Adı:
Gulliver'in Seyahatleri
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750719493
Çeviri:
Can Ömer Kalaycı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Gulliver
Gulliver’in Gezileri
Gulliver
Gulliver
Gulliver’in Gezileri - Kısaltılmış Metin
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.
Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz
On sekizinci yüzyıl eseri, Gulliver'in Gezileri. Her ne kadar benim için çok etkileyici bir eser olmasa da, bazı şeylerin öncülüğünü yaptığı için yazın dünyasında önemli bir eser olarak kabul ediliyor. Bir eseri tabii ki de döneminin koşullarıyla değerlendirmek gerekli. Ancak bir eseri beğenmem için de, eserden çok etkilenilmesi, başka yapıtlara ilham olması yeterli değil. Bizatihi güzel olması gerekli.

Eser tabiri caizse cayır cayır tenkitlerde bulunuyor, yeri geliyor yüksek mevkidekileri, yeri geliyor asilleri yerden yere çarpıyor. Sanırım o dönemde bunları dile getirmek bir hayli cesaret istese gerek. Swift, bunların yanında genel olarak insanı da eleştiriyor. Özellikle erdem kavramından yoksun olanları acımasızca tenkit ediyor, aşağılık bir yaratık olarak görüyor. Hatta ve hatta aynı dine mensup olduğu Hıristiyanları dahi eleştiriyor. Ayrıca filozoflarda Swift'in gazabından nasibini alıyor.


Yazarın acımasız gerçekçiliğini takdir ediyorum. Arada sırada benimle konuşması da hoşuma gitti. Gulliver isminin nereden geldiği aklıma takıldı. Çünkü kahramandan söz ederken veya bir başka şekilde bu isimden bahsedilmemesi bir hayli ilginç...
Lise yıllarında okurken sıkılıp bıraktığım, üniversitede bitirmeyi başarabildiğim bir kitap.İlk bakışta çocuk kitabı gibi görülebilir fakat gayet ağır eleştiriler içeren Jonathan Swift’in sözcüsü olan bir kitap.İrlanda asıllı olan Swift yaşadığı sömürgeleri, sınıf ayrımlarını , kapitalizmi, emperyalizmi bazen doğrudan bazen dolaylı olarak Gulliver karakteri ile onun gidip gezdiği gördüğü ütopik ülkeler aracılığıyla anlatmış. İlk olarak Lilliput ülkesine seyahat ediyor, cücelerin şehri burası ve sürekli siyaset ve dalavere ile uğraşıyorlar. Burda soyut bir eleştiri var siyaset ve küçük adamlar ve İngiltere.. Brobdingnag ikinci ülke ve devlerin ülkesi orada ise koskoca devlerin kusurlarını daha net olarak görüyor bir cüce olarak Gülliver, bu ülkede hep tarım ve kırsal alan var Swift aslında sanayileşme ve endüstri devrimini eleştiriyor dolaylı olarak. Laputa üçüncü ülke ve uçan ada.İngilterenin en çok eşleştiği ülke burası yazarımıza göre. Sürekli matematik, astronomi ve müzik ile ilgileniyor buradaki insanlar. Çok dalgın insanlar ve her bir insanın bir balonlu hizmetkarı var balonları ile efendilerine yapması gerekenleri gösteriyorlar mesela birini dinlemesi için kulağına balonu dokunduruyor. Buradaki yönetici ise hep sömürge peşinde. Yazarımızın ve karakterin en sevdiği ülke Houyhnhnm ülkesi , burada atlar ve Yahoolar yaşıyor. Atlar efendi aristokrat sınıf, yahoo ise vahşi, hayvana benzeyen, iğrenç kokulu yaratıklar. İnsan ırkı görünüş olarak aynı Yahoo ya benziyor bu romanda. Ve Gulliver kendisinden ve insan ırkından nefret ediyor, hep bu ülkede atların emrinde yaşamak istiyor. Swift’in bir ahırda iki at ile beraber yıllarca yaşayıp o ahırda öldüğü gibi söylentiler de var. Misanthrope yani insan ırkından nefret eden bir yazar. Switf’in mezar taşında yazan cümle “Burada, vahşi haksızlıklar karşısında kalbi paramparça olan biri yatıyor…”
Gulliver çocukluğumun kahramanlarından biri. Onun seyahatleri tuhaf yerlere gidişi sonra benimde evin içinde gizli köşe bucaklarda kendime oynayacak devler cüceler aramam. Annemin beni paylaması arkamdan havada uçan güdümlü terlik fırlatmaları. Ahh çocukluğum.. Hep bu Gulliver yüzünden. Ama çok eğlenceliydi..
Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.
Cahil insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu ve cehaleti yenmenin ne kadar elzem olduğunu anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..
Bir tarafı çocuk kalmış ve devler ülkesinden,cüceler ülkesine gitmek isteyen büyüklerin kitabı...Ne zaman kapağını görsem okumaya başladığım bir kitap.
Gulliver denizi seven bir doktordur ve maddi durumu pek iyi değildir. Bir gün eski bir arkadaşıyla pub da karşılaştığında arkadaşı Gulliver'e kendisinin gemisine bir doktor aradığını ve iyi para vereceğini söyler. Bunun üzerine gemiyle yola çıkarlar ve maceralar başlar. :)

Gulliver'in Maceraları deniyor ama kitap tüm maceralarını içermiyor öncelikle bunu belirteyim. Gulliver'in bindiği gemi batıyor ve kendini garip bir adada garip canlılarla buluyor. Keyifli ilginç bir kitaptı. Tavsiye ederim :)
Ütopya ve Anti Ütopya (Distopya) okumayı çok seviyorum. İnsan bazen kendisinin yaşadığı hayat dışında bir yaşam düzenini okumayı sever çünkü. Aslında evet ortada bir gerçek var ve onu kabul ediyorum: insan, ortak özelliği bulunan kendisine benzeyen kahramanlarla tanışmayı ister kitaplarda. Bazen farklılık iyi gelebilir :)
Kitap tam anlamıyla ütopik bir eserdi. Zaten klasiklerin tadının ne kadar damakta kaldığını değinmeme gerek bile yok. Toplamda dört bölümden oluşuyor ve her bölümde yazarımız farklı bir adaya düşüyor. Her 4 adada farklı yaşam tarzlarıyla karşılaşan yazar orada yaşadıklarını anlatıyor. Kitabı iş bankası yayınlarından okumuştum, malesef ki burada bulamadım. İlginç!?
Özellikle dönemi içerisinde acımasız sayılabilecek bir hiciv-taşlama eserinin edebiyat dünyasında çocuk kitabı olarak sabitlenmesi bile ilginç bir deneyim. Gerçi sadece belirli kısımları (devler ülkesinde gibi) çocuk edebiyatına dahil edilebilir çünkü kitabın gayet "yetişkin" denilebilecek yerleri de var.

Maceraların çerçevesinin çocuklara uygun olacak şekilde fantastik ögelerle çizilmesi ve ahlak dersleri içermesi bu dönüşümün ana sebebi. Yine de özünde, bu fantastik çerçeveye başvurulma amacının tehlikeli hicvin "ben size demiyorum ki" kaçış kapısını açık bırakmak, daha modern haliyle örneklersek, olası dava durumlarından kaçınmak için kitapların en başında yazılan "bu kitaptaki kişi ve olayların gerçek hayattaki kişi ve olaylarla ilgisi yoktur, hepsi hayal ürünüdür" uyarısına benzer bir motivasyonla olduğunu düşünüyorum.

Ahlaki değerler üzerine sert bir taşlama ve kesinlikle özünde yetişkin kitabı. Çocuk kitabı damgasına aldanmayın.
Günün birinde talihimin bana güleceğine olan inancım sonsuzdu.
Jonathan Swift
Sayfa 11 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Kıymet Erzincan Kına
En sonunda da , kız erkek demeden bütün çocuklar gelip , saçlarımın arasında saklambaç oynayacak kadar cesaretlenmişlerdi...
Yolculukta, yanımda her zaman birçok kitap bulundurduğumdan, eski ve yeni yazarların en iyilerini okumakla geçirirdim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver'in Seyahatleri
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750719493
Çeviri:
Can Ömer Kalaycı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Gulliver
Gulliver’in Gezileri
Gulliver
Gulliver
Gulliver’in Gezileri - Kısaltılmış Metin
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.323 okur

  • Maziden Mektup Var
  • ozden
  • Begüm Ercan
  • AliTalip Satin
  • Umut ök
  • Betül Gündüz
  • Fatma Yıldırım
  • Rukiye SERÇE
  • büyük yolların haydudu
  • Halide Kılıç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%30.5
25-34 Yaş
%26.5
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.1
Erkek
%29.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.5 (32)
9
%13.9 (27)
8
%21.1 (41)
7
%20.6 (40)
6
%7.7 (15)
5
%5.2 (10)
4
%3.1 (6)
3
%1 (2)
2
%0.5 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları