Güldeste

9,3/10  (4 Oy) · 
38 okunma  · 
5 beğeni  · 
709 gösterim
Şiir, görülmez; ancak kalbe doğabilir. Kalpleri titreten de, çizik çizik eden veya süsleyen de bir hissin ilhamıdır genellikle; bir zamanın akışı, bir ruh sıkıntısı yahut bir hazzın coşmasıdır. Heykel gibi, resim gibi bütüne dayalı bir sanata dönüşüveren bu küçük kitap, edebiyat dünyasında ünlü olmuş simalara ait, orada burada rastladığımız küçük anekdotların derlemesinden ibarettir. Büyük insanların şakaları, konuşmaları, hatta küfürleri de büyüktür. Eskilerin "Taşı gediğine koymak" dedikleri birtakım espriler ise konuşma ânında birdenbire kalbe doğan bir ilhamın ürünleridir. Manzum olsun, mensur olsun konumuzun ağırlık noktasını oluşturan bu esprilerin birçoğu düşünülerek ve planlanarak söylenmediği için, gerçekten büyük sözler olarak kabul edilirler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  210
 • ISBN:
  9789758950225
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed İsa ÖZTÜRK 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen her çağda yeniden doğar, her bahçede yeniden açarsın mazlume, yanmak ve yakmak için. Yanışta mısın mazlume ve seni yandırmak için yarışta mı sefiller?

Kitaptan 1 Alıntı

Salih Çermik 
12 Oca 20:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türk eğitimcilerinin öncülerinden, yazar Emrullah Efendi’ye son yıllarında bir unutkanlık hali arız olmuş. O sıralarda dostlarında biri kendisine rast geldiğinde:
-Dün muhallebicide saatlerce bekledim, hani kütüphaneye gidecektik, deyince Emrullah Efendi, büyük bir sevinç izhar ederek:
-Hay Allah senden razı olsun, demiş. Ben dünden beri düşünüp merak ediyordum. Evet, birisiyle bir mülakatımız var olduğunu biliyordum. Fakat kiminle idi? Nerede idi? Ne günüydü? Saat kaçtaydı? Nereye gidecektik? İşte bunları bir türlü hatırlayamıyordum. Şimdi hatırladım, sana nasıl teşekkür edeyim bilmem ki?

Güldeste, İskender Pala (Sayfa 92 - Kapı Yayınları - 9. Baskı)Güldeste, İskender Pala (Sayfa 92 - Kapı Yayınları - 9. Baskı)