Güçlü Hafıza Unutkan insan yoktur, hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır.

8,3/10  (13 Oy) · 
39 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.290 gösterim
Unutkan insan yoktur; hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır!

Araştırmalar gösteriyor k, hafızasını eğitmemiş kişiler öğrendiklerinin yüzde seksenini 24 saat içinde unutuyorlar. Güçlü Hafıza, unutmayı azaltmak ve hatırlamayı çoğaltmak için kapsamlı ve sistematik program sunuyor.

Bu programda neler mi var?
Beyin gücünü tanımak ve kullanmak
Güçlü hafıza destek sistemleri
İsimleri ve yüzleri hatırlamak
Okuduklarımızı belleğe kazımak
Hafıza tipine uygun öğrenmek
Sağ ve sol beyni aktif kullanmak

Güçlü Hafıza, beyin gücünü kullanarak kariyerinde ve özel hayatında yükselmek isteyenler içindir. Özelikle öğrenciler için, vazgeçilemez bir yardımcı kaynaktır.
(Arka Kapak)
Crossfire 
17 Tem 22:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı uzun bir süre okumuştum,daha önceden kısa bir yorumum da olmuş zaten.Hafıza geliştirmeye,hızlı okumaya önem veren birisiyim.Beynimizin yapabileceklerini şu çağda olmamıza rağmen halen tam olarak bilmiyoruz.Bildiğimiz kadarını bile hayatımızda kullanmıyoruz desem pek de yanlış olmaz herhalde.

Kitabın başında güzel bir alıştırma var,onu yapınca kendimi mutlu hissetmiştim.Çünkü zihin kaslarımın ısınmaya başladığını hissediyordum.Günlük hayattaki koşuşturmalar ve bilgisayar,televizyonun başında olmak,insanı bir derece yıpratıyor ve pasif bir duruma sokuyor.Okuduğum kitapları bile sorgulayan ben,bu konuda da ince eleyip sık dokuyorum.Kitapta ise güçlü bir hafızanın öneminden bahsediyor.Hangi yaşta olursak olalım,fazla bir şey kaybetmiş sayılmayız.Halen yaşadığımız sürece.

Alt başlığında da yazdığı gibi ‘’Unutkan insan yoktur,hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır’’

Onur Sercan 
30 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gayet hoş bir kitap... Bazı teknikleri uyguluyorum. Yararlı kısımları fazlaca var...

Xary Nikolaides 
18 Tem 15:19 · Kitabı okudu · 115 günde · 6/10 puan

Kitabın henüz 1/3'deyken çok iddialı olduğu anlaşılıyor. O noktada gerçekten işe yarayıp yaramayacağını düşünüyor insan. Hafıza ve beynin işleyişi hakkında genel kapsamda bir fikir oluşturmasına karşın kitapta bahsi geçen tekniklerin uygulanması zor gibi görünüyor, diğer yandan odaklanma ve hatırlama gibi öneriler gayet uygulanabilir. Kitap motive edici fakat başta yarattığı beklentiyi karşılamadı diyebilirim.

Burak Umut Bozkurt 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hiç sıkmadan bir sürü bilgiyi kafana sokmanın yolu bu kitaptan geçer.

Kitaptan 2 Alıntı

salih akdoğan 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dünyadaki en hızlı ve güçlü bilgisayarlardan birisi: NASA'nın kullandığı CRAY'dır. Yaklaşık olarak 7 ton ağırlığında olan bu bilgisayar, saniyede yarım milyona yakın işlem gerçekleştirebilmektedir. CRAY'in "100 sene" çalışarak gerçekleştirebileceği toplam işlem sayısını, iki kilogramdan hafif beynimiz ise sadece "iki saatte" gerçekleştirebilmektedir." Mehmet SAĞLAM.

Güçlü Hafıza, Ahmet Yıldız (Sayfa 101 - Sağlam Mehmet, Beynin Kimliği ve Becerileri)Güçlü Hafıza, Ahmet Yıldız (Sayfa 101 - Sağlam Mehmet, Beynin Kimliği ve Becerileri)
salih akdoğan 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan Hafızasının Büyüleyici Gücünü anlatan güzel bir hikaye;
Yavuz Sultan Selim Han zamanında bir şair, yeni yazdığı şiirini pek beğenmiş ve sultana okumak istemiş. O zamanlarda gerçek sanatkâra çok kıymet verildiği için, kısa zamanda sultan tarafından huzuruna kolayca kabul edilmiş. Sultan Selim Han'ın yanında Hasan Can ve diğer yetkililer varmış. Şair zât heyecandan sesi titreyerek şiirini okumuş, bitirmiş ve sonra da padişaha bakmış. Yavuz Sultan Selim Han, hiç tereddüt etmeden: "Ama ben bu şiiri biliyorum demiş". bunu duyan şair adam şaşırmış: Nasıl olur efendim, bu şiiri ben yazdım ve ilk defa burada okuyorum."
Sultan: "İstersen bir defa da ben okuyayım" diyerek teklemeksizin adamın az evvel okuduğu şiiri aynen tekrarlamış. Şair zât, şaşkınlıklar içindeyken Hasan Can, atılmış; "bu şiiri ben de biliyorum sultanım destur verirseniz ben de okuyayım." O da şiiri birebir okumuş. Böylece devamında oradaki vezir ve diğer sekiz kişi daha sırasıyla okumuşlar. Bu durum karşısında şair ne yapacağını şaşırmış: "Nasıl oluyor anlayamıyorum sultanım, ama bu şiiri gerçekten ben yazdım." diye kendini savunmaya çalışmış. Neyse ki sonradan gerçeği anlatıp adamcağızın gönlünü almışlar. Padişahın duyduğunu bir seferde ezberlediğini, Hasan Can'ın iki ve diğerlerinin artan sayıyla dinlediklerini ezberleyebildiklerini söylemişler. Sonuç olarak, Yavuz Sultan Selim Han'ı istisna bir kâbiliyet olarak bu sorunun dışında tutarak: Her insanın beyin yapısı benzer ise neden bazıları bunu bu denli etkin kullanabiliyor da bazıları kullanamıyor? Güçlü Hafıza, Sayfa:15-16.

Güçlü Hafıza, Ahmet Yıldız (Sayfa 15 - Alfa yayınları)Güçlü Hafıza, Ahmet Yıldız (Sayfa 15 - Alfa yayınları)