Adı:
Gulliver’in Gezileri
Baskı tarihi:
4 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053046240
Orijinal adı:
Travels into Several Remote Nations of the World/ Gulliver's Travels
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Hayal gücünün peşinde başka dünyalara yelken açmaya hazır olun.
18. yüzyıldan bu yana bir taşlama klasiği olarak kütüphanelerdeki yerini koruyan Gulliver’in Gezileri ilk kez 1726’da Dünyanın Uzak Köşelerindeki Çeşitli Milletlere Yolculuklar adıyla ve Lemuel Gulliver imzasıyla yayımlandı.
Lemuel Gulliver açık denizlerde doktorluk yaptığı gemi kaza geçirince kendini minik insanların yaşadığı Lilliput ülkesinde bulur. Lilliput’lularla arasındaki muazzam boyut farkı Gulliver’in yaşamını zorlaştırsa da bir şekilde uyum sağlamayı başarır. Burada karşılaştığı pek çok tehlike ve riskin ardından İngiltere’deki evine sağ salim ulaşır. Ancak denizcinin macera hevesi burada bitmez. Ruhuna söz geçiremez ve üç farklı sefere daha çıkar. Yolu devler ülkesi Brobdingnag’a, havada seyir halinde olan Laputa adasına ve son olarak da Houyhnhnm diye anılan bilge atların yönetimindeki topraklara düşer.
Özellikle minik insanlar ve devler ülkesine yapılan yolculuklarla çocuk edebiyatında kendine önemli bir yer edinen roman, Gulliver’in karşısına çıkan bu tuhaf ve gerçeküstü diyarlar vasıtasıyla siyasi gönderme ve taşlama fırsatlarını kaçırmayarak o dönemde çeşitli tartışmaların alevlenmesine vesile olmuş ve İngiliz edebiyatının klasikleri arasına girmiştir.
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
70 syf.
·Puan vermedi
Kitaba bayıldım. Bir çocuk klasiği ancak bu kadar güzel olabilirdi. Yazarımız kitapta çok büyük bir hayal gücü kullanarak çocuklara çok güzel öğütler vermiş. Evet, kitapta öğütler çocuklara verilmiş fakat ben, bugünün dünyasına baktığımda bu kitaptaki öğütleri asıl büyüklerin anlaması, dinlemesi, idrak etmesi gerektiğini düşünüyorum.

İçindeki maceraların içeriği bence, en azından 8 yaşına gelmiş bir çocuğa uygun. Eğer bu yaşlarda bir çocuğunuz ya da tanıdığınız varsa mutlaka okutun, hatta bence siz de okuyun.

Son olarak Gulliver'in Gezileri bence hem öğretici hem eğlendirici nitelikte. Yazarın ilgi çekici hikâyelerinde alttan alttan verdiği dürüstlük, iyi geçinmek, sadakatin önemi mesajları benim bu kitabı daha da çok sevmemi sağladı.

Okuyacak olanlara iyi okumalar. :)
344 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
1726 yılında yayımlanmış olan eser dört bölümden oluşmakta. Gemilerde doktorluk ve kaptanlık yapan Gulliver'in, her deniz seferi bir maceraya açılıyor. Kahramanımız; cüceler, devler, uçan adada yaşayanlar ve zeki atların yaşadığı hayali ülkelere yaptığı gezilerde başından geçenleri anlatıyor. Yazar; yöneticileri, dini olayları ve dini kurumları, kötü ahlak sahibi insanları, bozulan adalet düzenini, savaşları ve daha birçok toplumsal konuyu ustalıkla hicvediyor. Bazı bölümlerde bu anlatım tamamen ironik bir yapıya bürünüyor. Her yaştan okurun okuyabileceği ve bambaşka şeyler çıkarabileceği ölümsüz bir eser. İyi okumalar...
344 syf.
·3 günde·6/10 puan
Gulliver’in Gezileri #herayinbiriklasik okuma grubumuzun Mayıs kitabıydı.

Çocukken okuduğumuz kitap ile alakası olmadığını söyleyebilirim. Cüceler, devler, ölümsüz büyücüler, oldukça zeki olan konuşan atlar var bu romanda evet ama görünenin ardında başka şeyler yatıyor.

Swift’in romanı dönemin siyasi partilerini, dini muhalifleri, bilim insanlarını ve felsefecileri hicvederek toplumun büyük bir kesimiyle alay ediyor. Hatta gezi romanları yazanları bile biraz dalga konusu yapıyor kendisine.

Yaşadığı dönemde kitap çok ilgi görmüş. Bir kesim çok beğenirken, bir kesim tarafından da saçmalık olarak algılanmış. Bir kitapta okuduğuma göre; o dönemde Gulliver’in gerçek olduğuna inananlar bile çıkmış. Hatta o zamanlar yaşayan bir piskoposun bu kitabı okuduktan sonra kitabı büyük bir öfkeyle ateşe atıp okuduklarının tek kelimesine bile inanmadığını duyurduğu söylenirmiş.

Swift insanlık adına çok fazla umut beslemiyor. Bunu özellikle son bölümü okurken daha çok hissediyor insan. Bunları okumak oldukça tuhaftı.

Anlattıkları ve vermek istediği mesajlar çok güzel ama ne yazık ki aynı şeyi anlatım tarzı için söyleyemeyeceğim. Okurken zaman zaman çok sıkıldığım, beni zorlayan bir kitap oldu.
360 syf.
·10/10 puan
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.
72 syf.
·10/10 puan
Guliver doktor lakin bir maceracı. Maceralara atılmayı çok seven birisi. Guliver gemide çalışıyor. Bir iş günü fırtına çıkar ve gemi batar. Guliver yüzerek bir adaya ulaşır şansa o adada minik cüceler yaşamaktadır.Güliver onlarla zamanla kaynaşır. Düşmanlar geldiğinde ise güliver sayesinde savaş kazanılır. Güliver başka bir gezisinde Brobdingnag ülkesinde kendisini bulur. Burada ise kocaman devler yaşamaktadır. Devler nazik olsada Güliver sorun yaşar. Güliver Laputra adında bir adaya gelir. Bu adada yaşayan insanların hepsi delidir.Guliver'den çok farklıdırlar. Bu adada filozoflarda vardır. Çok meşgul oldukları için çocuklar yürürken onlara eşlik eder. Guliver sonuncu yolculuğuna çıkar. Geldiği ülkenin adı Houyhnhnms’dır. Burada çok akıllı zeki atlar yaşar. Guliver burada yaşamak ister ancak atlar izin vermez ve Guliver'i geri gönderirler.
72 syf.
·2 günde·10/10 puan
Gulliver'in Gezileri hikayesini çok sevdim, ki kısaltılmış halde cüceler ülkesi ve devler ülkesindeki hikayelerini içeriyormuş sanırım sadece. Oysa 4 bölümden oluşan, 4 seyahatmiş asıl hikâyesi. 48 sayfa hikâye, geri kalan sayfalar yazarımız Jonathan Swift'in hayat hikayesi ve de Gulliver'in Gezileri hikayesi hakkında bilgileri içeriyor. İş Bankası Çocuk Yayınları, bu hikâye sonrası için böyle uygun görmüş, güzel de olmuş.

Gelgelelim beni hikayeden sonraki kısım çok düşündürdü; çocuk klasiği olduğu için, anlatılan siyaset hayatı ve de birçok edebi kelimeleri anlamak benim için bile güç oldu. Nedenini kavrayamadığım tek konu budur ki, çocuklar için anlatımı hikaye kadar sade olması neden mümkün olmadı? Hikaye hakkında anlatım da anlaşılır olmamalı mıydı? Aslında kitaba puanım tek bu yüzden 9, ama hikâye güzelliği açısından 10 puan verdim. :)

Ben bir "İş Çocuk Klasikleri" kitabını daha eğlenerek okudum (ki bu şimdilik üçüncü kitabımdı), gerekli görmediğim şekilde sonunun da anlaşılamaz oluşu beni biraz üzdü sadece...
360 syf.
·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Gulliver otur evinde be kardeşim. Oraya gider devler buraya gelir cüceler, şuraya gider yok bilge atlar Bir de saf haa. Pollyanna'nın serüvenleri desek sırıtmaz ama arkasında yatan bir hicivleme vardır bakmayın siz öyle çocuk kitabı olduğuna. Dönemin (18. Yüzyıl) İngiltere'sine bomba gibi düşer bu serüvenler. lilliputanlar ingiltereyi blefuscu ise fransa yı temsil eder. Bence konuya az çok vakıf olanlar ne demek istediğimi anladılar. Jonathan Swift abimiz zaten lan ben bunları taşlarken nasıl bu işi kendime yontarım mantığıyla aha ananızı laciverte boyadım der gibi ince ince döktürmüştür. Benim çocukluğumda kitabın çok güzel bir çizgi film versiyonu vardı (yine önce film sonra kitap) o versiyonu bulursam bir daha izlerim.
Unutmayın
Asıl olay imgeler de bitiyor.
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz
344 syf.
Güliver'in Gezileri İngiliz edebiyatının köşe taşlarından biri sayılıyor. Oldukça garip bir kitapdır. Kısmen roman, kısmen avantür ve kısmen de bir hicivdir. Roman türünü doğuran kitaplardan biri olduğu için, kaçınılmaz olarak türün tüm kurallarını bünyesinde taşımaz. Çünküüü o kurallar Henüz ortaya konulmamıştır.

4 bölüme ayrılan roman, Güliver'in 4 macerasını anlatır. İlkinde Güliver bir gemi kazası sonucu cüce bir halkın yaşadığı Liliput Adası'na düşer. halkın sadece boyu değil aklı da kısadır. Zira bütün zamanlarını İncir çekirdeğini doldurmayacak saçma tartışmalara harcarlar.

Güliver'in 2.durağı Brobdingnag'dır. Burası ise devlerin yaşadığı bir yerdir. Güliver uygarlığın göz alıcı başarılarını anlatınca, sevler dehşete kapılır.

3. Maceranın derli toplu bir hikayesi yoktur. Temelde birbirinden kopuk ve ilk ikisinin felsefi ve hattâ coğrafi bütünlüğünün yanına bile yaklaşamayan kısa skeçlerden oluşur.

Sonuncusunda ise Güliver'i yabani Yahoo'ları şefkatle yöneten ve görünüşleri ata benzeyen bir halkın yaşadığı Houyhnhnms'ı ziyaret eder. Güliver utançla, Yahoo'ların insana benzediğini fark eder.

Kitabın bir roman mı, avantür mü yoksa hiciv mi olduğunun aslında önemi yoktur; hangi türde ya da dilde olursa olsun yazılmış en düşündürücü metinlerden biridir.
Aklın yüksek nitelikleri, ahlak yokluğunu hiçbir zaman telafi edemeyeceğinden, becerikli ama onursuz kimselerin tehlikeli ellerine hiçbir iş bırakılamaz.
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Şimdiki imparatorla bakanlarının koymuş oldukları bir kural vardı... : Hükümdarın sinirini veya bir tanıdığın kötülüğünü tatmin etmek için çok zalim bir ceza verilince, imparator bir nutuk verir, bunda merhamet ve şefkatinden bahseder, bunları bütün dünyanın bildiğini ve onayladığını söylermiş. Bu nutuk hemen bütün ülkeye ilan edilirmiş. İmparatorun merhametinin övülmesi de halkı çok korkuturmuş; çünkü bu övmeler ne kadar etraflı olursa, bunların üzerinde ne kadar durulursa, cezanın o kadar şiddetli, cezaya uğrayanın da o kadar masum olduğu anlaşılırmış.
Jonathan Swift
Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Lilliputlular, hangi memurluk için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: İnsanlığın yönetilmeye ihtiyacı vardır; her insan zekâsı da şu veya bu memurluğa uygundur. Tanrı, memleket işleri yönetiminin, ancak yüksek deha sahibi birkaç kişinin çözebileceği bir bilmece olmasını hiçbir zaman istememiştir; çünkü bir devirde böyle dehalardan ancak iki-üç tane bulunabilir. Fakat doğruluk, adalet, ölçü ve bunlara benzer daha başka erdemlere erişmek herkesin elindedir; herhangi bir kimsede bu erdemlerle beraber deneyim ve iyi niyet bulunursa, memleketine hizmet etmeye elverişlidir..
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bu hal karşısında, insanın kendinden her konuda yüksek kimseler önünde kendine şereften pay biçmeye kalkışmasının ne kadar boş bir çaba olduğunu düşündüm.
Jonathan Swift
Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver’in Gezileri
Baskı tarihi:
4 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053046240
Orijinal adı:
Travels into Several Remote Nations of the World/ Gulliver's Travels
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Hayal gücünün peşinde başka dünyalara yelken açmaya hazır olun.
18. yüzyıldan bu yana bir taşlama klasiği olarak kütüphanelerdeki yerini koruyan Gulliver’in Gezileri ilk kez 1726’da Dünyanın Uzak Köşelerindeki Çeşitli Milletlere Yolculuklar adıyla ve Lemuel Gulliver imzasıyla yayımlandı.
Lemuel Gulliver açık denizlerde doktorluk yaptığı gemi kaza geçirince kendini minik insanların yaşadığı Lilliput ülkesinde bulur. Lilliput’lularla arasındaki muazzam boyut farkı Gulliver’in yaşamını zorlaştırsa da bir şekilde uyum sağlamayı başarır. Burada karşılaştığı pek çok tehlike ve riskin ardından İngiltere’deki evine sağ salim ulaşır. Ancak denizcinin macera hevesi burada bitmez. Ruhuna söz geçiremez ve üç farklı sefere daha çıkar. Yolu devler ülkesi Brobdingnag’a, havada seyir halinde olan Laputa adasına ve son olarak da Houyhnhnm diye anılan bilge atların yönetimindeki topraklara düşer.
Özellikle minik insanlar ve devler ülkesine yapılan yolculuklarla çocuk edebiyatında kendine önemli bir yer edinen roman, Gulliver’in karşısına çıkan bu tuhaf ve gerçeküstü diyarlar vasıtasıyla siyasi gönderme ve taşlama fırsatlarını kaçırmayarak o dönemde çeşitli tartışmaların alevlenmesine vesile olmuş ve İngiliz edebiyatının klasikleri arasına girmiştir.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları