Adı:
Günaha Son Çağrı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750732324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Telefteos Pirasmos
Çeviri:
Ender Gürol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Günaha Son Çağrı
Günaha Son Çağrı
Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...) Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
- Nikos Kazancakis
(Arka Kapak)
Sabah erken kalkıp işine giden, kahvaltı yapıp, para karşılığı sevmediği işler yapan, karnı acıkan, arkadaşları ile sorun yaşayıp, Acı çeken...

Bu adam da kim ? Bir roman kahramanı böyle mi olur ? Birde bu adama haşa Tanrı diyor, yazar :)) Sıradanlık ne zamandır işleniyor romanlarda? Roman yazacaksan farklılıkları, bilinmeyeni, diğer insanlardan farklılıkları anlatmak daha doğru olmaz mı?

Sıradanlıktan kahraman(Tanrı) mı doğar?

Şöyle adam akıllı güçlü kuvvetli bir kahraman yaratsa; mesala uçsa, ağ fırlatsa olmaz mıydı? Okuyucu da ne güzel hayal kurardı. Bir süper kahraman olmak isterdi. Uçmak isterdi; suç mağdurlarına yardım etmek isterdi.

Diğer insanlardan üstün bir peygamberde yaratabilirdi. Babası olmayan, bebek iken konuşan, denizi ikiye bölen, ölüleri dirilten ve günahkarları cehennemle korkutan bir kahraman.

Korkutmayan kahraman(Peygamber) mi olur...?

Kitabımızda: Marangoz Yusuf’un oğludur İsa. Daha Meryem ile nişanlıyken bir kayanın yanında çarpan yıldırımdan sonra kötürüm olmuştur Yusuf. Ve orada Meryem İsa’yı bir nutfe olarak taşımaya başlamıştır. İsa, zaman zaman sara nöbetleri geçirmektedir. Meryem çileli bir kadındır. İsa, evlenme yaşına geldiğinde Maria Magdelana’yı eş seçmek ister kendine. Ancak seçim sırasında sara nöbeti geçirir ve elindeki çiçeği Maria’ya yani Magdalalı Meryem’e veremez.

Peki neden sıradanlık: Kazancakis Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir. Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yaptım: Alabildiğine mücadele eden, hayatta çok acı çeken ve büyük ümitleri olan birinin ödevini. Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota Tepesi'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. İsa'nın hayatının her anı bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakta ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir. demiş ve kilise tarafında aforoz edilmiş. Kilise yaptığı ödevi beğenmedi heralde :)

Günümüz insanlarının içindeki boşluk sıradanlıktan kaynaklanıyor. Hiç kimse sıradan olmak istemiyor çünkü sıradanlığı kötü bir şey olarak görüyorlar. İnsanlar, Gazapizm - Heyecanı Yok gibi şarkıları dinleyip heyecan arıyorlar :)) Çoğu İnsan kendini özel, başkalarını sıradan görüyor. Çoğu Anne kendi çocuğunu özel, diğer çocukları sıradan görüyor. 7 milyar insanın yaşadığı dünyada bütün insanlar sıradandır fakat KUTSALDIR. Farkında olmadığımız şey de budur belki...

Basit yaşamak mutluluktur. Asıl kahramanlık sabah erken kalkıp işe gitmektir. Akşam eve erken gelmek huzurdur.

