Gulliver'in Seyahatleri

7,5/10  (97 Oy) · 
816 okunma  · 
57 beğeni  · 
2.301 gösterim
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750719493
 • Çeviri:
  Can Ömer Kalaycı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
12 Haz 00:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz

Enes Küçük 
 20 Nis 18:40 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

ÇOCUKLUK İNCELEMELERİ -1-
Henüz 10 yaşındayken okuyup incelemesini yaptığım bir kitap... İncelemeyi aynen sizinle paylaşmak istedim.
"Kitabın Kahramanları: Doktor Gülüver(!), Bakan Bungalom, İmparator...
Yer: Haritada gözükmeyen adalar ve gemi...
Zaman: Fırtına Sonrası
Konusu: Emekli bir doktorun devlerle ve cücelerle bir adada arkadaş olması...
Ana Fikri: Arkadaş ne türlü olursa olsun arkadaştır.
Kitap Hakkında Düşüncem: Bilinmiş bir hikaye ama 100 Temel Eser'den biri olduğu için muhteşem bir kitap... (*.*)
Yazar Hakkında Düşüncem: Gerçekte bunları yaşamadıysa hayal gücünün çok geniş olabilmesi gerekir. (*_*)
Siz Yazmış Olsanız Kitaba Ne Ad Verirdiniz?: Doktor Gülüver(!) ile Farklı Dostluklar"
(Ergun Ev Yayınevi)

Simurg 
 25 Tem 11:46 · Kitabı okudu

Gulliver çocukluğumun kahramanlarından biri. Onun seyahatleri tuhaf yerlere gidişi sonra benimde evin içinde gizli köşe bucaklarda kendime oynayacak devler cüceler aramam. Annemin beni paylaması arkamdan havada uçan güdümlü terlik fırlatmaları. Ahh çocukluğum.. Hep bu Gulliver yüzünden. Ama çok eğlenceliydi..

DUA 
 01 Tem 12:50 · Kitabı okudu

Spoiler İçerir.
Gemi doktoru ve maceracı bir insan olan Guliver, Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan ve Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve maymuna benzeyen bir ırk'ın hikayesi konu ediliyor.

Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.

Canan Yılmaz 
21 Mar 10:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cahil insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu ve cehaleti yenmenin ne kadar elzem olduğunu anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..

Eyüp Tatar 
17 Haz 04:15 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap dört bölümlük. İlk iki bölüm, çocuklara masaldır, büyüklere mesel. Kahramanımızı önce Lilliput'ta görürüz, bücürler diyarında.

Kudretini kuvvetinden, kuvvetini de cüssesinden devşiren bir devdir o. Uysal, saygılı, ölçülü bir dev olarak imparatorun gözüne girer, yoldaş Gulliver. Bu ufacık insanlarla arayı bozar, yeni maceralara rota çizer.

İkinci bölüme geçilir. Karşımızda apartman boylu devler. Önceki adanın laneti bünyemize uğramışçasına, kahramanımızı kibrit çöpünden hallice görürüz burada. Devlere maskara olur, panayırlarda sergilenir garibim.

Üçüncü bölüm yavandır, hiciv ve parodiler yok gibi. Bu ülkemiz, bir bilim ülkesi. En olmadık şeylerden en olmayacak şeyler üretenlerin yurdu.

Dördüncü bölüm, atların bölümü. Erdemle özdeşleşen bu hayvanların yanında insanları köleleşmiş olarak görürüz. Sorunlu ve kötücül tabiatıyla insan ırkı, burada atların himayesinde çalıştırılır. Devran dönmüş, insan sönmüştür.

Dönem İngiltere'sine sağlı sollu girişen bir hicivdir "Geziler". Çağının her türden yalakalığına, despotluğuna, particiliğine, şakşakçılığına ince giydirmeler kazanıdır.
Okuyun..

ebru yaşar 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Gulliver nasıl desem çok değişik bir kitap.Hem hüzünlü,hem heyecanlı her tür duygu var.Kitabı yarım bırakası gelmiyor insanın.Ben tüm gün kitabı okumak için vakit arardım.başımı kaldırasım gelmiyordu.Ben bu kitabi çok sevdim. İşşallah siz de seversiniz. Ben bu kitaba bayıldım. Herkese de tavsiye ederim.

Zeynep 
15 Haz 14:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Can kitap evinin tam metinli bu kitabı bence, diğer karşılaştığım kitaplara göre bir tık önde; daha iyisini okursanız bana da haber verin lütfen. teşekkürler. iyi okumalar diliyorum

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:10 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çocukken okuduğum kısaltılmış halini hiç hatırlamadığım için keyifle ve merakla okudum. Cüceler ve devler ülkesinin dışında uçan ada ülkesi ve atlar ülkesiyle İngiltere alt başlığında tüm insanlığı eleştirmiştir Bay Swift. Tavsiye olunur. =)

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Birbirimizden nefret etmeye yetecek kadar dinimiz var, ama birbirimizi sevmeye yetecek kadar değil.

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan SwiftGulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift
NeverMore 
07 Mar 08:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Korku ve şaşkınlık içinde olmakla beraber bu düşüncelere dalmaktan kendimi alamamıştım. Bu arada orakçılardan biri yattığım yere on yarda kadar yaklaşmıştı; bir adım daha atsa, ya ayağının altında ezilecek, ya da bir orak vurmasıyla ikiye bölünecektim. ”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’ta her kentte herkesin gidebileceği eğitim evleri vardır; ve köylülerle rençberlerden başka, her ana baba, erkek, kız bütün çocuklarını, yaşları yirmi ay olunca, yani söz dinleyecek bir çağa gelince, yetiştirilmek üzere bu evlere göndermek zorundadırlar. Bu okullar çocukların sosyal durumlarına, erkek ve kız oluşlarına göre birkaç türlüdür.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Benim iyi yürekli okuyucularım, sevgili yurdumu bahtlılık ve değerine uygun bir üslupla övebilmem için, bilmezsiniz, Demosthenes ve Cicero’nun diline sahip olmayı o zaman ne kadar isterdim!”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 21:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bu ülkenin askerlik işlerine gelince, halk, Kral’ın yüz yetmiş altı bin piyadesiyle otuz iki bin süvarisi olan ordusuyla övünmektedir: bilmem, birkaç kentteki esnaf ve köylerdeki çiftçilerden oluşan bir topluluğa, yalnız soyluların ve yüksek tabakadan kimselerin emrinde bulunan, hiç ödül ve aylık almayan bir birliğe ordu denebilir mi?”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İthaki)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İthaki)
NeverMore 
07 Mar 08:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’lular, hangi görev için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: insanlığın yönetilmesi gereklidir, her insan zekâsı da şu ya da bu göreve uygundur. ”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’luların bilgileri, yasaları, töreleri, çocuklarını eğitme tarzları. Yazarın bu ülkede nasıl yaşadığı. Soylu bir bayanın onurunu koruması.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Açık ve cüretli sözlerim hükümdarın tasarılarına ve siyasetine o kadar aykırıydı ki, İmparator hazretleri bu söylediklerimi hiç bağışlamadı; bunlardan, mecliste büyük bir ustalıkla söz edince, en makul düşünenlerden bazıları susarak benim tarafımı tutar görünmüşler; ama gizli düşmanlarım beni hedef tutan birkaç kelime sarf etmekten kendilerini alamamışlardı.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yazar olağanüstü bir manevra ile istilayı önlüyor. Kendisine yüksek bir onur rütbesi veriliyor. Blefuscu İmparatorluğu’ndan elçiler geliyor, barış istiyorlar. İmparatoriçe’nin dairesinde, kaza sonucu, yangın çıkıyor; yazar, sarayın bir kısmını yanmaktan kurtarmayı başarıyor.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’un başkenti Mildendo ve İmparator’un sarayının tanımı. Genel Sekreter’le ülke işleri üzerinde konuşma. Yazar, savaş olursa İmparator’a yardım edeceğine söz veriyor.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
2 /