Gulyabani - Gönül Ticareti

9,0/10  (13 Oy) · 
96 okunma  · 
6 beğeni  · 
875 gösterim
Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, günlük yaşamı dile getirirken mizah ögesini her zaman ön plana çıkartmıştır. Bu kitapta yer alan Gulyabani ve Gönül Ticareti adlı yapıtları genç okurlarımız için özenle sadeleştirilmiştir. Türk edebiyatının ilk korku romanı olma özelliği taşıyan Gulyabani'de Hüseyin Rahmi Gürpınar, Osmanlı toplumunun son dönemlerinde geçen bu romanında batıl inançları ele alırken güncelliğini hala koruyan bir başyapıt ortaya koymaktadır. Gönül Ticareti adlı öykü derlemesinde ise yine döneminin İstanbul halkının mahalle aralarında yaşadıkları, evlerin içinde olup bitenler büyük bir canlılıkla çizilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789752894549
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
02 Ağu 03:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gulyabani
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı, ilk 1913 yılında yayınlanan toplumun yanlış inanışlarını eleştirel bir dille anlatan eseri.

Kitabın iyi yönleri konunun kısa ve öz anlaşılır biçimde olası, akıcı ve kolay okunması diyebiliriz.

Kitabın kötü yönleri pek yok, göze çarpan bir konu görmedim ama yinede karar okuyucunun. Elbette toplumlar, eleştirilmeye açık değiller, bunu kötü görebilirler.

Kitabın konusu Kısa, kısa hikayeler var ama ana konu ise bir konağa hizmetçi gelen genç ve güzel bir kadın ve konağın sahiplerinin bin bir türlü saçma inanışları, evin sahibesi tam bir teşkilat kurmuş. Büyüler, cinler, hayaletler daha neler neler hepsi bu hikayede.

Sonuç olarak konu güzel, iyi bir olaya parmak basmış hocamız. Geçmişten günümüze, bizlerde İslam kisvesi altında Allah'tan korkmak yerine, yıllardır cinlerle büyülerle, tılsımlar, muskalarla uğraşıp durduk. İşimiz Allah'a kul olmak değil, çıkarlarımıza kul olmak olmuş maalesef. Nitekim Yahudilerde bunu yaparlardı, en büyük örneği Süleyman peygamber zamanında cinler, büyüler, şeytanlar, hatta meleklerin öğrettiği, insanın ahiretini mahveden tılsım, muska büyü illeti. Hala da süregelen adetleri yerine getirirler, getiririz maalesef. Onlar İlluminati, mason, Gül haçlı ve daha pek çok tarikatleri ile bizler Süleyman mührü, Muhmmed mührü, Allah'ın isimleri adı altında Kur'an dan ayetlerle okuyup üflemelerle devam edip duruyorlar. Yani, sizin anlayacağınız bu, saçma inançların sonu gelmez. Allah'tan değil cinlerden perilerden büyülerden korkan, daha çok olacak bunları kullananlarda öyle. Çıkarları için din adına konuşanlar da bitmeyecek. Dini kendilerin uydurup duracaklar, kendileri dine uymayacaklar. Konu güzel anlayana gayet açık. Olaya nereden baktığınıza da bağlı, olaylara kendi pencereniz den bakarsanız, sadece kendiniz anlayacağınız bir şey bulursunuz. Olaylara tarafsız bakarsanız, doğruyu bulacağınıza eminim. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. En güzel ve en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hüseyin RAHMİ bence değeri çok da bilinememiş olan zamanın değerli kalemi ve kuvvetli bir mizah yazarıdır hem ayna tutar toplumuna hem de eleştirir eksikleri mizahi bir dille.

metehan otluoğlu 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten adıyla özdeşen bir kitap hocalar bize okulda bu kitabı verdiklerinde ilk önce ön yargılı davranmıştım.Ama okunmaya bir başladım o okuyuş kelimeler uçtu ağzımdan gerçek söylüyorum mükemmel akıcı kitappp

Sadık Kocak 
 20 Oca 19:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne roman ne hikaye. Tamamıyla kendisine yazılan mektuba karşılık veren ayrıca aklıma merhum Ali Şen'i getiren ve de kurgusuyla bizi bambaşka yerlere götürebilecek bir yapıt.. (Gulyabani)
Kısa kısa hikayecikler yazılıp oluşturulmuş, ancak konusuyla dikkat çekici.
Daha çok (hatta tamamen) aşk hayatının ikiliğini anlatan,eh biraz da kafa karıştıran bir eser. Başarılı olmamış dersek haklı sayılmadığımız gibi haksız da sayılmayız .. (Gönül Ticareti)

vurkan i 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

H. Rahmi'nin Kemal Sunal'ın da oynadığı filme konu olan kitabı.Her an gerilim ,heyecan sizinle olacak.Yazar sonunda bu tür batıl inaçları veciz bir şekilde yeriyor.

Ayşe Rumeysa Çoban 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzeldi,hatta korkutucu sayılabilecek bölümleri de vardı. Ama cinleri vs alaya alması basitleştirmiş.

Kitaptan 1 Alıntı

Kitapla ilgili 1 Haber

Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.