Gulliver’in Gezileri (Kısaltılmış Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12931
Gösterim
Adı:
Gulliver’in Gezileri
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950982
Orijinal adı:
Gulliver’s Travels I-II
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Doktor Gulliver dürüst, kendi hâlinde bir adamdır ve ailesiyle sakin bir yaşam sürmekten başka bir isteği yoktur. Ancak geçim şartlarının zorluğu, onu gemilerde çalışmaya yöneltir. Gulliver denizaşırı seferler yapan gemilerde doktorluk yaparak dünyayı dolaşır. Günün birinde korkunç bir fırtına gemisini batırır; Gulliver de kendini, her şeyin minicik olduğu tuhaf bir ülkede bulur. Lilliput adındaki bu ülkenin yerlileri bir dev olduğunu düşünerek onu esir alırlar. Bu ülkeden canını zor kurtaran Gulliver’in ikinci gezisi ise daha tuhaf bir yere, devler ülkesine olacaktır.

Edebiyat tarihinin en ilginç maceralarını sayarsak, Gulliver’in Gezileri ilk sıralarda yer alacaktır. Her sayfasında bizi şaşırtan, ne kadar tuhaf olursa olsun gerçeklik duygumuzu zedelemeyen bu eser, yüzyıllar sonra bile yeni yazılmış gibi heyecan vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan bu kitapta Gulliver’in I. ve II. seyahatleri yer almaktadır.
50 syf.
·Beğendi·6/10
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
360 syf.
·10/10
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.
344 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
1726 yılında yayımlanmış olan eser dört bölümden oluşmakta. Gemilerde doktorluk ve kaptanlık yapan Gulliver'in, her deniz seferi bir maceraya açılıyor. Kahramanımız; cüceler, devler, uçan adada yaşayanlar ve zeki atların yaşadığı hayali ülkelere yaptığı gezilerde başından geçenleri anlatıyor. Yazar; yöneticileri, dini olayları ve dini kurumları, kötü ahlak sahibi insanları, bozulan adalet düzenini, savaşları ve daha birçok toplumsal konuyu ustalıkla hicvediyor. Bazı bölümlerde bu anlatım tamamen ironik bir yapıya bürünüyor. Her yaştan okurun okuyabileceği ve bambaşka şeyler çıkarabileceği ölümsüz bir eser. İyi okumalar...
344 syf.
·3 günde·6/10
Gulliver’in Gezileri #herayinbiriklasik okuma grubumuzun Mayıs kitabıydı.

Çocukken okuduğumuz kitap ile alakası olmadığını söyleyebilirim. Cüceler, devler, ölümsüz büyücüler, oldukça zeki olan konuşan atlar var bu romanda evet ama görünenin ardında başka şeyler yatıyor.

Swift’in romanı dönemin siyasi partilerini, dini muhalifleri, bilim insanlarını ve felsefecileri hicvederek toplumun büyük bir kesimiyle alay ediyor. Hatta gezi romanları yazanları bile biraz dalga konusu yapıyor kendisine.

Yaşadığı dönemde kitap çok ilgi görmüş. Bir kesim çok beğenirken, bir kesim tarafından da saçmalık olarak algılanmış. Bir kitapta okuduğuma göre; o dönemde Gulliver’in gerçek olduğuna inananlar bile çıkmış. Hatta o zamanlar yaşayan bir piskoposun bu kitabı okuduktan sonra kitabı büyük bir öfkeyle ateşe atıp okuduklarının tek kelimesine bile inanmadığını duyurduğu söylenirmiş.

Swift insanlık adına çok fazla umut beslemiyor. Bunu özellikle son bölümü okurken daha çok hissediyor insan. Bunları okumak oldukça tuhaftı.

Anlattıkları ve vermek istediği mesajlar çok güzel ama ne yazık ki aynı şeyi anlatım tarzı için söyleyemeyeceğim. Okurken zaman zaman çok sıkıldığım, beni zorlayan bir kitap oldu.
72 syf.
·10/10
Guliver doktor lakin bir maceracı. Maceralara atılmayı çok seven birisi. Guliver gemide çalışıyor. Bir iş günü fırtına çıkar ve gemi batar. Guliver yüzerek bir adaya ulaşır şansa o adada minik cüceler yaşamaktadır.Güliver onlarla zamanla kaynaşır. Düşmanlar geldiğinde ise güliver sayesinde savaş kazanılır. Güliver başka bir gezisinde Brobdingnag ülkesinde kendisini bulur. Burada ise kocaman devler yaşamaktadır. Devler nazik olsada Güliver sorun yaşar. Güliver Laputra adında bir adaya gelir. Bu adada yaşayan insanların hepsi delidir.Guliver'den çok farklıdırlar. Bu adada filozoflarda vardır. Çok meşgul oldukları için çocuklar yürürken onlara eşlik eder. Guliver sonuncu yolculuğuna çıkar. Geldiği ülkenin adı Houyhnhnms’dır. Burada çok akıllı zeki atlar yaşar. Guliver burada yaşamak ister ancak atlar izin vermez ve Guliver'i geri gönderirler.
72 syf.
·2 günde·10/10
Gulliver'in Gezileri hikayesini çok sevdim, ki kısaltılmış halde cüceler ülkesi ve devler ülkesindeki hikayelerini içeriyormuş sanırım sadece. Oysa 4 bölümden oluşan, 4 seyahatmiş asıl hikâyesi. 48 sayfa hikâye, geri kalan sayfalar yazarımız Jonathan Swift'in hayat hikayesi ve de Gulliver'in Gezileri hikayesi hakkında bilgileri içeriyor. İş Bankası Çocuk Yayınları, bu hikâye sonrası için böyle uygun görmüş, güzel de olmuş.

Gelgelelim beni hikayeden sonraki kısım çok düşündürdü; çocuk klasiği olduğu için, anlatılan siyaset hayatı ve de birçok edebi kelimeleri anlamak benim için bile güç oldu. Nedenini kavrayamadığım tek konu budur ki, çocuklar için anlatımı hikaye kadar sade olması neden mümkün olmadı? Hikaye hakkında anlatım da anlaşılır olmamalı mıydı? Aslında kitaba puanım tek bu yüzden 9, ama hikâye güzelliği açısından 10 puan verdim. :)

Ben bir "İş Çocuk Klasikleri" kitabını daha eğlenerek okudum (ki bu şimdilik üçüncü kitabımdı), gerekli görmediğim şekilde sonunun da anlaşılamaz oluşu beni biraz üzdü sadece...
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz
344 syf.
Güliver'in Gezileri İngiliz edebiyatının köşe taşlarından biri sayılıyor. Oldukça garip bir kitapdır. Kısmen roman, kısmen avantür ve kısmen de bir hicivdir. Roman türünü doğuran kitaplardan biri olduğu için, kaçınılmaz olarak türün tüm kurallarını bünyesinde taşımaz. Çünküüü o kurallar Henüz ortaya konulmamıştır.

4 bölüme ayrılan roman, Güliver'in 4 macerasını anlatır. İlkinde Güliver bir gemi kazası sonucu cüce bir halkın yaşadığı Liliput Adası'na düşer. halkın sadece boyu değil aklı da kısadır. Zira bütün zamanlarını İncir çekirdeğini doldurmayacak saçma tartışmalara harcarlar.

Güliver'in 2.durağı Brobdingnag'dır. Burası ise devlerin yaşadığı bir yerdir. Güliver uygarlığın göz alıcı başarılarını anlatınca, sevler dehşete kapılır.

3. Maceranın derli toplu bir hikayesi yoktur. Temelde birbirinden kopuk ve ilk ikisinin felsefi ve hattâ coğrafi bütünlüğünün yanına bile yaklaşamayan kısa skeçlerden oluşur.

Sonuncusunda ise Güliver'i yabani Yahoo'ları şefkatle yöneten ve görünüşleri ata benzeyen bir halkın yaşadığı Houyhnhnms'ı ziyaret eder. Güliver utançla, Yahoo'ların insana benzediğini fark eder.

Kitabın bir roman mı, avantür mü yoksa hiciv mi olduğunun aslında önemi yoktur; hangi türde ya da dilde olursa olsun yazılmış en düşündürücü metinlerden biridir.
344 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Jonathan Swift'in yaşadığı bürokratik engeller, siyasi entrikalar ve hayal kırıklıklarına yaptığı derin göndermeler çok güzel metaforlarla anlatılmış. Cüceler ülkesindeki adalet anlayışı, devler ülkesindeki aç gözlülük ve atlar ülkesindeki asillik insanı büyülüyor. Dönemine göre çok değerli bir eser. Mutlaka okunmalı.
344 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Jonathan Swift tarafından eleştirel bir dille yazılan Güliver’in Gezileri Neo-Klasik dönemin en önemli eserlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla çocuklar için yazılmış bir masaldan ibaretmiş gibi görünmesine rağmen yazıldığı dönemin ekonomik dini ve sosyal yaşantısını başarılı bir şekilde eleştirerek okura sunuyor..
Hem Güliver'in Gezileri romanına hem de Daniel Defo"nun Robinson Cruse'una ilham veren eser Endülüslü yazar İbn-i Tufeyl'in ünlü eseri olan Hay bin Yeksan'dır. Ben kesinlikle bu üç eserin okunması gerektiğini düşünüyorum. Güliver'in Gezileri çok geniş bir hayal gücünün ürünü diyebiliriz, ilk olarak cüceler , sonra devler, uçan ada diye tasvir edilen ve bana ufoları çağrıştıran uzaylılar, geçmişle bağlantı kurabilen büyücüler adası olarak anlatılmış zaman makinesi, konuşan atlar ve bütün bunların da birbirlerinden bihaber olması bana paralel evrenleri anımsattı, acaba ufolar, uzaylılar, zaman makineleri, insan başlı atlar bu kitaptan mı esinlenilerek uyduruldu diye de düşünmeden edemiyorum açıkçası.
Herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı bir kitaptır kendisi. Sakın çocukken okuduğunuzdan daha zor bir kitap olduğu kanısına varmayın. Su gibi akan, vaktiniz varsa bir iki günde bitirebileceğiniz kitap,keyifli okumalar...
344 syf.
·33 günde·Beğendi·8/10
İnsan soyunun aşağılık ve düşkünlüğü ancak bu kadar kibar bir dille anlatılabilirdi. Şöyle başlamalıydı bence yazar; "Bir houyhnhnm kadar olamayan insanoğluna" ...
144 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Guliver'in Gezileri , dönemin başında ilk okuduğum kitap. Kitapta , Guliver'in gİttiği yerlerden söz ediyor. Bu kitap benim okuduğum kitap değil , başka bir yayın evinden okudum bu kitabı . O yayın evide burada yoktu , o yüzden koyamadım resmini. Bu kitap , bana göre okudukça okuma hissi kazandıran bir kitap. Okumalısınız , çünkü her sayfada ayrı bir heyecan var. İlk başta sıkıcı gelebilir ,ama ilerledikçe okuma isteğini arttıran bir kitap .
Aklın yüksek nitelikleri, ahlak yokluğunu hiçbir zaman telafi edemeyeceğinden, becerikli ama onursuz kimselerin tehlikeli ellerine hiçbir iş bırakılamaz.
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Şimdiki imparatorla bakanlarının koymuş oldukları bir kural vardı... : Hükümdarın sinirini veya bir tanıdığın kötülüğünü tatmin etmek için çok zalim bir ceza verilince, imparator bir nutuk verir, bunda merhamet ve şefkatinden bahseder, bunları bütün dünyanın bildiğini ve onayladığını söylermiş. Bu nutuk hemen bütün ülkeye ilan edilirmiş. İmparatorun merhametinin övülmesi de halkı çok korkuturmuş; çünkü bu övmeler ne kadar etraflı olursa, bunların üzerinde ne kadar durulursa, cezanın o kadar şiddetli, cezaya uğrayanın da o kadar masum olduğu anlaşılırmış.
Jonathan Swift
Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bu hal karşısında, insanın kendinden her konuda yüksek kimseler önünde kendine şereften pay biçmeye kalkışmasının ne kadar boş bir çaba olduğunu düşündüm.
Jonathan Swift
Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Lilliputlular, hangi memurluk için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: İnsanlığın yönetilmeye ihtiyacı vardır; her insan zekâsı da şu veya bu memurluğa uygundur. Tanrı, memleket işleri yönetiminin, ancak yüksek deha sahibi birkaç kişinin çözebileceği bir bilmece olmasını hiçbir zaman istememiştir; çünkü bir devirde böyle dehalardan ancak iki-üç tane bulunabilir. Fakat doğruluk, adalet, ölçü ve bunlara benzer daha başka erdemlere erişmek herkesin elindedir; herhangi bir kimsede bu erdemlerle beraber deneyim ve iyi niyet bulunursa, memleketine hizmet etmeye elverişlidir..
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver’in Gezileri
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052950982
Orijinal adı:
Gulliver’s Travels I-II
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Doktor Gulliver dürüst, kendi hâlinde bir adamdır ve ailesiyle sakin bir yaşam sürmekten başka bir isteği yoktur. Ancak geçim şartlarının zorluğu, onu gemilerde çalışmaya yöneltir. Gulliver denizaşırı seferler yapan gemilerde doktorluk yaparak dünyayı dolaşır. Günün birinde korkunç bir fırtına gemisini batırır; Gulliver de kendini, her şeyin minicik olduğu tuhaf bir ülkede bulur. Lilliput adındaki bu ülkenin yerlileri bir dev olduğunu düşünerek onu esir alırlar. Bu ülkeden canını zor kurtaran Gulliver’in ikinci gezisi ise daha tuhaf bir yere, devler ülkesine olacaktır.

Edebiyat tarihinin en ilginç maceralarını sayarsak, Gulliver’in Gezileri ilk sıralarda yer alacaktır. Her sayfasında bizi şaşırtan, ne kadar tuhaf olursa olsun gerçeklik duygumuzu zedelemeyen bu eser, yüzyıllar sonra bile yeni yazılmış gibi heyecan vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan bu kitapta Gulliver’in I. ve II. seyahatleri yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 2.919 okur

  • Senocan
  • Yusuf Hatipzade
  • Emine Karadağ
  • Duygu
  • ayleça black
  • ibrahim Hatipzãde
  • Miraç Kemal Karadağ
  • Buğra Şekerci
  • Boz Ala Boz Başlı Porsuk
  • Nur A.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.7 (8)
9
%0.4 (2)
8
%0.8 (4)
7
%1.3 (6)
6
%0
5
%0.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları