Gulliver'in SeyahatleriJonathan Swift

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.652
Gösterim
Adı:
Gulliver'in Seyahatleri
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
360
ISBN:
9789750719493
Çeviri:
Can Ömer Kalaycı
Yayınevi:
Can Yayınları
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.

Benzer kitaplar

Aslına bakılırsa yazar bu kitapta çok büyük bir ustalıkla zamanın yönetim biçimini çok sert bir şekilde eledtirmektedir ama bunu öyle bir ustalıkla yapiyor ki biz sadece kitabın akışına konsantre oluyoruz
On sekizinci yüzyıl eseri, Gulliver'in Gezileri. Her ne kadar benim için çok etkileyici bir eser olmasa da, bazı şeylerin öncülüğünü yaptığı için yazın dünyasında önemli bir eser olarak kabul ediliyor. Bir eseri tabii ki de döneminin koşullarıyla değerlendirmek gerekli. Ancak bir eseri beğenmem için de, eserden çok etkilenilmesi, başka yapıtlara ilham olması yeterli değil. Bizatihi güzel olması gerekli.

Eser tabiri caizse cayır cayır tenkitlerde bulunuyor, yeri geliyor yüksek mevkidekileri, yeri geliyor asilleri yerden yere çarpıyor. Sanırım o dönemde bunları dile getirmek bir hayli cesaret istese gerek. Swift, bunların yanında genel olarak insanı da eleştiriyor. Özellikle erdem kavramından yoksun olanları acımasızca tenkit ediyor, aşağılık bir yaratık olarak görüyor. Hatta ve hatta aynı dine mensup olduğu Hıristiyanları dahi eleştiriyor. Ayrıca filozoflarda Swift'in gazabından nasibini alıyor.


Yazarın acımasız gerçekçiliğini takdir ediyorum. Arada sırada benimle konuşması da hoşuma gitti. Gulliver isminin nereden geldiği aklıma takıldı. Çünkü kahramandan söz ederken veya bir başka şekilde bu isimden bahsedilmemesi bir hayli ilginç...
Herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı bir kitaptır kendisi. Sakın çocukken okuduğunuzdan daha zor bir kitap olduğu kanısına varmayın. Su gibi akan, vaktiniz varsa bir iki günde bitirebileceğiniz, bitirirken de kendi toplumunuzla Gulliver’in seyahat ettiği topraklarda yaşayan toplumları kıyaslayabileceğiniz de bir kitap ayrıca. Her toplumun kendince bizimkine nazaran iyi yada kötü yanları olsa da son keşfedilen topluluk hem benim hem Gulliver’in gönlünü fethediyor hatta büyük bir kedere düşüyor oradan ayrılmak zorunda kaldığında. Yani aslında demem o ki bu kitap hem büyük bir eleştiri hem de büyük bir öğüt niteliğinde.
Neden biz de hiçbir kimseyi ayırt etmeden seven, yalan kelimesi lügatinde bulunmayan o toplum gibi olmayalım ki ?
ÇOCUKLUK İNCELEMELERİ -1-
Henüz 10 yaşındayken okuyup incelemesini yaptığım bir kitap... İncelemeyi aynen sizinle paylaşmak istedim.
"Kitabın Kahramanları: Doktor Gülüver(!), Bakan Bungalom, İmparator...
Yer: Haritada gözükmeyen adalar ve gemi...
Zaman: Fırtına Sonrası
Konusu: Emekli bir doktorun devlerle ve cücelerle bir adada arkadaş olması...
Ana Fikri: Arkadaş ne türlü olursa olsun arkadaştır.
Kitap Hakkında Düşüncem: Bilinmiş bir hikaye ama 100 Temel Eser'den biri olduğu için muhteşem bir kitap... (*.*)
Yazar Hakkında Düşüncem: Gerçekte bunları yaşamadıysa hayal gücünün çok geniş olabilmesi gerekir. (*_*)
Siz Yazmış Olsanız Kitaba Ne Ad Verirdiniz?: Doktor Gülüver(!) ile Farklı Dostluklar"
(Ergun Ev Yayınevi)
Bir tarafı çocuk kalmış ve devler ülkesinden,cüceler ülkesine gitmek isteyen büyüklerin kitabı...Ne zaman kapağını görsem okumaya başladığım bir kitap.
Yaşadığı çağı inanılmaz sertlikte eleştiren ve bunu ince bir dille ifade eden yazar dört bölümden oluşan bu eserinde insanların politika, hukuk, aile yaşamı vb. alanlardaki eksikliklerini sert bir üslup ile yermektedir.
Cahil insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu ve cehaleti yenmenin ne kadar elzem olduğunu anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..
Kitap dört bölümlük. İlk iki bölüm, çocuklara masaldır, büyüklere mesel. Kahramanımızı önce Lilliput'ta görürüz, bücürler diyarında.

Kudretini kuvvetinden, kuvvetini de cüssesinden devşiren bir devdir o. Uysal, saygılı, ölçülü bir dev olarak imparatorun gözüne girer, yoldaş Gulliver. Bu ufacık insanlarla arayı bozar, yeni maceralara rota çizer.

İkinci bölüme geçilir. Karşımızda apartman boylu devler. Önceki adanın laneti bünyemize uğramışçasına, kahramanımızı kibrit çöpünden hallice görürüz burada. Devlere maskara olur, panayırlarda sergilenir garibim.

Üçüncü bölüm yavandır, hiciv ve parodiler yok gibi. Bu ülkemiz, bir bilim ülkesi. En olmadık şeylerden en olmayacak şeyler üretenlerin yurdu.

Dördüncü bölüm, atların bölümü. Erdemle özdeşleşen bu hayvanların yanında insanları köleleşmiş olarak görürüz. Sorunlu ve kötücül tabiatıyla insan ırkı, burada atların himayesinde çalıştırılır. Devran dönmüş, insan sönmüştür.

Dönem İngiltere'sine sağlı sollu girişen bir hicivdir "Geziler". Çağının her türden yalakalığına, despotluğuna, particiliğine, şakşakçılığına ince giydirmeler kazanıdır.
Okuyun..
Ütopya ve Anti Ütopya (Distopya) okumayı çok seviyorum. İnsan bazen kendisinin yaşadığı hayat dışında bir yaşam düzenini okumayı sever çünkü. Aslında evet ortada bir gerçek var ve onu kabul ediyorum: insan, ortak özelliği bulunan kendisine benzeyen kahramanlarla tanışmayı ister kitaplarda. Bazen farklılık iyi gelebilir :)
Kitap tam anlamıyla ütopik bir eserdi. Zaten klasiklerin tadının ne kadar damakta kaldığını değinmeme gerek bile yok. Toplamda dört bölümden oluşuyor ve her bölümde yazarımız farklı bir adaya düşüyor. Her 4 adada farklı yaşam tarzlarıyla karşılaşan yazar orada yaşadıklarını anlatıyor. Kitabı iş bankası yayınlarından okumuştum, malesef ki burada bulamadım. İlginç!?
Özellikle dönemi içerisinde acımasız sayılabilecek bir hiciv-taşlama eserinin edebiyat dünyasında çocuk kitabı olarak sabitlenmesi bile ilginç bir deneyim. Gerçi sadece belirli kısımları (devler ülkesinde gibi) çocuk edebiyatına dahil edilebilir çünkü kitabın gayet "yetişkin" denilebilecek yerleri de var.

Maceraların çerçevesinin çocuklara uygun olacak şekilde fantastik ögelerle çizilmesi ve ahlak dersleri içermesi bu dönüşümün ana sebebi. Yine de özünde, bu fantastik çerçeveye başvurulma amacının tehlikeli hicvin "ben size demiyorum ki" kaçış kapısını açık bırakmak, daha modern haliyle örneklersek, olası dava durumlarından kaçınmak için kitapların en başında yazılan "bu kitaptaki kişi ve olayların gerçek hayattaki kişi ve olaylarla ilgisi yoktur, hepsi hayal ürünüdür" uyarısına benzer bir motivasyonla olduğunu düşünüyorum.

Ahlaki değerler üzerine sert bir taşlama ve kesinlikle özünde yetişkin kitabı. Çocuk kitabı damgasına aldanmayın.
Günün birinde talihimin bana güleceğine olan inancım sonsuzdu.
Jonathan Swift
Sayfa 11 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Kıymet Erzincan Kına
Onların düşündüğüne göre birkaç kişi bir araya geldi mi, biraz susma konuşmanın tadını arttırır.
Jonathan Swift
Sayfa 305 - Türkiye iş bankası
En sonunda da , kız erkek demeden bütün çocuklar gelip , saçlarımın arasında saklambaç oynayacak kadar cesaretlenmişlerdi...
Yolculukta, yanımda her zaman birçok kitap bulundurduğumdan, eski ve yeni yazarların en iyilerini okumakla geçirirdim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver'in Seyahatleri
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
360
ISBN:
9789750719493
Çeviri:
Can Ömer Kalaycı
Yayınevi:
Can Yayınları
Gulliver'in Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swift'in en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem "seyahat romanları" parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnell'in "Scriblerus Kulüp" adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. 


Yazarlar arasındaki işbölümünde Swift'e düzmece "seyahat hikâyeleri"ni taşlamak görevi düştü. 
Kitapta, Avrupa'da zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve "eski ile modern"in karşıtlığı tartışması yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.148 okur

  • Berfin Kayan
  • Odessa
  • Enis Devaşan
  • Sena Duman
  • BilgeSevgi
  • AYŞE EVREM KAVAKLI
  • Serkan
  • Hermia
  • canan bayraktar
  • Betül Kahyaoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%30.5
25-34 Yaş
%26.5
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.1
Erkek
%29.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.2 (27)
9
%16.6 (26)
8
%22.9 (36)
7
%22.3 (35)
6
%9.6 (15)
5
%5.7 (9)
4
%3.8 (6)
3
%1.3 (2)
2
%0.6 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları