Gulliver's Travels

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,2bin
Gösterim
Adı:
Gulliver's Travels
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780199536849
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Oxford University Press
In Gulliver's Travels, the narrator represents himself as a reliable reporter of the fantastic adventures he has just experienced. But how far can we rely on a narrator who has been impersonated by someone else? The work purports to be a travel book, and describes the shipwrecked Gulliver's encounters with the inhabitants of four extraordinary places: Lilliput, Brobdingnag, Laputa, and the country of the Houyhnhnms. An extraordinarily skillful blend of fantasy and realism makes Gulliver's Travels by turns hilarious, frightening, and profound. Swift's alter ego plays tricks on us, and our gullibility uncovers one of the world's most disturbing satires of the human condition.

The fullest, most up-to-date paperback of Gulliver's Travels currently available, this new edition contains an astute analysis of the nature of Swift's satire. It includes the changing frontispiece portraits of Gulliver that appeared in successive early editions and whose subtle changes contribute to the reader's uncertainty about the veracity of the author. A new introduction by Claude Rawson draws on the latest scholarship and considers Swift's role-playing and the relationship of the author to Gulliver.

About the Series: For over 100 years Oxford World's Classics has made available the broadest spectrum of literature from around the globe. Each affordable volume reflects Oxford's commitment to scholarship, providing the most accurate text plus a wealth of other valuable features, including expert introductions by leading authorities, voluminous notes to clarify the text, up-to-date bibliographies for further study, and much more.
Gülliver bir gezgin. Gülliver denizde yolunu kaybediyor ve bir adaya geliyor. Bu adada 15 santimetrelik yaratıklar var. Bu yaratıklar Gülliver’i esir alıyor. Uzun bir süre orada kalan Gülliver o yaratıkların dilini öğreniyor. Sonunda o yaratıklardan kurtulan Gülliver başka bir adaya geliyor. Bu adada çok büyük dev insanlar var. Burada onların dillerini öğreniyor. O şehirde gösteriler yapmaya zorlayan bir adamın evinde kalıyor. Sonra başka adalara uğruyor. Korsanlar tarafından kaçırılıp bir adaya getiriliyor. Bu adada ata benzeyen tuhaf canlılarla yaşıyor. Bu canlıların çok iyi yaratıklar olduğunu ve insanlarında çok kötü olduğunu düşünüyor. Bu adadan ayrılırken çok üzülüyor ve ailesinin yanına geri dönüyor.
142 syf.
·Puan vermedi
Gulliver'in Gezileri

Okuduğum kitapta Lemuel Gulliver adındaki  genç bir doktorun çıktığı dört geziden sadece ikisine yer verilmiştir. Bu gezilerden biri "Cüceler Ülkesine" diğeri ise "Devler ülkesine" dir.

Genç doktor seyahatlerinde başından geçen olayları olağanüstü öykülerle anlatmış.

Doktorun ilk macerası minik insanlar ülkesi Lilliput’tur. Bu ülkede insanlar devlet dairesinde memur olabilmek için türlü cambazlık ve komik beceriler sergilerler. Kitapta bu satırları okuduğumda hemen yazarın ülkesi İngiltere'yi Lipput'lar üzerinden hicvettiğini anlamıştım.

Nitekim Doktor, minik Lipput'lar içinde uzunboyu ve büyük cüssesiyle "dev adam" gibi kalakalmıştır. Ama bu gerçek O'nun özgürlüğünü kazanmak için Lipputlar'a ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Doktor özgürlüğünü kazanabilmek için Blefescu donanmasını etkisiz hale getirir ancak zaferini kıskanan devlet görevlileri, düşman donanmasını kendilerine teslim etmediği için onu hainlikle suçlarlar ve ameliyatla kör edilmesine karar verirler. Doktor Gulliver'in şansı yaver gider ve Blefescu’ya kaçıp evine dönmesini sağlayacak bir tekne bulur, vatanına geri döner.Limput ülkesinden kurtulur.

Tekrar seyehate çıkan Gulliver’in gemisi rotasını şaşırınca, Gulliver kendisini devler ülkesi Brobdingna’da bulur. Bu kez devler arasında küçük bir kukla gibi hayatını sürdürmeye çalışan Gulliver, servet düşkünü bir adamın eline düşer ve kraliçeye satılır. Sarayda bir ev hayvanı, bir oyuncak muamelesi gören Gulliver, hoyrat ve kaba insanların yaşadığı bu ülkeden de kaçmayı başarıp bir şekilde ülkesine döner.

Yazar, kahramanı olan Gulliver'ın şahsında ve ona yaptırdığı manidar gezilerinde küçük insanların siyaset anlayışını, dönemin İngiltere’sini yerden yere vurmuştur. Devletin önemli mevkilerdeki insanlarının zihinsel yeteneklerine ve eğitimlerine göre değil, dalkavukluk, şartlatanlık şaklabanlık ve kralın gözüne hoş görünmek için yaptıkları yağcılık gibi hareketleri sayesinde geldikleri yönünde hicvetmiştir.  

Yazarın ülkesi İngiltere'nin siyasi anlayışını anlatınca aklıma Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'si gelmişti. Ne diyor Atatürk hitabesinde? "Memleketin dahilinde, memlekete iktidar olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. İşte bu durumda dahi vazifen Türkiye Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır, " diyor. Ülkemizi gençlere emanet ediyor.

Hakikaten eserin niçin çocuklara itafen yazıldığı kendini belli ediyor. Okumanız dileğiyle..
64 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bence kitap güzel . Doğruyu söylemek gerekirse biraz sıkılmıştım okurken ama beğendim . Kitap karakterin seyahatinde başından geçenleri anlatıyor . Kitap çocuk klasiği . Ama herkese öneririm.
344 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
1726 yılında yayımlanmış olan eser dört bölümden oluşmakta. Gemilerde doktorluk ve kaptanlık yapan Gulliver'in, her deniz seferi bir maceraya açılıyor. Kahramanımız; cüceler, devler, uçan adada yaşayanlar ve zeki atların yaşadığı hayali ülkelere yaptığı gezilerde başından geçenleri anlatıyor. Yazar; yöneticileri, dini olayları ve dini kurumları, kötü ahlak sahibi insanları, bozulan adalet düzenini, savaşları ve daha birçok toplumsal konuyu ustalıkla hicvediyor. Bazı bölümlerde bu anlatım tamamen ironik bir yapıya bürünüyor. Her yaştan okurun okuyabileceği ve bambaşka şeyler çıkarabileceği ölümsüz bir eser. İyi okumalar...
344 syf.
·3 günde·6/10 puan
Gulliver’in Gezileri #herayinbiriklasik okuma grubumuzun Mayıs kitabıydı.

Çocukken okuduğumuz kitap ile alakası olmadığını söyleyebilirim. Cüceler, devler, ölümsüz büyücüler, oldukça zeki olan konuşan atlar var bu romanda evet ama görünenin ardında başka şeyler yatıyor.

Swift’in romanı dönemin siyasi partilerini, dini muhalifleri, bilim insanlarını ve felsefecileri hicvederek toplumun büyük bir kesimiyle alay ediyor. Hatta gezi romanları yazanları bile biraz dalga konusu yapıyor kendisine.

Yaşadığı dönemde kitap çok ilgi görmüş. Bir kesim çok beğenirken, bir kesim tarafından da saçmalık olarak algılanmış. Bir kitapta okuduğuma göre; o dönemde Gulliver’in gerçek olduğuna inananlar bile çıkmış. Hatta o zamanlar yaşayan bir piskoposun bu kitabı okuduktan sonra kitabı büyük bir öfkeyle ateşe atıp okuduklarının tek kelimesine bile inanmadığını duyurduğu söylenirmiş.

Swift insanlık adına çok fazla umut beslemiyor. Bunu özellikle son bölümü okurken daha çok hissediyor insan. Bunları okumak oldukça tuhaftı.

Anlattıkları ve vermek istediği mesajlar çok güzel ama ne yazık ki aynı şeyi anlatım tarzı için söyleyemeyeceğim. Okurken zaman zaman çok sıkıldığım, beni zorlayan bir kitap oldu.
360 syf.
·10/10 puan
Dünya klasikleri kategorisine giren bir çocuk kitabı. Kahramanımız Gulliver ki kahraman Gulliver mi yoksa küçük adamlar ve devler mi tartışılır. Gulliver çırak olarak çalışmaya girdiği bir doktorun yanından tıp eğitimi alarak doktor olur ve bir gemi doktoru olarak göreve başlar. Bir anda üzerinde bir minik adamın gezdiğini farkeder. Çocukluk işte çocuklara ütopik hayaller kurdudur. Keşke bende görebilsem bu küçük adamları diye düşünür durursunuz. Tıpkı şirinleri görmek istediğiniz gibi.

Guliver’i, insanlıktan nefret etmesinden vazgeçirmeye çalışan Portekizli bir kaptan değişik öğütler verir. Güliver’in kendilerinden olduğunu iddia eden ve küçük insancıklar çocuklar için eğlenceli büyükler için düşündürücü bir kitap.
344 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Dünyayı gezme ve yeni yerler görme isteği ve bunların verdiği heyecan yazarı yerinde durduramaz. Önüne çıkan her fırsatı değerlendirir ve maviliklere doğru yelken açar. İlk önce mini mini insanların olduğu bir ülkede soluğu alır. Burada dev olmanın verdiği farklılıkla ortama uyum sağlamaya, bu farklı kültürü benimsemeye, bulunduğu ortamın bir parçası olmaya gayret eder. Ta ki uyum sağlayamayıp gideceği gün gelene kadar.
İkinci durağı tam tersi bir konuma düşmesine vesile olur. Bu kez devlerin olduğu bir ülkede cüce olmanın verdiği farklılıkla mücadelesine devam eder.
Üçüncü durak uçan bir adadır. Alt tarafta yaşayanlarla üst tarafta yaşayanların mücadelesine tanık olur. Elinden geldiği kadarıyla bu kültür hakkında bilgi sahibi olur.
Son durak daha da gariptir. Atların insan pozisyonunda, insanların hayvan, yabani olduğu bir ülkeye düşer. Erdemi, doğruluğu, dürüstlüğü burada fazlasıyla görür. Kendi türüne karşı tiksinti duymaya başlar.
Geçen ay Robinson Crusoe okumuş; Avrupalı beyaz olmayı medeniyetle eşleyen ve geri kalan tüm ırkları vahşi, yamyam ve barbar olarak tanımlayan kibirli görüşlerinden rahatsız olmuştum. Jonathan Swift ise tam tersini yapıyor. İnsan ırkının en iğrenç yönlerini, medeni denilen ülkedeki toplumsal ve idari yozlaşmayı, herhangi bir yargı problemi yaşamayacağı şekilde öyle başarılı hicvetmiş ki tadına doyamadım.
56 syf.
·72 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap genel olarak çok eğlenceliydi. Okuduğum uzun zaman sonraki ilk kitaptı. Başladığımdan sonra tekrar okumaya yeni fırsat buldum ve çok hızlıca bitti. Genel olarak ortalama kelime dağarcığında bir kişi rahatlıkla sıkılmadan, aşırı sözcük kullanmadan anlayarak okuyabilir. Hikaye zaten keyifliydi. Küçük sevimli arkadaş canlısı yeni dostlarda güzel tanışma faslından sonra onların boylarından büyük kulisler çevirme arzularıyla sonlanıyor. Kitabın devamı var mı emin değilim. İçeriğin devamı var ama ingilizce parça parça mı fikrim yok ama araştırıp varsa onları da okurum.

Yeni ingilizce kitap okumaya çalışan ya da fazla kelime bilmiyorum diyenlere önerebilirim. Dağarcık fazla ise de öneririm aslında. İngilizce kelime dağarcığım fena değildir ama güzel farklı örnek cümleler, bazı idiomlar ve 30a yakın da kelime öğrendim diyebilirim.
72 syf.
·10/10 puan
Guliver doktor lakin bir maceracı. Maceralara atılmayı çok seven birisi. Guliver gemide çalışıyor. Bir iş günü fırtına çıkar ve gemi batar. Guliver yüzerek bir adaya ulaşır şansa o adada minik cüceler yaşamaktadır.Güliver onlarla zamanla kaynaşır. Düşmanlar geldiğinde ise güliver sayesinde savaş kazanılır. Güliver başka bir gezisinde Brobdingnag ülkesinde kendisini bulur. Burada ise kocaman devler yaşamaktadır. Devler nazik olsada Güliver sorun yaşar. Güliver Laputra adında bir adaya gelir. Bu adada yaşayan insanların hepsi delidir.Guliver'den çok farklıdırlar. Bu adada filozoflarda vardır. Çok meşgul oldukları için çocuklar yürürken onlara eşlik eder. Guliver sonuncu yolculuğuna çıkar. Geldiği ülkenin adı Houyhnhnms’dır. Burada çok akıllı zeki atlar yaşar. Guliver burada yaşamak ister ancak atlar izin vermez ve Guliver'i geri gönderirler.
72 syf.
·2 günde·10/10 puan
Gulliver'in Gezileri hikayesini çok sevdim, ki kısaltılmış halde cüceler ülkesi ve devler ülkesindeki hikayelerini içeriyormuş sanırım sadece. Oysa 4 bölümden oluşan, 4 seyahatmiş asıl hikâyesi. 48 sayfa hikâye, geri kalan sayfalar yazarımız Jonathan Swift'in hayat hikayesi ve de Gulliver'in Gezileri hikayesi hakkında bilgileri içeriyor. İş Bankası Çocuk Yayınları, bu hikâye sonrası için böyle uygun görmüş, güzel de olmuş.

Gelgelelim beni hikayeden sonraki kısım çok düşündürdü; çocuk klasiği olduğu için, anlatılan siyaset hayatı ve de birçok edebi kelimeleri anlamak benim için bile güç oldu. Nedenini kavrayamadığım tek konu budur ki, çocuklar için anlatımı hikaye kadar sade olması neden mümkün olmadı? Hikaye hakkında anlatım da anlaşılır olmamalı mıydı? Aslında kitaba puanım tek bu yüzden 9, ama hikâye güzelliği açısından 10 puan verdim. :)

Ben bir "İş Çocuk Klasikleri" kitabını daha eğlenerek okudum (ki bu şimdilik üçüncü kitabımdı), gerekli görmediğim şekilde sonunun da anlaşılamaz oluşu beni biraz üzdü sadece...
Şu var ki bütün dünyaya kapalı bir ülkede yaşayan, başka ulusların yaşayış ve görenekleri hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kralın düşüncelerini hoş görmeliyiz.
Böyle bir bilgi eksikliği dar görüşlülüğe, önyargılara yol açar.
Aklın yüksek nitelikleri, ahlak yokluğunu hiçbir zaman telafi edemeyeceğinden, becerikli ama onursuz kimselerin tehlikeli ellerine hiçbir iş bırakılamaz.
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Şimdiki imparatorla bakanlarının koymuş oldukları bir kural vardı... : Hükümdarın sinirini veya bir tanıdığın kötülüğünü tatmin etmek için çok zalim bir ceza verilince, imparator bir nutuk verir, bunda merhamet ve şefkatinden bahseder, bunları bütün dünyanın bildiğini ve onayladığını söylermiş. Bu nutuk hemen bütün ülkeye ilan edilirmiş. İmparatorun merhametinin övülmesi de halkı çok korkuturmuş; çünkü bu övmeler ne kadar etraflı olursa, bunların üzerinde ne kadar durulursa, cezanın o kadar şiddetli, cezaya uğrayanın da o kadar masum olduğu anlaşılırmış.
Jonathan Swift
Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Lilliputlular, hangi memurluk için olursa olsun, iş verecekleri adamlarda büyük yetenekten çok ahlak arıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: İnsanlığın yönetilmeye ihtiyacı vardır; her insan zekâsı da şu veya bu memurluğa uygundur. Tanrı, memleket işleri yönetiminin, ancak yüksek deha sahibi birkaç kişinin çözebileceği bir bilmece olmasını hiçbir zaman istememiştir; çünkü bir devirde böyle dehalardan ancak iki-üç tane bulunabilir. Fakat doğruluk, adalet, ölçü ve bunlara benzer daha başka erdemlere erişmek herkesin elindedir; herhangi bir kimsede bu erdemlerle beraber deneyim ve iyi niyet bulunursa, memleketine hizmet etmeye elverişlidir..
Jonathan Swift
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gulliver's Travels
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780199536849
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Oxford University Press
In Gulliver's Travels, the narrator represents himself as a reliable reporter of the fantastic adventures he has just experienced. But how far can we rely on a narrator who has been impersonated by someone else? The work purports to be a travel book, and describes the shipwrecked Gulliver's encounters with the inhabitants of four extraordinary places: Lilliput, Brobdingnag, Laputa, and the country of the Houyhnhnms. An extraordinarily skillful blend of fantasy and realism makes Gulliver's Travels by turns hilarious, frightening, and profound. Swift's alter ego plays tricks on us, and our gullibility uncovers one of the world's most disturbing satires of the human condition.

The fullest, most up-to-date paperback of Gulliver's Travels currently available, this new edition contains an astute analysis of the nature of Swift's satire. It includes the changing frontispiece portraits of Gulliver that appeared in successive early editions and whose subtle changes contribute to the reader's uncertainty about the veracity of the author. A new introduction by Claude Rawson draws on the latest scholarship and considers Swift's role-playing and the relationship of the author to Gulliver.

About the Series: For over 100 years Oxford World's Classics has made available the broadest spectrum of literature from around the globe. Each affordable volume reflects Oxford's commitment to scholarship, providing the most accurate text plus a wealth of other valuable features, including expert introductions by leading authorities, voluminous notes to clarify the text, up-to-date bibliographies for further study, and much more.

Kitabı okuyanlar 4.071 okur

  • Evelyn Age
  • Kübra yıldız
  • Ayşenur Küçük
  • Avjin
  • Esra Tekin
  • Betül Şahin
  • Dilek Çetinkaya
  • Fatma Nur Taş
  • Theliongs1905
  • hilal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları