Guguk Kuşu Cormoran Strike Serisi 1

8,2/10  (73 Oy) · 
189 okunma  · 
54 beğeni  · 
3.097 gösterim
Karla kaplı bir gecede, ışıltılı hayatıyla magazin haberlerinin gündeminden düşmeyen güzeller güzeli manken Lula Landry evinin balkonundan düşüp hayatını kaybeder. Tüm deliller intiharı işaret ederken Lula`nın ağabeyi John, cinayet şüphesiyle Özel Dedektif Cormoran Strike`ın kapısını çalar.

Eski bir asker olan ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük yaralar alan Cormoran Strike bir dönüm noktasındadır. Lula`nın ölümünün ardındaki gerçeği araştırmak, bir yandan sorunlarıyla boğuşurken tamamen dibe batmaması için bir umut olur. Fakat şüpheler ve ipuçları bir araya gelmeye başladığında Strike bu gizemin, içinden çıkılmaz bir labirente dönüşeceğinin farkına varır…

Guguk Kuşu Mayfair`in sakin sokaklarını, Doğu Yakası`nın barlarını ve Soho`nun canlılığını yansıtan bir atmosferde, Londra`nın derinliklerindeki gizemi ortaya çıkartıyor. Cormoran Strike karakterini tüm dünyaya duyuran bu kitap, Robert Galbraith mahlasını kullanan J.K. Rowling tarafından yazıldı.

"Zihninizi ele geçirecek bir dedektiflik hikâyesi!"

-Observer-

"Dedektif Cormoran Strike ve asistanı Robin kesinlikle cennetten çıkma bir ekip!"

-Saga Magazine-

"Guguk Kuşu, dedektif romanlarına ilk kez âşık olduğum anı bana tekrar yaşatıyor."

-Val McDermid-

"Robert Galbraith`in çıkış romanı, başkarakteri Cormoran Strike gibi belalı ve haşin."

-Mike Cooper-

"Uç noktada yaşanan büyüleyici hayatların peşine düşen çekici bir dedektif ile zeki asistanının maceraları büyük bir şölen sunuyor!"

-Slate-

"Kitabı elimden bıraktığımda bir an önce okumaya geri dönmek istiyorum. Karakterler sanki canlanıp karşımızda dikileceklermiş gibi bir his yaratıyorlar."

-Peter James-
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786053433620
 • Orijinal Adı:
  The Cuckoo's Calling
 • Çeviri:
  Zeynep Heyzen Ateş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Guguk Kuşu, sıkılmadan okuyabileceğiniz güzel sade bir dille anlatılmış hoş bir kitap. Özellikle aralara serpiştirilen dedektif ve asistanı ile ilgili detaylar hoş bir tatlılık katmış kitaba. Konuda Kopukluk yok, rahatça takip edebiliyorsunuz. Polisiye tarzı sevenlere rahatlıkla tavsiye edebilirim :) Sevgiyle kalın...

Selin Ceylan 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 2/10 puan

Büyük beklenti ile okumaya başladığım kitap maalesef ki hüsran ile sonuçlandı. Çevirinin oldukça kötü yapıldığını düşünüyorum, çoğu cümleyi anlamak için 2-3 kez okumak zorunda kaldım. Ayrıca kitap bence gereksiz ayrıntılar ile boğulmuş.

Konunun başında merak uyandırıcı diyebileceğim şekilde başlayan hikaye, gelişme bölümünde tıkanıyor, akmıyor. Kitabı beğenenlerin sayısı da az değil fakat bir Tess Gerritsen veya Grange kitaplarında gördüğümüz olay örgüsünü bu kitapta bulunmuyor. Sonuç olarak beklentileri karşılayacak bir dedektiflik romanı olduğunu düşünmüyorum.

fadime deveci 
16 May 10:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı okurken kendimi dedektif gibi hissetmiştim . bir de kitabı okurken sanki oradaymışsın gibi hissediyorsun. Bence kesinlikle okunmalı

Sadık Kocak 
18 Nis 21:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Etkilendim. Uzun zaman sonra okuduğum en iyi dedektiflik romanı.
Strike ve Robin'in de inanılmaz uyumları ve alışılanın aksine cinsel bir hayatları olmaksızın samimi olan ilişkileri hoşuma gitti. Ayrıca bu gibi şeyler olmadan da roman yazılabiliyormuş demek ki. Beğendim ..

Kitap ve Kahve Delisi 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Robert Galbraith aslında Harry Potter serisi ile tanıdığımız J. K. Rowling in ta kendisidir. Bunu öğrendiğim zaman çok şaşırmıştım. Cormoran Strike serisinde kullanacağı mahlasıymış (takma ismi ).
Kitabın adının nerden geldiğini benim gibi merak edenler için, Lula ya arkadaşları guguk kuşu adının takmasından geliyor.
Lula, güzel alımlı ve zenci bir mankendir ve bir gece evinin balkonundan düşerek hayatını kaybeder. Tüm ipuçları intiharı gösterirken Lula’nın abisi kardeşinin intihar ettiğine bir türlü inanmaz. Evlatlık olan Lula’nın ölümünü Cormoran Strike ve zeki asistanı Robin araştırmaya başlar ve zamanla polislerin gözünden kaçan detayları bulmaya başlar.
Lula’nın ölümü aslında kusursuz işlenen bir cinayettir ve ben bu cinayetin neden ve nasıl işlendiğini kitabın sonuna kadar şiddetle merak ettim. Katili ve sebebi bulmak için beynimi çok yordum ama okuyana kadar bulamadım. Katili öğrenince de çok şaşırdım.
J. K. Rowling yada romanda kullandığı Robert Galbraith Guguk Kuşu romanı ile okurlarına bir taraftan polisiye bir gerilim sunarken diğer taraftan zihin oyunlarını içeren bir gizemin içine sürüklüyor.
Polisiye, gerilim ve gizem severlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar….

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dedektiflik romanı sevenler bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Yazarın profesyonelliği kendini hissettirmiş dedektif ve yardımcı karakterler çok iyi ama ben yardımcıya hayran oldum. Devamını merakla bekliyorum.

Serap Kolat 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünyaca ünlü mankenin şaibeli ölümünü araştıran bir özel dedektifin bakış açısıyla yazılan çok heyecanlı bir romandı. Konunun ilginçliğinin yanı sıra kafa karıştırmadan, germeden, akıcı bir şekilde işlenmiş olmasının kitabın çekiciliğini daha da arttırdığını düşünüyorum. Rowling'in yeni serisinin baş karakteri Cormoran Strike ve yardımcısı Robin'i ( burda Batman'e atıf yapıldığı kanaatindeyim ) çok sevdim. Diğer kitapları merakla bekliyorum. :)

e-zeki 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir Sherlock değil. Ama Sherlock zaten fantastik bir karakter. Cormoran Strike ise analiktik düşünebilen, ipuçlarını gerçek ve zeki bir insanın yapabileceği şekilde birleştirebilen, gerçek bir dedektif. Abartılı çıkarımlar, iğne deliğinden ip geçirmeler yok bu kitapta. Salt polisiye akıcı bir dedektiflik romanı var. Harcadığınız zamana değeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir okur 
23 Ağu 23:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kadın ne yapsa oluyor! Harry Potter ile büyüdüm. Tereddütsüz aldım bu kitabı da. Son yıllarda okuduğum en güzel polisiye seri. Bence bunun en büyük sebebi yazarın zekası. Karakterleri, olay örgüsü, başı sonu... kusursuz!

aylin 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zevkle okuduğum bir dedektif-polisiye romanı. Karakterler çok başarılı. 2. kitabı henüz okumadım ama Cormoran Strike ın yeni maceralarını merakla bekliyorum

3 /

Kitaptan 17 Alıntı

Duygu Kr 
13 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Senden bahsedilmesinden kötü bir şey varsa o da senden bahsedilmemesidir."

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 396 - Oscar Wilde)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 396 - Oscar Wilde)
Duygu Kr 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Belki bir gün bunlara gülüp geçeceğiz...

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 203 - vergilius, aeneis, birinci kitap)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 203 - vergilius, aeneis, birinci kitap)
Sadık Kocak 
16 Nis 10:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nam in omi adversitae fortuane infelicissimum est genus infortunii, fuisse felicem.
Feleğin sillesini yiyip mutsuzluğu tadanlar arasında en şanssız olanlar, öncesinde mutluluğun tadına bakmış kişilerdir.

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 19)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 19)
ÇOK OKUYAN ÇOK GEZEN BİRİSİ 
 30 May 21:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıradan kullanıcılar bir şeyleri saklamak için sil tuşuna basmaktan fazlasını yapmak gerektiğini bilmez.(Bana yazılmış gibi hissettim)

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
ÇOK OKUYAN ÇOK GEZEN BİRİSİ 
30 May 20:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin gözü önünde Truvalı Helen'i ,Menelaus'tan çalmış ve o şokun ve mutluluğun etkisiyle mucizeyi sorgulamaktansa olduğu gibi kabullenmiş ti.

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
2 /

Kitapla ilgili 3 Haber