Gülizâr-ı Hâcegân Dergisi (74. Sayı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Gülizâr-ı Hâcegân Dergisi
Yazar:
Alt başlık:
74. Sayı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Ofset Yayınevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Son yıllarda iyice yaygınlaşmaya başlayan çarşaf giyip yüzü açık bırakmak “takva ölçülerine göre” uygun bir örtünme biçimi değildir. Bu tarzı meşru göstermek adına söylenen “Yüzümüzü açtık ki sistem çarşafa dokunmasın, çarşaf için peçeyi kurban ettik.” sözü bir teranedir, bahanedir ve hiçbir ilmî değeri yoktur. Ashabın uygulamasından Cumhuriyet dönemine kadar geçen süreyi incelediğimizde kadınların peçe kullandıklarını görüyoruz. Hatta o annelerimiz zaruret halinde dışarı çıktıklarında önlerini görmek maksadıyla sadece bir gözlerini açık bırakırlar, ellerini, ayaklarını, yüzlerini örterlermiş.
Soru: Din tanımınız nedir? Türkiye'de din islam mıdır? Bugün ümmetin islamı sahih midir? Türkiye'nin fıkhi hali nedir?

Cevab: Bu çanak sorunuzun cevabını kaleme aldığımız eserlerimizden ve çıkarmakta olduğumuz dergiyi samimi ve ciddi bir takiple öğrenebilirsiniz.
Soru: Dinde rabıta var mıdır? Rabıtanın şirk olduğunu söyleyenler var.
Cevab: Bu dergi böyle saçma ve bayatlamış radikal sualleri cevaplamak için yazılmamıştır.
Türban dedik, aynı mantık ile terceme edilmiş. Halbuki İslam'da türban diye bir örtü yok. İslam örtünün geneline tesettür der. "Sıtar" kökünden gelir. Allah'ın esmalarından biridir. Settar, yani satr etmek, gizlenmek.
Soru: Benim bir babaannem var. Ben rüyamda babaannemi ölmüş gördüm, tam mezara koyacaktık ki ben ölmedim deyip canlanıyor. Ve beni yaralıyor. Bu rüyamı yorumlar mısınız hocam?

Cevab: Bu köşe fıkıh köşesidir. Gerçekçi ve hakikat olan fıkhî meseleler cevaplanır. Özür dileriz, Güzin abla köşesi değil.
Soru: Tavukların besmelesiz makinelerle kesildiğini duydum. Bu tavukları yemek uygun mudur? Tavukların içi temizlenmeden kaynatılıp tüyleri yolunuyormuş, bu da ağır necasettir. Ne yapmalıyız?

Cevab: Tavuk konusu hayati bir mevzu değildir. Ömrümüzde hiç tavuk yemesek hiçbir zarar görmeyiz, Hazret-i Ebû Bekir "Biz bir şüpheliden sakınmak için, yetmiş helali terk ederdik" buyuruyor. Günümüz kuru yolum müstesna bütün tavuklar içi temizlenmeden tüyleri rahat yolunsun diye belli bir sıcaklıktaki suya veya buhara konuluyor. Dolayısı ile içerisindeki necaset ete sirayet ediyor. Bu sebepten bu tavukların hepsi murdar olduğu gibi yenilmesi de haramdır.
Kim var oluş sırrını bilmek isterse ebter olmayan şahsı ekberin varisi olan Hazreti insanla yol arkadaşlığı yapması üzerine ilk vecibedir.
Soru: İcazeti olmadan bir insan ben şeyhim diye ortaya çıkar da insanların imanı ile oynarsa, hali ahirette nice olur?

Cevab: İslam'da selahiyyet ve vazife, ehliyyet ve liyakatledir. Ehl-iyet ve liyakat da tahir ve mütebahir ilimle, bu ilmi salih amel ve aksiyona dönüştürmekle, ahlak-ı hamide ile taalluk etmekle, Hakk'a itaat, Hak için mahlukata hizmet ve şefkat duygusunu kesbetmekle mümkündür. Yoksa birilerinin yazacağı iki satır yazıyla değil. Arif olana sivrisinek saz, cahil olana davul zurna azdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gülizâr-ı Hâcegân Dergisi
Yazar:
Alt başlık:
74. Sayı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Ofset Yayınevi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • nihande süveydâ

Kitap istatistikleri