Güç Ve Masumiyet

9,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
537 gösterim
" ... Luger marka tabancayı alarak içine bir şarjör koydum ve kuduz köpeği vurmak için dışarı çıktım. Şimdi bu öykünün ana fikri, benim elime bir canlıyı vurmak için silah almamın, beni psikolojik açıdan tamamen farklı biri yapmasıdır. Bu ölüm aletine sahip olduğum için herhangi birine ölümü verebilirdim; mantık dışı, düşman bir adam olup çıkmıştım. Benim silaha sahip olmamdan çok silah bana sahipti: Ben onun aracı olmuştum."

Rollo May, "Güç, her insanın doğuştan hakkıdır ve güçsüzlük de en az güç kadar zarar verici olabilir," diyor. İnsanoğlunun yaşam mücadelesinin özünü oluşturan güç, günlük hayatta farkında olmadan başvurduğumuz bir savunma sistemi. Gücün farklı alanlarda ve farklı kişilik yapıları üzerinde kullanılmasıyla ortaya çıkan sonuçları değerlendiren yazar, gücün sadece yıkıcı özelliğinden değil, kişinin gücü kullanmasının kaçınılmaz olduğu gerçeğinden de bahsediyor. Kitabı, karşılaştığı vaka örnekleriyle zenginleştiren ve güç ile birlikte var olan şiddet temasının da aslında güçsüzlüğün bir ifadesi olduğunu belirten May, gücün, güçsüzlüğün, güç karşısındaki masumiyetin, şiddetin ve değişen rollerin portresini çiziyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786050202922
 • Orijinal Adı:
  Power and Innocence
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Ünal 
08 May 03:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence her insanın bu kitabı okuması gerekiyor. Gücü ve masumiyeti o kadar güzel işlemiş ki.. Fazla masumiyetin zararlarının neler olduğunu bize ne kadar çok zarar verdiğini mükemmel bir dille anlatmış. Kaçırmayın böyle bir kitabı..

Kitaptan 3 Alıntı

Mihriban Karadağoğlu 
01 Tem 00:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir insan önemli olduğu hissi olmadan uzun süre var olamaz.

Güç Ve Masumiyet, Rollo MayGüç Ve Masumiyet, Rollo May
Mihriban Karadağoğlu 
 04 Tem 15:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Yine çelişkili bir biçimde, toplum yasa dışı hareketi kınasa da sağlık, canlılık gelişmesini bu hareketten kazanır. Bu da bir kez daha insanların tek boyutlu bir şekilde, “gitgide daha iyi” bir şeye doğru gelişmediğini, daha çok dinamik bir süreçle, tez ve antitezle, “yukarı doğru gelişirken” aynı zamanda “aşağı doğru” da geliştiklerini, yükselirken derinleştiklerini de gösterir.

Güç Ve Masumiyet, Rollo MayGüç Ve Masumiyet, Rollo May
Mihriban Karadağoğlu 
04 Tem 19:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Ancak sahte sükûnette sormamız gereken bastırılmış bir soru vardır: Bir bireyin, kölelikte olduğu gibi sosyal ve fiziksel olarak kendini savunması etkisiz kılındığında gücü nereye gider? Ölümü isteyerek tam bir acizliği kimse kabullenmez. Kişi kendisini açıkça ortaya koyamıyorsa, bunu üstü kapalı yapar. Dolayısıyla sihir –gizli, okült bir güç- güçsüz insanlar için mutlak bir ihtiyaçtır. Sihrin yayılması ve okülte bel bağlamak içinde bulunduğumuz geçiş çağında acizliğin yayılmasının bir belirtisidir.

Güç Ve Masumiyet, Rollo MayGüç Ve Masumiyet, Rollo May