Gulliver'in Seyahatleri

7,3/10  (64 Oy) · 
695 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.071 gösterim
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750719493
 • Çeviri:
  Can Ömer Kalaycı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.

ebru yaşar 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Gulliver nasıl desem çok değişik bir kitap.Hem hüzünlü,hem heyecanlı her tür duygu var.Kitabı yarım bırakası gelmiyor insanın.Ben tüm gün kitabı okumak için vakit arardım.başımı kaldırasım gelmiyordu.Ben bu kitabi çok sevdim. İşşallah siz de seversiniz. Ben bu kitaba bayıldım. Herkese de tavsiye ederim.

Almina 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk gezi yazısı tarzında bu kitabı okudum Bir çok hikayeler fantastik olaylar o kadar güzeldi ki hayran kalmamak elde değildi çok severek okumuştum

Kitaptan 1 Alıntı

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız