Gülün Öteki Adı Kathar Şövalyelerinden Şeyh Bedreddin Yiğitlerine

8,3/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.259 gösterim
Onuncu yüzyıldan başlayarak on dördüncü yüzyıla dek Güney Fransa'nın Oksitanya bölgesinde etkili olmuş Kathar doktrini ile 1417'de asılarak öldürülen Şeyh Bedreddin mezhebi arasında akrabalık aramak, ilk bakışta düşsel gelebilir.

Oysa Şeyh Bedreddin yandaşlarının örgütlendikleri Aydın Beyliği, Kathar doktrininin aynı bölgede baş verdiği Alaşehir (Philadelphia) odağının yansıma alanı içindedir. Şeyh Bedreddin öğretisi, Kathar öğretisinden izdüşümler taşır. İki yüzyıl arayla kesişen ve binlerce kilometreye yayılan bir "aynı" alanda her iki inancın sahipleri, "yârin yanağından gayrı her yerde, hep beraber, her şeyi paylaşmak" için yola çıkmışlar ve aynı insanlık ülküsüne aynı bedeli ödemişlerdir: Hayatlarını. Mine G. Kırıkkanat'ın sosyolojik tarih araştırması Gülün Öteki Adı, 1989'dan beri, Osmanlı döneminde Anadolu dinleri ve özellikle Alevilik tarihi üzerine yazılan pek çok bilimsel kitaba referans olmuş ve dünyada üniversiteler düzeyinde kabul gören bir başyapıttır.
(Tanıtım Bülteninden)
mehmet aysu 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mine G.Kırıkkanat'ın sosyolojik tarih araştırması 1989'dan beri Osmanlı döneminde Anadolu dinleri ve özellikle Alevilik tarihi üzerine yazılan pek çok bilimsel kitaba referans olmuş ve dünyada üniversiter düzeyinde kabul gören bir kitabı

Erhan Kurupınar 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şeyh bedrettin ve kathar şövalyeleri arasındaki kurmuş olduğu bağ bana çok mantıklı geldi.Ezilenlerin tarihini okuma öğrenme için yaptığı katkılardan dolayı yazarı tebrik etmek lazım.Araştırma olarak çok kapsamlı bir kitap değil ama yinede sürükleyici tarzda yazılmış birşeyler öğrenilebilecek bir eser.

gökmen kılıçoğlu 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şeyh Bedrettin hareketinden Bogomillere, Kathar şövalyelerinden engizisyona kadar ilginç noktalara değinen kitabı bir solukta okudum dersem yalan olmaz. Sabahleyin kütüphanede elime aldım, ödünç almak için bankoya gitmeden oturup sayfalarını çevireyim dedim. Bir buçuk saat sonra kalktığımda bitirmiştim. Kitapda adı geçen kale adları ve yerleri not aldım. Onları internetten inceleyeceğim. Beni okuduktan sonra araştırma yapmaya sevkeden kitapları seviyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

Güney Fransa'da Oksitanya halkı onlara Yunanca'da "temiz" ve "arı" anlamına gelen Kathar (Cathare) adını takmıştı. Engizisyon savcı ve yargıçları, bütün zamanların eskimeyen o "faşist" ve kurtlanmış bağnazları, bu kathar sözcüğü üstüne iftiralar tükürerek kustular hasta düşüncelerini: "Kat, Latincede kedi demekti. Şeytana tapan Katharlar'a cehennem zebanisi Lucifer, kedilerin kıçını öptükleri zaman görünüyordu. Kathar, kedi kıçına tapanlar demekti."

Bundan yedi yüzyıl önce kadın-erkek eşitliğini, inanç ve düşünce özgürlüğünü, ortak mülkiyeti savunan; köleliğe karşı çıkan ve ölüm cezasını kaldıran, kul değil insan olmayı işleyen bir öğretinin uygulayıcılarını, işte bu düzeydeki engizisyon mahkemeleri yargıladı.

Gülün Öteki Adı, Mine G. KırıkkanatGülün Öteki Adı, Mine G. Kırıkkanat