Günaha Son ÇağrıNikos Kazancakis

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.440
Gösterim
Adı:
Günaha Son Çağrı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750732324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Telefteos Pirasmos
Çeviri:
Ender Gürol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...) Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
- Nikos Kazancakis
(Arka Kapak)
Üniversiteye ilk başladığım yıl bir arkadaşımın tavsiye etmesi üzerine okudum. Kitabın yazarı Kazancakis`in kiliseden afaroz edilmesine sebep olan kitabı. Çünkü Kazancakis bu kitabında hristiyanların iddia ettiği gibi tanrının oğlu olan İsa' yı değil insan olan İsa' yı anlatıyor. Tabi kendi kurgusuyla ki zaten sansasyonel olan tarafı bu. Kiliseden aforoz edilmesine sebep olan bu eser için, Kazancakis ölmeden önce "Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir… Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayınlamakla ödevimi yaptım: alabildiğine mücadele eden, hayatta çok acı çeken ve büyük ümitleri olan birinin ödevini" demiştir. Hristiyanların kabul ettiği dünyevi İsa hakkında sorgulayıcı bir eser...
Kazancakis'in yasaklatılıp toplatılan, Yunanistan Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edilen; ve olaylara herkesin aynı pencereden bakmasını isteyenlerin kin kustuğu eseri. Manevi, dini değil insani İsa kaleme alınarak peygamberlerin de dünyevi hayatı olduğuna dikkat çekilmiş. Yazar da zaten açıkça " Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir. " demiştir.
Muhtemelen her dönem olay yaratmaya devam edecek olan kitaptır da aynı zamanda...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.137 Oy)17.538 beğeni39.614 okunma2.137 alıntı165.918 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.886 Oy)8.172 beğeni26.112 okunma635 alıntı127.127 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.271 Oy)5.379 beğeni18.202 okunma690 alıntı92.601 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.079 Oy)7.347 beğeni19.879 okunma3.257 alıntı117.004 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.542 Oy)5.826 beğeni15.286 okunma2.270 alıntı78.871 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.846 Oy)7.378 beğeni20.692 okunma693 alıntı80.046 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.247 Oy)8.176 beğeni24.058 okunma1.942 alıntı102.895 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.502 Oy)8.445 beğeni22.932 okunma1.461 alıntı106.096 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.028 Oy)12.510 beğeni31.840 okunma2.822 alıntı132.981 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.000 Oy)3.515 beğeni11.753 okunma1.024 alıntı47.923 gösterim
Nobel ödülünü kıl payı kaçıran ve bir zamanlar Osmanlı topraklarında yaşamış ünlü Yunan yazar Nikos Kazancakis'in tartışmalı romanı Günaha Son Çağrı, gerçekten insanı derinden etkileyen ve derslik olaylar anlatıyor. Kazancakis bu eseri yüzünden kilise tarafından aforoz edilmiştir. Okuyunca neden aforoz edildiğine bir anlam verememekle birlikte, o zamanın şartlarını göz önüne alırsak İsa'yı farklı şekilde anlatmış olması bazı papazların, kardinallerin zoruna gitmiş herhalde. Nikos Kazancakis esasında dinine bağlı koyu bir hristiyan, ancak bazı zaman ve durum şartları söylenmek istenenler ilgili yanlış anlamalara yol açabiliyor diyelim ve kitabın içeriğine geçelim. Kitap İsa'nın peygamber olup çarmıha gerilmesine kadar ki süreci hikayeleşmiş biçimde aktarıyor. İncil okuyor hissi vermekle birlikte, dilin sadeliği ve anlaşılırlığına kapıldığınız anda sizi İsrail topraklarında bir dünyayı kurtarma macerasına çekiyor adeta. İsa'nın peygamber oluşunu ve havarileriyle birlikte çarmıha kadarki sürecini akıcı bir dil ve masal havasında eğlenceli bir biçimde anlatılmasıyla, hristiyanlık tarihiyle ilgili birçok bilgi ve karakteri bize özümsetmekte kararlı bir havası var eserin. Hiçbir şekilde ne peygamberlerle, ne havarilerle, ne de dini kişiliklerle alay etme durumu yok. Sadece yazarımız bu olayları bize dümdüz, monoton ve sıkıcı bir anlatım yerine, karakterler içinde alternatif bir evren oluşturarak bol diyaloglu ve tasvirli bir şekilde aktarmayı tercih etmiş. Aslında anlatmak istenilen en önemli noktalardan biri; istediği kadar mucize yaratsın, ölümüne kutsallığa bürünmüş olsun herkes orada etten kemikten sıradan birer insan. Bir yandan da bu kişileri gözünüzde büyütüp ilahlaştırmayın mesajı aldım biraz. Havarilerin katılma süreçleri oldukça ilginç. Başı çok değişik, sonu oldukça acayip. Her bölüm bitiminde acaba İsa şimdi neler yapacak diye dizi izler gibi bekliyorsunuz. Geneli müslüman bir halkla yaşadığımızdan çok iyi bilmediğimiz hristiyanlık tarihi hakkında bilgi edinmek için güzel bir roman bana göre. Sayesinde İsrail topraklarını hafızama kazıdım gitsem kaybolmam herhalde. Romalıların acımasızlıkları da kitapta yer bulmakta. İsa'nın sürekli olarak kardeşlerim, sevgi, dünyanın sonu, Kudüs tapınağı gibi klişe sözlerine alıştıkça dışarıda biri söylese garipsemezsiniz. Ben beğendim gayet güzel bir kitap. Önyargı etmeden objektif olarak sadece okursanız zevk almanız mümkün. Merak etmeyin çarpılmazsınız. Hatta sizlere tavsiyem eseri okurken google açık bulunsun, eminim size yabancı gelecek birçok özel isim ve kelimeye bakma gereği duyacaksınız.
İsa'nın yaşamı ancak böyle etkileyici bir şekilde anlatılabilirdi.Kazancakis bu eserden sonra kilise tarafından aforoz edilmiştir .Kazancakis ise bu eserde kilisenin değil İsa'nın öğretilerini takip ettiğini bizlere göstermiştir.Bu eseri yazarken Kazancakis İsa ile birlikte onun acılarını çekmiş Golgota Tepesine çıkmış ve haça gerilmiştir.Tam anlamıyla İsa'yı kavramaya çalışmış ve onun hayatının sanki canlı bir şahidiymiş gibi bizlere olayları aktarmıştır.
Bu roman İskender Pala'nın tarihi gerçekleri ve kurguyu harmanladığı romanlara BENZEMIYOR! Kurgu ağırlıklı ve tarihi gerçeklerle pek uyuşmuyor. Kurgunun önemli bir bölümüde rahatsız edici bence (diğer incelemelerde bu konu daha ayrıntılı ele alınmış). Bu doğrultuda okumak isteyen varsa okumalı.
Okuması ve edebiyatı çok zevkli kitap. Peygamber oluşu İsa üzerinden (ve birlikte) kurgusal şekilde ele alır. Gerçek İsa ile kurgusal içiçe geçer. Semavi bir baş kahraman, kutsal bir kişilik yerine İsa'nın insana dair yönleri, zaafları, duyguları ile ilerleyen bir peygamber oluş kitabı. Dolayısı ile kilise tarafından aforoz edilmiş bir kitap. Tabi daha fazla meşhur olmasından başka bir etki yapmamıştır.

Olayın ruhani, dini veya inançsal yanına taraf olmadan okunması ve mutlaka okunması gereken kitaptır. Kazancakis'in kendi kalemi ile aşağıda dediği gibi, mevzu daha başkadır.

"Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir... Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır....Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır."
Kitabı Bitirdim sonunda Jesus Christ dedim..

Bu kitabı ilk olarak Da Vinci Şifresi romanında okurken duymuştum aslında filmini duymuştum filminden önce kitabını okuyalım dedik buradan Dan Brown abimizede selamlarımızı çakıyoruz...

Kitabın konusu İsa Peygamber hakkında ama biraz farklı Vatikan bu kitaba çok kızmış onu fark ettim ben kitabı bitirince 2 neden buldum sadece kızacakları bakalım siz başka şeyler bulabilecekmisiniz edebiyat tadında bir İsa Romanı Albert Camus Nikos Kazancakis abimiz için benden çok nobel'i o hak etmişti demiş..

Keyifle Okumanız Dileklerimle...
İsa'nın yaşamını konu alan bir kitap.Ancak tabiki kendi kişisel görüşleri ve yorumları olduğu açıkça anlaşılıyor.Sanki 2000yıl öncesine gidip olayları ve kahramanlar arasında geçen konuşmaları dinliyormuşsun gibi bir hisse kapılıyorsun.Bu hissi vermesi kitabın kalitesini ortaya koyuyor.
Lise 2'deyken edebi metinler dersinde sunumunu yapmam gereken kitap olarak seçmiştim kendisini. Herkes 200er sayfalık romanlar seçerken ben işim gücüm yokmuş gibi takılmıştım 500er sayfanın peşine. Her ne kadar bu kitabı okurken girdiğim sınavların çoğundan düşük almış olsam da (dikkat eksikliği), hem hristiyanlığa karşı farklı bir bakış açım oluştu hem de Nikos Kazantzakis'i yakından tanıma fırsatı buldum. Hristiyanlığı farklı bir gözle görmek, açık görüşlülüğe sahip olmak ve İsa'yı biraz anlayabilmek için şiddetle tavsiye olunur.
İsayı insancıllığı ile yorumlayan Kazanacakis; bu romanının yayınlanması sonucu kilise tarafından aforoz edilmiş. Romanda İsa peygamberin duyguları İncil'de yazanlara göre yazar tarafından kurgulanarak aktarılmış, bence güzel ve sürükleyici bir anlatım.
Kazancakis çarpıcı anlatımı olan enteresan bir yazar. Kitaplarının tamamını okudum ancak Günaha son çağrı benim küphanemdeki Körlük'ten sonraki en iyi kitap diyebilirim.
"Rabbim,"diye mırıldandı, "şükürler olsun sana: Her şey için, yalnızlık için, açlık için, soğuk için şükürler. Hiçbir eksiğim yok."
Tanrı manastırlarda değil, insanların evlerindedir! Karı kocanın bulunduğu yerdedir, oradadır Tanrı; çoluk çocuğun bulunduğu yerde, günlük uğraşların, yemek pişirmelerin, tartışmaların, uzlaşmaların olduğu yerde.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günaha Son Çağrı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750732324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Telefteos Pirasmos
Çeviri:
Ender Gürol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota 'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...)İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi'ne varmış ve Çarmıh'a çıkmıştır. (...) Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
- Nikos Kazancakis
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 90 okur

 • Cem KORUNMAZ
 • Suna Gokalp
 • Cuma PAK
 • Bilge Bayrakdar
 • Halime Özkan
 • mahmut ferhat alptekin
 • Hakan Sarul
 • HAYRİYE KİPER
 • CEM AKDAG
 • Deniz Dilbaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.7
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%13.6
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%40.7
45-54 Yaş
%20.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.6
Erkek
%63.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (8)
9
%26.9 (7)
8
%19.2 (5)
7
%19.2 (5)
6
%3.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0