Günaha Son Çağrı

8,4/10  (16 Oy) · 
48 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.269 gösterim
Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...) Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
- Nikos Kazancakis
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9789750702945
 • Çeviri:
  Ender Gürol
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Üniversiteye ilk başladığım yıl bir arkadaşımın tavsiye etmesi üzerine okudum. Kitabın yazarı Kazancakis`in kiliseden afaroz edilmesine sebep olan kitabı. Çünkü Kazancakis bu kitabında hristiyanların iddia ettiği gibi tanrının oğlu olan Hz. İsa yı değil insan olan Hz. İsa yı anlatıyor. Tabi kendi kurgusuyla ki zaten sansasyonel olan tarafı bu. Güzel bir kitap ben beğenmiştim.

İsmail Altun 
 19 May 21:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günaha Son Çağrı
Nikos Kazancakis'in Hristiyanlık inancına ve Yahudilik inancına göre yazılmış eseri ilk 1952'de yayınlandı tam 600 sayfalık bir eser ...

Kitabın iyi yönleri bana kalırsa yok ama Allah dinine tarikatı sokanlar mezhebleri sokanlar da bu sapıklar bunu da görmüş oluyoruz ...

Kitabın kötü yönleri ise Allah ile peygamber ile melekler ile dalga geçmesi İsayı İlah yapması kimi yerde Tanrı oğlu yapması vesaire daha bir sürü sapıklık ...
Kitabın konusu ise İsa'nın çarmakçı başı olması fahişe bir kadına aşık olması kendini cezalandırması oruç tutması derviş olması sonra tarikata üye olması ardından tarikat lideri olması vesaire bu gibi meseleler tam bir safsata ...

Sonuç tam bir rezalet Allah belasını versin Peygamberim ile dalga geçenlerin alay edenlerin vah haline peygamberde bizim gibi bir insan oda Allah'ın bir kulu bu saçmalıkları yazan önce Allah İsa hakkında ne diyor onu öğrensin sonra onun hakkında konuşsun şaklabanlık yapmasın gerçekten bir çok Hristiyan ve Yahudi'nin bu ve bunun gibi saçmalıklara inanması ve daha ne sapıklıklara inanmaları ben beğenmedim beğenenler olabilir herkesin özgür irade ve duruşu bu okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizin olsun Türkiye ...

Ali Ünal 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuması ve edebiyatı çok zevkli kitap. Peygamber oluşu İsa üzerinden (ve birlikte) kurgusal şekilde ele alır. Gerçek İsa ile kurgusal içiçe geçer. Semavi bir baş kahraman, kutsal bir kişilik yerine İsa'nın insana dair yönleri, zaafları, duyguları ile ilerleyen bir peygamber oluş kitabı. Dolayısı ile kilise tarafından aforoz edilmiş bir kitap. Tabi daha fazla meşhur olmasından başka bir etki yapmamıştır.

Olayın ruhani, dini veya inançsal yanına taraf olmadan okunması ve mutlaka okunması gereken kitaptır. Kazancakis'in kendi kalemi ile aşağıda dediği gibi, mevzu daha başkadır.

"Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir... Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır....Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır."

Cansu S. 
10 Oca 22:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise 2'deyken edebi metinler dersinde sunumunu yapmam gereken kitap olarak seçmiştim kendisini. Herkes 200er sayfalık romanlar seçerken ben işim gücüm yokmuş gibi takılmıştım 500er sayfanın peşine. Her ne kadar bu kitabı okurken girdiğim sınavların çoğundan düşük almış olsam da (dikkat eksikliği), hem hristiyanlığa karşı farklı bir bakış açım oluştu hem de Nikos Kazantzakis'i yakından tanıma fırsatı buldum. Hristiyanlığı farklı bir gözle görmek, açık görüşlülüğe sahip olmak ve İsa'yı biraz anlayabilmek için şiddetle tavsiye olunur.

Hatice Kpınar 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İsa'nın yaşamını konu alan bir kitap.Ancak tabiki kendi kişisel görüşleri ve yorumları olduğu açıkça anlaşılıyor.Sanki 2000yıl öncesine gidip olayları ve kahramanlar arasında geçen konuşmaları dinliyormuşsun gibi bir hisse kapılıyorsun.Bu hissi vermesi kitabın kalitesini ortaya koyuyor.

Bahattin Özoğul 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kazancakis çarpıcı anlatımı olan enteresan bir yazar. Kitaplarının tamamını okudum ancak Günaha son çağrı benim küphanemdeki Körlük'ten sonraki en iyi kitap diyebilirim.

Kitaptan 1 Alıntı

"Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca,
İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken
çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir
zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu
yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve
acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)

İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin
yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir;
bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir.
Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...)

Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır.
Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim;
hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini."

Günaha Son Çağrı, Nikos Kazancakis (Can Yayınları - Arka Kapak)Günaha Son Çağrı, Nikos Kazancakis (Can Yayınları - Arka Kapak)