Gulliver'in Seyahatleri

7,4/10  (82 Oy) · 
748 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.196 gösterim
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750719493
 • Çeviri:
  Can Ömer Kalaycı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.

Canan Yılmaz 
21 Mar 10:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cahil insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu ve cehaleti yenmenin ne kadar elzem olduğunu anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..

Enes Küçük 
 20 Nis 18:40 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

ÇOCUKLUK İNCELEMELERİ -1-
Henüz 10 yaşındayken okuyup incelemesini yaptığım bir kitap... İncelemeyi aynen sizinle paylaşmak istedim.
"Kitabın Kahramanları: Doktor Gülüver(!), Bakan Bungalom, İmparator...
Yer: Haritada gözükmeyen adalar ve gemi...
Zaman: Fırtına Sonrası
Konusu: Emekli bir doktorun devlerle ve cücelerle bir adada arkadaş olması...
Ana Fikri: Arkadaş ne türlü olursa olsun arkadaştır.
Kitap Hakkında Düşüncem: Bilinmiş bir hikaye ama 100 Temel Eser'den biri olduğu için muhteşem bir kitap... (*.*)
Yazar Hakkında Düşüncem: Gerçekte bunları yaşamadıysa hayal gücünün çok geniş olabilmesi gerekir. (*_*)
Siz Yazmış Olsanız Kitaba Ne Ad Verirdiniz?: Doktor Gülüver(!) ile Farklı Dostluklar"
(Ergun Ev Yayınevi)

ebru yaşar 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Gulliver nasıl desem çok değişik bir kitap.Hem hüzünlü,hem heyecanlı her tür duygu var.Kitabı yarım bırakası gelmiyor insanın.Ben tüm gün kitabı okumak için vakit arardım.başımı kaldırasım gelmiyordu.Ben bu kitabi çok sevdim. İşşallah siz de seversiniz. Ben bu kitaba bayıldım. Herkese de tavsiye ederim.

Çısuya Tutung 
 22 Mar 22:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu eser esasen siyasi yergilerle doludur. Yazarı bir papazdır. İrlanda ve İngiltere coğrafyasındaki çarpıklıkları kitabında farklı bir mizansen kullanarak okuruna anlatmaya çalışmıştır. İlköğretim 100 temel eser listesindedir... Çocuklar her ne kadar bu kitabı okurken büyük bir keyif alıp hiçbir siyasi mesajın farkına varamasalar da, İngiltere siyaset tarihinden bir parça nasibi olan kişiler için, pek çok politik mesaj ve yergi deruhte eden, alegorik bir eserdir.

Almina 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk gezi yazısı tarzında bu kitabı okudum Bir çok hikayeler fantastik olaylar o kadar güzeldi ki hayran kalmamak elde değildi çok severek okumuştum

Kitaptan 13 Alıntı

NeverMore 
07 Mar 08:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Korku ve şaşkınlık içinde olmakla beraber bu düşüncelere dalmaktan kendimi alamamıştım. Bu arada orakçılardan biri yattığım yere on yarda kadar yaklaşmıştı; bir adım daha atsa, ya ayağının altında ezilecek, ya da bir orak vurmasıyla ikiye bölünecektim. ”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’ta her kentte herkesin gidebileceği eğitim evleri vardır; ve köylülerle rençberlerden başka, her ana baba, erkek, kız bütün çocuklarını, yaşları yirmi ay olunca, yani söz dinleyecek bir çağa gelince, yetiştirilmek üzere bu evlere göndermek zorundadırlar. Bu okullar çocukların sosyal durumlarına, erkek ve kız oluşlarına göre birkaç türlüdür.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Benim iyi yürekli okuyucularım, sevgili yurdumu bahtlılık ve değerine uygun bir üslupla övebilmem için, bilmezsiniz, Demosthenes ve Cicero’nun diline sahip olmayı o zaman ne kadar isterdim!”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 21:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bu ülkenin askerlik işlerine gelince, halk, Kral’ın yüz yetmiş altı bin piyadesiyle otuz iki bin süvarisi olan ordusuyla övünmektedir: bilmem, birkaç kentteki esnaf ve köylerdeki çiftçilerden oluşan bir topluluğa, yalnız soyluların ve yüksek tabakadan kimselerin emrinde bulunan, hiç ödül ve aylık almayan bir birliğe ordu denebilir mi?”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İthaki)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İthaki)
NeverMore 
07 Mar 21:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bu ülke halkının bilgileri çok eksik: sadece ahlak, tarih, şiir ve matematikten oluşuyor; bunlarda da herkesten üstün olduklarını kabul etmek gerek. Ama matematik yalnız hayata faydalı olacak şeylere, tarım işlerinin gelişmesine ve mekanik sanatlarına uygulanıyor.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (ithaki)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (ithaki)
NeverMore 
07 Mar 08:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’lular, hangi görev için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: insanlığın yönetilmesi gereklidir, her insan zekâsı da şu ya da bu göreve uygundur. ”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Lilliput’luların bilgileri, yasaları, töreleri, çocuklarını eğitme tarzları. Yazarın bu ülkede nasıl yaşadığı. Soylu bir bayanın onurunu koruması.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Açık ve cüretli sözlerim hükümdarın tasarılarına ve siyasetine o kadar aykırıydı ki, İmparator hazretleri bu söylediklerimi hiç bağışlamadı; bunlardan, mecliste büyük bir ustalıkla söz edince, en makul düşünenlerden bazıları susarak benim tarafımı tutar görünmüşler; ama gizli düşmanlarım beni hedef tutan birkaç kelime sarf etmekten kendilerini alamamışlardı.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (iş Bankası)
NeverMore 
07 Mar 08:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yazar olağanüstü bir manevra ile istilayı önlüyor. Kendisine yüksek bir onur rütbesi veriliyor. Blefuscu İmparatorluğu’ndan elçiler geliyor, barış istiyorlar. İmparatoriçe’nin dairesinde, kaza sonucu, yangın çıkıyor; yazar, sarayın bir kısmını yanmaktan kurtarmayı başarıyor.”

Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İş Bankası)Gulliver'in Seyahatleri, Jonathan Swift (İş Bankası)
2 /