Gümüş Karası Deniz

5,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
565 gösterim
Parla Adası sakinleri içlerinden birinin kaybı için hâlâ yas tutarken, günlerden bir gün, Tom'u alıp götüren deniz adanın kumsalına perişan bir adam bıraktı.

Adı, sanı, kimliği yoktu adamın.

Kimi ona kuşkuyla yaklaştı, kimi denizin Tom'u geri getirdiğini düşündü. Ancak kocası Tom'un özlemiyle yüreğine kilit vurmuş olan Maggie, bu yabancının beraberinde çok değerli bir şey getirdiğini hissediyordu.

Ada sakinleri için hayat, usul usul değişmeye başladı.
Ve sıra, gizemli yabancının anlatacaklarına, kendi hikâyesine geldi.

Maggie'nin de söylediği gibi: "Adların önemi yok zaten, bildiğim hikâyelerde de gerçekten önem taşımıyorlar. Önemli olan insanlar - bu adada yaşamış olanlar ve adanın kumları ile kayalıkları üzerinde o insanların neler hissettiği."
"Güneşin suda yansımasını anımsatan göz kamaştırıcı diliyle Gümüş Karası Deniz, en derin kedere rağmen tükenmeyen umudu, yok edilemeyen yaşamı ve sevginin her türünün, en başta da aşkın arındırıcı gücünü anlatıyor."
-Independent-

"Olağanüstü şiirsel bir dili var: Büyülü, rüya gibi, kusursuz; yer yer Slyvia Plath'i anımsatıyor. (!) Susan Fletcher'ın her bir cümlesi baştan çıkaran bir güzelliğe sahip, işlediği konularsa alabildiğine derin."
-Sunday Times-
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789750717963
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aydın 
 12 Ağu 11:34 · Kitabı okudu · 45 günde · 7/10 puan

Kitabı okumaya başlarken farklı bir konu bekliyordum. Farklı beklentilerim vardı. Konusu çok farklı geldi bana. Beklentimi karsılayamadı diyemem. Ama yine de okuduğuma sevindim çünkü zaman kaybı olacak bir kitap değil.
Olaylar Parla isminde bir adanın sahilinde bir adamın bulunmasıyla başlıyor. Olaylar farklı bakış açılarıyla verilmekle birlikte genellikle hâkim bakış açısıyla anlatılmış. Olaylar ce kişiler arası çok keskin. Bu da tam olayların akışına alışmışken birden farklı bir bölüme geçilmesinden dolayı kitabı ağır okunur yapıyor. Kitap bana biraz kasvetli geldi. Mekan tasvirleri çok iyi olmakla beraber bazen gereksiz uzatılmış. Bu durumlar dışında kitapta başka bir sorun görmedim. Konusu özellikle son bölümlerde olaylar netleşmeye başladığı için biraz daha iyi geliyor. Genel olarak ada halkını anlattığı halde ağırlıklı olarak kocasını denizde kaybeden bir kadının kendisine denizden gelen adamı bulmasıyla onun hayatı etrafında şekilleniyor.
Kırgın bir kadının hayatı ve yaşanmışlıkları, kaybolan hayalleri ve huzuru araması...
Vakit kaybı olmayacak bir kitap. Tavsiye edebilirim
Puanim: 7.5

Selin Demir 
12 Haz 20:00 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çok sürükleyici olmamakla birlikte uzun tutulmak için konular,tasvirler,kişiler uzatılmış havası veren bir kitaptı. Ancak içinde umudunda olduğunu söylemeden edemem. Bir kadının kararlarına,yaşanmışlıklarına tanık oluyorsunuz.