Kim ne derse desin; her İnsan sıradandır.
SIRADANLIK KUTSALDIR.
Üniversiteye ilk başladığım yıl bir arkadaşımın tavsiye etmesi üzerine okudum. Kitabın yazarı Kazancakis`in kiliseden afaroz edilmesine sebep olan kitabı. Çünkü Kazancakis bu kitabında hristiyanların iddia ettiği gibi tanrının oğlu olan İsa' yı değil insan olan İsa' yı anlatıyor. Tabi kendi kurgusuyla ki zaten sansasyonel olan tarafı bu. Kiliseden aforoz edilmesine sebep olan bu eser için, Kazancakis ölmeden önce "Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir… Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayınlamakla ödevimi yaptım: alabildiğine mücadele eden, hayatta çok acı çeken ve büyük ümitleri olan birinin ödevini" demiştir. Hristiyanların kabul ettiği dünyevi İsa hakkında sorgulayıcı bir eser...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.984 Oy)19.917 beğeni45.626 okunma3.577 alıntı192.812 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.938 Oy)9.209 beğeni30.243 okunma926 alıntı146.655 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.913 Oy)6.027 beğeni20.633 okunma924 alıntı107.303 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.292 Oy)6.648 beğeni17.681 okunma2.986 alıntı90.400 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.782 Oy)8.397 beğeni24.027 okunma960 alıntı95.825 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.739 Oy)8.200 beğeni22.315 okunma4.572 alıntı137.017 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.249 Oy)9.247 beğeni27.608 okunma2.937 alıntı121.707 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.739 Oy)9.704 beğeni27.249 okunma2.012 alıntı126.154 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.622 Oy)4.107 beğeni13.661 okunma1.545 alıntı56.478 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.132 Oy)13.963 beğeni36.178 okunma3.799 alıntı153.763 gösterim
Kazancakis'in yasaklatılıp toplatılan, Yunanistan Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edilen; ve olaylara herkesin aynı pencereden bakmasını isteyenlerin kin kustuğu eseri. Manevi, dini değil insani İsa kaleme alınarak peygamberlerin de dünyevi hayatı olduğuna dikkat çekilmiş. Yazar da zaten açıkça " Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir. " demiştir.
Muhtemelen her dönem olay yaratmaya devam edecek olan kitaptır da aynı zamanda...
İsa'nın yaşamı ancak böyle etkileyici bir şekilde anlatılabilirdi.Kazancakis bu eserden sonra kilise tarafından aforoz edilmiştir .Kazancakis ise bu eserde kilisenin değil İsa'nın öğretilerini takip ettiğini bizlere göstermiştir.Bu eseri yazarken Kazancakis İsa ile birlikte onun acılarını çekmiş Golgota Tepesine çıkmış ve haça gerilmiştir.Tam anlamıyla İsa'yı kavramaya çalışmış ve onun hayatının sanki canlı bir şahidiymiş gibi bizlere olayları aktarmıştır.
Bu roman İskender Pala'nın tarihi gerçekleri ve kurguyu harmanladığı romanlara BENZEMIYOR! Kurgu ağırlıklı ve tarihi gerçeklerle pek uyuşmuyor. Kurgunun önemli bir bölümüde rahatsız edici bence (diğer incelemelerde bu konu daha ayrıntılı ele alınmış). Bu doğrultuda okumak isteyen varsa okumalı.
Okuması ve edebiyatı çok zevkli kitap. Peygamber oluşu İsa üzerinden (ve birlikte) kurgusal şekilde ele alır. Gerçek İsa ile kurgusal içiçe geçer. Semavi bir baş kahraman, kutsal bir kişilik yerine İsa'nın insana dair yönleri, zaafları, duyguları ile ilerleyen bir peygamber oluş kitabı. Dolayısı ile kilise tarafından aforoz edilmiş bir kitap. Tabi daha fazla meşhur olmasından başka bir etki yapmamıştır.

Olayın ruhani, dini veya inançsal yanına taraf olmadan okunması ve mutlaka okunması gereken kitaptır. Kazancakis'in kendi kalemi ile aşağıda dediği gibi, mevzu daha başkadır.

"Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir... Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır....Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır."
Nobel ödülünü kıl payı kaçıran ve bir zamanlar Osmanlı topraklarında yaşamış ünlü Yunan yazar Nikos Kazancakis'in tartışmalı romanı Günaha Son Çağrı, gerçekten insanı derinden etkileyen ve derslik olaylar anlatıyor. Kazancakis bu eseri yüzünden kilise tarafından aforoz edilmiştir. Okuyunca neden aforoz edildiğine bir anlam verememekle birlikte, o zamanın şartlarını göz önüne alırsak İsa'yı farklı şekilde anlatmış olması bazı papazların, kardinallerin zoruna gitmiş herhalde. Nikos Kazancakis esasında dinine bağlı koyu bir hristiyan, ancak bazı zaman ve durum şartları söylenmek istenenler ilgili yanlış anlamalara yol açabiliyor diyelim ve kitabın içeriğine geçelim. Kitap İsa'nın peygamber olup çarmıha gerilmesine kadar ki süreci hikayeleşmiş biçimde aktarıyor. İncil okuyor hissi vermekle birlikte, dilin sadeliği ve anlaşılırlığına kapıldığınız anda sizi İsrail topraklarında bir dünyayı kurtarma macerasına çekiyor adeta. İsa'nın peygamber oluşunu ve havarileriyle birlikte çarmıha kadarki sürecini akıcı bir dil ve masal havasında eğlenceli bir biçimde anlatılmasıyla, hristiyanlık tarihiyle ilgili birçok bilgi ve karakteri bize özümsetmekte kararlı bir havası var eserin. Hiçbir şekilde ne peygamberlerle, ne havarilerle, ne de dini kişiliklerle alay etme durumu yok. Sadece yazarımız bu olayları bize dümdüz, monoton ve sıkıcı bir anlatım yerine, karakterler içinde alternatif bir evren oluşturarak bol diyaloglu ve tasvirli bir şekilde aktarmayı tercih etmiş. Aslında anlatmak istenilen en önemli noktalardan biri; istediği kadar mucize yaratsın, ölümüne kutsallığa bürünmüş olsun herkes orada etten kemikten sıradan birer insan. Bir yandan da bu kişileri gözünüzde büyütüp ilahlaştırmayın mesajı aldım biraz. Havarilerin katılma süreçleri oldukça ilginç. Başı çok değişik, sonu oldukça acayip. Her bölüm bitiminde acaba İsa şimdi neler yapacak diye dizi izler gibi bekliyorsunuz. Geneli müslüman bir halkla yaşadığımızdan çok iyi bilmediğimiz hristiyanlık tarihi hakkında bilgi edinmek için güzel bir roman bana göre. Sayesinde İsrail topraklarını hafızama kazıdım gitsem kaybolmam herhalde. Romalıların acımasızlıkları da kitapta yer bulmakta. İsa'nın sürekli olarak kardeşlerim, sevgi, dünyanın sonu, Kudüs tapınağı gibi klişe sözlerine alıştıkça dışarıda biri söylese garipsemezsiniz. Ben beğendim gayet güzel bir kitap. Önyargı etmeden objektif olarak sadece okursanız zevk almanız mümkün. Merak etmeyin çarpılmazsınız. Hatta sizlere tavsiyem eseri okurken google açık bulunsun, eminim size yabancı gelecek birçok özel isim ve kelimeye bakma gereği duyacaksınız.
Kitabı Bitirdim sonunda Jesus Christ dedim..

Bu kitabı ilk olarak Da Vinci Şifresi romanında okurken duymuştum aslında filmini duymuştum filminden önce kitabını okuyalım dedik buradan Dan Brown abimizede selamlarımızı çakıyoruz...

Kitabın konusu İsa Peygamber hakkında ama biraz farklı Vatikan bu kitaba çok kızmış onu fark ettim ben kitabı bitirince 2 neden buldum sadece kızacakları bakalım siz başka şeyler bulabilecekmisiniz edebiyat tadında bir İsa Romanı Albert Camus Nikos Kazancakis abimiz için benden çok nobel'i o hak etmişti demiş..

Keyifle Okumanız Dileklerimle...
İsa'nın yaşamını konu alan bir kitap.Ancak tabiki kendi kişisel görüşleri ve yorumları olduğu açıkça anlaşılıyor.Sanki 2000yıl öncesine gidip olayları ve kahramanlar arasında geçen konuşmaları dinliyormuşsun gibi bir hisse kapılıyorsun.Bu hissi vermesi kitabın kalitesini ortaya koyuyor.
Lise 2'deyken edebi metinler dersinde sunumunu yapmam gereken kitap olarak seçmiştim kendisini. Herkes 200er sayfalık romanlar seçerken ben işim gücüm yokmuş gibi takılmıştım 500er sayfanın peşine. Her ne kadar bu kitabı okurken girdiğim sınavların çoğundan düşük almış olsam da (dikkat eksikliği), hem hristiyanlığa karşı farklı bir bakış açım oluştu hem de Nikos Kazantzakis'i yakından tanıma fırsatı buldum. Hristiyanlığı farklı bir gözle görmek, açık görüşlülüğe sahip olmak ve İsa'yı biraz anlayabilmek için şiddetle tavsiye olunur.
İsayı insancıllığı ile yorumlayan Kazanacakis; bu romanının yayınlanması sonucu kilise tarafından aforoz edilmiş. Romanda İsa peygamberin duyguları İncil'de yazanlara göre yazar tarafından kurgulanarak aktarılmış, bence güzel ve sürükleyici bir anlatım.
Kazancakis çarpıcı anlatımı olan enteresan bir yazar. Kitaplarının tamamını okudum ancak Günaha son çağrı benim küphanemdeki Körlük'ten sonraki en iyi kitap diyebilirim.
"Rabbim,"diye mırıldandı, "şükürler olsun sana: Her şey için, yalnızlık için, açlık için, soğuk için şükürler. Hiçbir eksiğim yok."
Tanrı manastırlarda değil, insanların evlerindedir! Karı kocanın bulunduğu yerdedir, oradadır Tanrı; çoluk çocuğun bulunduğu yerde, günlük uğraşların, yemek pişirmelerin, tartışmaların, uzlaşmaların olduğu yerde.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günaha Son Çağrı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750732324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Telefteos Pirasmos
Çeviri:
Ender Gürol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Günaha Son Çağrı
Günaha Son Çağrı
Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...) Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
- Nikos Kazancakis
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 105 okur

 • Rabia
 • Ramazan
 • Last Harbour Freedom
 • Ali Han
 • Evrim
 • Belkin
 • Novella Buendia
 • Elif Bastem
 • Enes
 • Selçuk Atış

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.7
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%13.6
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%40.7
45-54 Yaş
%20.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.6
Erkek
%63.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.3 (10)
9
%25.8 (8)
8
%19.4 (6)
7
%16.1 (5)
6
%3.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0