Gülüşüne Gizlediğim Öyküler

·
Okunma
·
Beğeni
·
87
Gösterim
Adı:
Gülüşüne Gizlediğim Öyküler
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050679205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fa Yayınları
Yine Şarl Köprüsü’nden caz nağmeleri geliyordu. Az ilerde org çalıp, aryalar söyleyen kör müzisyen kadın, bu kez onları görüyor gibiydi. Köprünün üzerinde dans eden âşıklar gibi onlar da Nazım’ın etkileyici şiirlerinin gücüyle dans ediyorlar ve Prag’ın büyüleyici ortamında aşklarını perçinliyorlardı… Daha sonra Nehrin kıyısından yürümeye başladılar yeniden, ardından bir yıl önce oturdukları banka oturdular, bin bir gece masallarındaki şatoları anımsatan kalenin siluetine bakıyorlardı yeniden.
160 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Birbirinden etkileyici on öykü var bu kitapta. Sizin de kendinizi mutlaka bulacağınız bir öykü olacaktır içlerinde. Yazarımızın dili çok sade ve anlatımı sürükleyici. Her öykü beni alıp götürdü. Yazarımız bir çok ünlülerin sözlerine de yer vermiş. Ayrıca onları okumak da bana mutluluk verdi.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gelelim kitabımıza harika bir öykü kitabı okudum yazarımız o kadar samimi ve yürekten kaleme almış ki bir solukta okudum. Her hikâye birbirinden güzel ve duygu yüklü idi. Tavsiye ederim kitapla kalın
160 syf.
·2 günde
Herkese tekrardan merhabaaa
Nasılsınız? Nasıl gidiyor?
•Ben iyiyim ve çokta güzel gidiyor
Çok uzatmadan kitaba geçelim. Öncelikle yazarımızın birçok alanda ödül alması ve kendini geliştirmiş olması takdire şayan bir olay. Kendilerini çok tebrik ederim. Bu kadar uzun öyküler bulunduran bir kitabı daha önce okumamıştım genellikle 6/7 öyküden sonra kitaplar biterdi fakat bu tam tamına 10 öyküden oluşuyor. Benim için oldukça çok. Çok yanlış bir zamanda okuduğumu düşünüyorum sebebi ise uzunca romanlar ardından öyküler okumak bana biraz hadi bitsin düşüncesi veriyor. Kitabın kötülüğünden asla olan bir durum değil. 10 öykü, 10 farklı hayat, 10 farklı hissiyat veren bir kitaptı. En çok etkilendiğim Deniz’in Çığlığı oldu. Gözlerim dolu dolu okudum o kısmı diyebilirim. Anne sevgisini, aşkı, dostluğun önemini, umutlarımızı ve aile bağını gayet güzel ve sade bir anlatımla anlatmıştı yazarımız. Yazarımızın öğretmen oluşunu göz önünde bulundurursak betimlemeleride oldukça başarılıydı. Ben; yer yer sıkıldım (kitabın kötü oluşundan değil), birkaç öykü okuyup bıraktım sonra tekrar devam ettim çünkü üst üste okuduğumda haliyle kopukluk yaşıyorum. Öykü ve şiirleri sindirerek okumaya çalışın. Nevra Çağlayan’ın dediği gibi “her yaşam bir öyküdür.” Öykülerinizi kendinizin yazdığını unutmayın. Yazarımızın kalemine sağlık, kitapla kalın
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel bir kitap okudum arkadaşlar.İlk olarak yazarımızın tüm zorluklara rağmen ailesiyle birlikte tek vücut olmanın örneklerini görüyoruz.Yazarımızın babasının vefatı ardından annesinin rahatsızlanması ama sonrasında annesinin o muhteşem gülüşüyle ve yaşam mücadelesiyle hayata dönüşünün hikayesini görüyoruz.Bir süre bu kötü günler unutulurken aslında alışılırken daha sonra annesinin tekrar rahatsızlanması ve hayat mücadelesini kaybetmesi yazarımız ve kardeşlerini çok üzüyor.Annesinin gülüşüne adadığı bu kitabı kesinlikle okumanızı isterim.Kitabımızın içerisinde çeşitli öyküler yer almaktadır.Yazarımız o kadar dolu ki bunu öykülerinde görebilirsiniz.Örneğin kitabında ilk öyküsü 'Kafka'nın Kenti Prag'da/Nazım'ı Yaşarken Aşkı Bulmak.Bu öyküde Prag ile ilgili o kadar çok ve detaylı bilgi veriyor ki yazarımız,ister istemez merak ediyorsunuz oraları ve hayal dünyanızda canlandırıyorsunuz.Prag'da Kant ve Nazım Hikmet ile ilgili çok güzel anılar ve bilgiler anlatılıyor.Yer yer şiirler paylaşılıyor.Prag'a giden üç sanat aşığı arkadaş, buranın önemli yerlerini gezerken tanıştığı iki arkadaş ile birleşerek gezilerine devam ederler.Bu gezi esnasında Seda ve yeni tanıştıkları iki arkadaş arasından Murat çok samimi olmaya başlar ve artık beraber gezerler.Bu arada da birbirlerine aşık olurlar.Bu aşk mutlu sona kavuşacak mı acaba? Bunun gibi tabi konuları farklı birçok öyküyü severek okuyacağınıza eminim

ALINTILAR

Prag şehri yaldızlı bir dumandır
Vltava suyunun köpüklerine
Martı kuşlarıyla gelir İstanbul...
Lejyonerler köprüsüne gidelim Tavfer
Martı kuşlarına ekmek verelim...

NAZIM HİKMET

Prag'a hüzün çöküyor.Masal şehri ortasından bölen Vltava Nehri ağır ağır akıyor,Slavya Kahvesi'ndeki tahta masada oturan kızıl saçlı adam,Şarl Köprüsü'nün üstündeki heykeller kadar yalnız ve elinde kalemi, özlem ve hüznü yazıyor.
Bugün size 10 farklı öykünün yer aldığı bir kitap ile geldim...@nevracaglayan hanımefendinin kaleme aldığı @fayayinlari’ dan çıkan #gülüşünegizlediğimöyküler isimli kitabı @kitaphnemm moderatörlüğünde okuduk


Daha önce annesi ile yazdığı bir kitaptan bahsederek kitaba giriş yapmış yazar. Benim en çok ilgimi çeken kısım “Kafka’nın kenti Prag’da Nazım’ı yaşarken aşkı bulmak “ isimli öykü oldu. Prag’a gittiğim halde dikkat etmediğim nüanslara dokunmuş yazar. Gerçekten çok güzel bir öyküydü yer yer Nazım Hikmet’ten şiirler bulunan öykü favorim oldu


Acısıyla tatlısıyla pek çok öyküye yer verilmiş kitapta. Ödül aldığı 2 farklı öyküye de yer vermiş yazar.


Açık anlaşılır net bir Dili olan Nevra hanımın ön sözde ve ilk hikayesinde anlattıklarına bakılırsa TRT’de çalışan eski öğretmen bir hanım... Bu sebepten olsa gerek kitabı gayet akıcı ve anlaşılır olmuş. Tebrik ederim.

Anne ve babasına hitap ettiği kitabında onların ölümlerinden de bahsetmiş. Her ikisine de Allah’tan rahmet dilerim.

#öykü #okudumbitti #hikaye #hikayekitabı #öykükitabı #kitaplar ben
160 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
On öyküden oluşan kitabımız sade bir dille yazılmış. Hikayeler genelde bilgi ile yüklü ve bu okunuşunu ve anlayışını biraz azaltsada hepsi gerçek dünyadan olduğundan bir çırpıda okunabiliyor.
Ben en çok Antika Saat ve Kafka'nın Kenti Prag'da Nazım'ı Yaşarken Aşkı Bulmak öykülerini sevdim.
Şair bir annenin ve yazar dayıların etkisinde kalan Çağlayan’ın, aileden gelen yeteneği olan yazarlık tutkusu ağır basınca; 2000 yılında “Adını Sevgi Koydum–1 ve 2’’ adlı şiir kitaplarını yayımladı.
2004 yılında “Şarap Rengi Düşler’’ adlı 3. Kitabı da yayınlanan Çağlayan; 2010 yılında; yazar arkadaşlarıyla‘’Dünya Sevgililer ve Öykü Günü’’ne ithaf ettikleri “Ve Tanrı Aşkı Yarattı’’ adlı ortak bir kitaba daha, yazdığı öyküyle katıldı.
Türkiye çapında düzenlenen şiir etkinliklerine katılarak, şiirsel faaliyetlerini sürdüren Çağlayan; halen yaşanmış öyküler yazmakta, gelecekte bir öykü kitabı çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca önemli günler ve toplantılarda sunum yapmaktadır
2015 yılında Alanya Güncel Sanat Dergisi’ nin açmış olduğu yarışmada; “La Paloma Efsanesi” adlı şiiri ile Alanya Kale Ödülü’ nü kazandı.
2016 Yılında 16 yüreğe dokunan kadın yazarla birlikte; Gülseren AKDAŞ’ ın hazırladığı“Yüreğe Dokunan Kadınlar “ adlı öykü kitabına” Şilan’ ın öyküsü” adlı öyküsü ile katıldı.
Yine 2017 Yılında 16 yüreğe dokunan yazarla birlikte; Gülseren AKDAŞ’ ın hazırladığı“Yüreğe Dokunan Kadınlar Özgürlük ve Barış Öyküleri “ adlı öykü kitabına “ Umuda dokunmak” ” adlı öyküsü ile katıldı ve yapılan yarışmada 4. Oldu.
2018 Yılında yazar arkadaşları ile birlikte; Gülseren AKDAŞ’ ın hazırladığı“ Her Şehir Bin Öyküdür“ adlı öykü kitabına “ Anavarza’nın Gizemi” adlı öyküsüyle katıldı.
2020 yılında da @fayayinlari 'dan ilk öykü kitabı Gülüşüne Gözlediğim Öyküler'i çıkardı.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazarın kitap hakkında yazdığı önsöz şu cümle ile başlıyor:

"Her yaşam bir öyküdür sevgili okurlar." İşte bu cümleyi okuduktan sonra düşündüm. Hepimizin hayatı, hikayeleri farklı ve farklılarımız ile bir bütünüz aslında. İşte bu kitapta birbirinden farklı on hikaye bizleri karşılıyor. Tıpkı hayatın bizi karşıladığı gibi.

Hayat mutlulukla geçerken bazen yere düşüp tökezleriz ama umudumuzu kaybetmezsek, yanımızda var olduğunu bilirsek o zaman hayatın güzelliklerini görmeye başlayacağız. İşte bu on öykü bana hayat bize ne sunarsa sunsun önemli olanın mutlu olmamız gerektiğini, umudumuz ile var olduğumuzu yeniden hatırlattı.

Yazar, yazdığı eserler ile bir çok ödül almış. Bu öykü kitabında da ödül aldığı iki öyküsü mevcut. Ödül alan eserleri okurken ayrı bir zevk alıyorum. Bu kitapta da bunu yaşamak beni çok mutlu etti.

On ayrı yaşanmışlık, hissedilen duygu yoğunlukları ile yaşamın kendisini yeniden hatırlatıyor. Öykülerin dili anlaşılır. Okurken sizleri yoracağını düşünmüyorum. Hatta öykü türünde bir kitap okumak istiyorsanız ancak hangi kitap ile başlayacağınızı bilemiyorsanız bu kitaba bakabilirsiniz.

Öyküleri anlatırken yazar, okuyucunun öyküde yaşanılanları daha iyi hissetmesi için ünlü kişilerin sözlerini de hikayelerine serpiştirmiş. Bu benim çok hoşuma gitti. Hem güzel sözleri yeniden okudum hem de hayatın güzelliğini sözler ile yeniden keşfettim.

Öykülerin içinde bulunana şiirler öyküler ile o kadar güzel harmanlanmış ki okurken mest oldum ve şiirlerin tadı damağımda kaldı. Bu şiirlerden bazıları yazarın kendi şiirleriydi. Bir kısmı da benim çok sevdiğim şairlere ait. Öyküler ve şiirler bütünleşerek güzel bir melodi dinlememi sağladı.

Gelelim kitabın içinde bulunan on öykünün ayrıntılı incelemesine:

İlk öykünün ismi "Annem Bir Mucizeyi Gerçekleştirdi". Atatürkçü bir kadın olan Yekta Hanım'ın (yazarın annesi) kızı sayesinde 84 yaşında onunla kitap çıkarmasının, kızının annesine ve ailesine olan sevgisini ve onların duygularını yaşadıklarını okuyoruz.

İkinci öykünün ismi Kafka'nın Kenti Prag'da Nazım'ı Yaşarken Aşkı Bulmak". Bu öyküyü okurken Prag sokaklarında yeniden gezdim ve o güzel şehri tekrardan gitme zamanımın geldiğini hissettim. Ayrıca öykünün içine Nazım Hikmet'in Prag'da yaşadığı zamanlarda yazdığı şiirlerin bulunması beni ayrıca mutlu etti. Bu arada bu öykünün içinde Franz Kafka'dan da bahsediliyordu.
Seda bir yıl önce Prag'da tanıştığı Murat ile buluşmak için Prag'a doğru bir yolculuk yapmasıyla başlıyor hikaye. Onların hikayesini okuyoruz.

Üçüncü öykünün ismi "Yarım Kalan Öykü "Deniz'in Çığlığı"". Bu hikaye 202 yılında KÜSADER tarafından düzenlenen ulusal öykü yarışmasında, 2.'ilk ödülü kazanmıştır.
İşçi olarak çalıştığı yemek fabrikasından evine doğru yaptığı yolculuk ile başlıyor hikaye. Deniz için artık önemli olan biricik oğulları. Onlar için her şeyi yapan bir anne bir kadın. Onun yaşadıklarını mücadelesini okuyoruz.

"Gece, yalnızlıktı onun için. Gece anılar denizinin azgın dalgaları arasında boğuşmaktı..."

"Bugün özgürlüğün kapısını araladım, yarın bilinmeyenler kalesine yol alacağım. Beklentilerimi dikerken surlara; yarım kalan öyküme inat, bir deniz kabuğu gibi yeni kıyılarda umutla yol almaya devam edeceğim!"

Dördüncü öykünün ismi "Pes Etmek Yok! (Zümrüd-ü Anka'nın Gizemi)". Hayatı evlatları için çalışarak geçen Metin Bey artık hastadır. Yaşayacak az vaktinin olduğunun farkında evlatları için yapacaklarını ve geçmişini okuyoruz.

"İnsan aklını bahçeye benzetiyordu. O bahçe kendi haline bırakılırsa; ortalığı yabani otların kaplayacağını, eğer o bahçeye iyi bakılırsa; orada güzel ve faydalı bitkiler yetişebileceğine inanıyordu."

Beşinci öykü "Annemin Likör Takımı". Tülin, anılarının güzelliğinin etkisiyle büfedeki annesinin likör takımını temizlemesi ile başlıyor hikaye. Daha sonra onun yaşadıklarını okuyoruz.

"Anılar bizim için sevdiklerimize ve kaybetmek istemediklerimize tutunmanın bir yoludur."

"Eski anıların, senin yeni umutların olmalıdır."

Altıncı öykü "Sılaya Özlem". Çocuk yaşta evlenmek zorunda kalan ve yabancı ülkede yaşaması gereken bir genç kızın gerçek yaşam öyküsünü okuyoruz.

"Yolumuzu çizen zincir çok önemlidir, halkaların sağlam olması gerekmektedir."

Yedinci öykü "Yol Ayırımındaki Aşkı". 2019 yılında "Yüreğe Dokunan Kadınlar" adına düzenlenen yarışmada 4.'lük ödülü olan hikaye, 1939 yılında gerçekleşen Erzincan depreminde kurtulan bir çocuğun hayatını okuyoruz.

Sekizinci öykü "Zamansız Veda!" Dağcılık Sporu ile uğraşan Zeynep ve arkadaşlarının öyküsünü okuyoruz.

Dokuzuncu öykü "Antika Saat". Takı takmayı sevmeyen ama annesinin ona hediye ettiği altın saatin onun için önemini ve yaşadıklarını okuyoruz.

Onuncu öykü "Yarına Çeyrek Kala" Sevda düşünde yazdığı bir şiir ile birincilik ödülü aldığını görür. Bu sayede yazması gerektiğini anlar ve onun bu serüvenini yaşadıklarını okuyoruz.
160 syf.
·Beğendi·8/10 puan
OKUDUM BİTTİ.
#NEVRAÇAĞLAYAN
#GÜLÜŞÜNEGİZLEDİĞİMÖYKÜLER
yazarımız bu güzel kitapta kendi yaşam öyküsünü ve sıcacık başka gerçek yaşam hikayeleri yazmış hepsi birbirinden güzel hikayelerinin bazılarına o, kadar güzel şiirler serpmiş ki daha bir anlam katmış. Bu güzel kitap için yazarımızı tebrik ederim kalemi daim olsun.
#hayatevesığar #evdekal #evdehayatvar #evdekalkitapoku #kitapcandır #kitaptavsiyesi #neokudum #kitapokubizimle #fayayınları #kitap#kitapincelemesi
160 syf.
·Puan vermedi
Roman okumaya alışkın bir okur olarak çok uzun
zaman sonra bir öykü kitabi okudum.
10 öyküden oluşan yaşamın içinden, acısıyla tatlısıyla
gerçek yaşanmış öyküler.
Kendini geliştirmiş, güzel akıcı bir üsluba sahip
olan yazarımız ayni zamanda birçok da ödül almış.
Ödüllü 2 tane hikayeside bu kitap içinde mevcut.
En sevdiğim öykü "Kafka'nin kenti Prag'da Nazım 'ı
yaşarken aşkı bulmak."
Sadece ismi bile dikkat çekiciydi ki siirlerle
dahada renk katılmıştı. Okurken Pragdaymis hissi
verdi ayni zamanda.
Sanırım en duygulandıran hikayede Yol
ayrımındaki aşk 'tı.
Kitaba yazarimizin anne babasına olan sevgisini
o güzel naif cümleleriyle ifade edisiyle başlıyoruz.
Kendisi hakkinda da bilgi sahibi olduğumuz duygu,
sevgi yüklü bir öyküydü.
Hikaye okumayı sevenler için listede
olabilecek bir eser.
160 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
150 Sayfa.
.
"Dünyada kendi vatanımızdan, öz benliğimizden ve değerlerimizden ödün vermemeliyiz. Vatanımızın bir karış toprağı bile çok değerlidir. Havası, suyu, toprağı ve insanı ile memleketimiz bir bütündür ve çok özeldir. Onlardan uzak kalmamak için çaba göstermeliyiz. Şehitlerin kanlarıyla yoğrulmuş ay yıldızlı bayrağımızın altında tüm değerlerimizi benimseyerek, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde yaşamak ve yaşarken yaşatmak için, insanca yaşamaya özen göstermeliyiz..."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere son zamanlarda okuduğum en güzel öykü kitaplarından biri olan #gülüşünegizlediğimöyküler kitabının yorumu ile geldim. Her bir öykünün gerçek yaşanmışlıklardan kaleme alınması beni fazlasıyla etkiledi. Bazen açan çiçeğin nazından, bazen bir annenin gözyaşından, bazen masum bir çocuğun gülümsemesinden, bazen de aşığın sazından nağmeler eşliğinde her biri birbirinden güzel kısa kısa öyküler.
.
Duygu yoğunluğu eşliğinde okuduğum bir kitaptı; bazen gülümsedim, bazen umutlandım, bazen de 'Aynı ben' dediğim yerler oldu. "Her yaşam bir öyküdür sevgili okurlar." demiş sevgili @caglayannevra ...
Kesinlikle her öykünüz çok içten ve yaşanmışlıklarla doluydu güzel insan. Özellikle #canımatam için yazdığınız her cümle muhteşemdi. Aileniz hakkında yazdıklarınız ve öylesine güzel bir ailenin bireyi olarak dünyaya gelmeniz sizin için büyük bir şans olmuş.

"Annem Bir Mucizeyi Gerçekleştirdi" hikâyesini okurken çok duygulandım. Allah rahmet eylesin
.
"Kafka'nın Kenti Prag'da Nâzım'ı Yaşarken Aşkı Bulmak" öyküsünün tarih ve geçmiş kokan atmosferi beni büyüledi.
.
Her bir öykü için yazacak çok fazla cümlem var, her birini ayrı ayrı yorumlamak isterdim lakin buraya bu kadarını sığdırabildim. Altını bolca çizerek okuduğum çok fazla anlamlı cümleler vardı. Lafı fazla uzatmadan bu kitabı yorumlamak hiç kolay değil, iyisi mi ben #okudum sizde kesinlikle #okuyun derim. İçtenlikle ve yürekten tavsiye ederim...
Kaleminiz hiç tükenmesin #nevraçağlayan
160 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere kitap yorumuyla geldim.
.
.
Öykü kitaplarını aslında severim ama Öykü geçişleri sonuç kısımları pek beklediğim gibi değildi çok başarılı bulamadım ben.Ama kitapda yer yer şiirler vardı bunlar hoşuma gitti.Ama yinede Öykü severler değerlendirebilir tabi.
.
.
Otların görkemli,yeşil;
Çiçeklerin en güzel oldugu anları
Gerilerde bıraktık.
Yas tutmak yok!
Çünkü biz anılarımızla güçlüyüz,
Çünkü biz,çok mağruruz artık!
160 syf.
·Puan vermedi
"Her yaşam bir öyküdür."
.
Diyor @nevracaglayan ne kadar doğru bir söz değil mi? Ödüllü yazarımızın öyküleri sizi derinden etkileyecek nitelikte. Ben okurken bir çok öyküde kendimi buldum sizde kendinizden bir parça bulabilirsiniz bu on öykü içinden.Bu öyküleri hem kendi şiirleri hem de değerli üstadların şiirleri ile öyle güzel pekiştirmiş ki yazarımız tadından doyulmaz bir yolculuk oldu benim için.
Yeni yolculuklarda görüşmek dileğiyle...
.
"Acımasızdı hayat! Atılan yanlış bir adımın nelere sebep olduğunu yaşayarak öğrenmek zorunda kalmıştı."
.
"Geçmişim perdesi aralanmıştı. Bu düşünceler içinde: "Hayat, sana karşı duruyorum. Senden aldıklarım, alamadıklarımın diyeti olsun!" diye sesleniyordu gece ye."
.
"Evet, çok acı çekmişti ve hep yalnızdı ama hayatta kalmak için acılar içinde bir ışık aramış; o ışığı bulana dek, tek başına yol almış ve sonunda da o ışık kendisi olmuştu!"
.
Kitapla kalın...
Sizden tek bir isteğim var; özgürlüğün, yuvanın ve istikrarın sembolü olan kuşlar gibi objektif bakmanızı ve Anka Kuşu gibi birbirinize kenetlenmenizi istiyorum. "Zümrüd- ü Anka Kuşu" gibi; iyiliğin, sevginin, dostluğun ve paylaşımın adı olmalısınız...
"Evet, çok acı çekmişti ve hep yalnızdı ama hayatta kalmak için acılar içinde bir ışık aramış; o ışığı bulana dek, tek başına yol almış ve sonunda da o ışık kendisi olmuştu!"
"Ben ışık olmaya, gecelerin susuzluğunu çekmeye ve yalnız olmaya mecburum," diyen Friedrich Nietzsche gibi, ölene dek evlatları için ışık olacaktı. Onun ışığı yandığı sürece , evlatlarını sonsuza dek aydınlatacaktı...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gülüşüne Gizlediğim Öyküler
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050679205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fa Yayınları
Yine Şarl Köprüsü’nden caz nağmeleri geliyordu. Az ilerde org çalıp, aryalar söyleyen kör müzisyen kadın, bu kez onları görüyor gibiydi. Köprünün üzerinde dans eden âşıklar gibi onlar da Nazım’ın etkileyici şiirlerinin gücüyle dans ediyorlar ve Prag’ın büyüleyici ortamında aşklarını perçinliyorlardı… Daha sonra Nehrin kıyısından yürümeye başladılar yeniden, ardından bir yıl önce oturdukları banka oturdular, bin bir gece masallarındaki şatoları anımsatan kalenin siluetine bakıyorlardı yeniden.

Kitabı okuyanlar 34 okur

  • @okuyanbirnefess
  • yasmn
  • Tülin Baran
  • Arzu Koşar
  • kübra aslan
  • H. Çelik
  • Okuyankiz1333
  • Meral Kaplan
  • Öznur Parlatıcı
  • Bahar Eybey Şimşek

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (4)
9
%15.8 (3)
8
%21.1 (4)
7
%21.1 (4)
6
%10.5 (2)
5
%5.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%5.3 (1)
1
%0