Günahın Rengi

7,7/10  (21 Oy) · 
101 okunma  · 
13 beğeni  · 
909 gösterim
Günahın rengi nedir?

Kara mıdır sizce de?

Öyle midir değil midir bilemeyiz ama kopkoyu bir renk olduğunu ve bütün renkleri soldurduğunu söyleyebiliriz herhâlde.

"Günahın Rengi" Ahmed Günbay Yıldız'ın son romanının adı. Kitabını, bir anlık arzuya, ihtirasa ve intikam duygusuna acımasızca kurban edilen bir aşkın etrafında kurgulayan yazar, eserinde aslında toplumdaki ahlâkî çöküşü, eğitimsizliği, kutsal değerlerimize yeterince ehemmiyet vermeyişimizi eleştiriyor. Roman bu bakımdan okuyucuyu silkeliyor ve iç muhasebeye davet ediyor.

Romanın başkahramanı Hasret, ahlâk, iffet, iman, masumiyet timsali. Tüm genç kızlara örnek olacak hasletlere sahip olan Hasret, romanda, tahammül edilmesi güç acılara göğüs germek, manevî yükleri sırtlamak zorunda kalıyor. Tevekkül ve sabırla gönlündeki yarayı tedavi edemese de ayakta kalmayı başarıyor.

Romanın bir başka kahramanı Armağan, işlenen günahın kavurduğu masumlardan biri sadece... Çocukluk yıllarından büyüyüp bir yetişkin olana kadar bu günahın bedelini horlanarak, küçümsenerek, hakaret işiterek çok ağır ödeyenlerden...

Tek bir kıvılcımdan çıkıp hızla büyüyen ve etrafında ne varsa yakıp, yıkıp yok eden koca bir yangın gibi, düşüncesizce işlenen tek bir günahın, nasıl nesillere sirayet ettiğini, hayatları mahvettiğini anlatıyor Günahın Rengi.

Romanında daha pek çok toplumsal yaraya değinen Ahmed Günbay Yıldız, Adem Bey ve oğullarıyla ebeveyn - evlât ilişkisini sorguluyor, problemli yanlarına dikkat çekiyor. Okuyucuya her evlâdın anne ve babasına karşı olan vefa borcunu hatırlatıyor.

Ahmed Günbay Yıldız alıştığımız kendine has üslubuyla kaleme aldığı Günahın Rengi'ni şu satırlarla nihayetlendiriyor ve âdeta okuyucusuna sesleniyor:

"Evlâtlarınıza iyi bir gelecek bırakabilmek için hazırlık yapın sizler de... Nöbeti devrederken borçlu olmayın onlara... Hazan istemeseniz de hüznü beraberinde getirir. Sakın unutmayın bu mısraları, hatta çerçeveletip gözünüzün önüne asın ve okuyun sık sık:

Gül ağacı demiş tomurcuğuna:

Yarın rayihanı yel alır gider.

Annesi demiş ki yavrucağına:

Bütün emeklerim el alıp gider...

Geleceğin dünyasına da bu mısralarımla selâm olsun..."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789752631526
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kütüphanede gezinirken dikkatimi çeken bir kitap. Yazarın adını daha önce duymamıştım. Okuyup denemek istedim. Kitabın ilk bölümü çok güzeldi. Özellikle karakterlerin birbirlerine yazdıkları mektuplar o kadar güzeldi ki. Ama ikinci kısımda aynı zevki aldığımı söyleyemeyeceğim. Hikayenin devam kısmını sadece kitaba başlayıp, yarısına kadar geldiğim için devam ettirdim. O yüzden bende biraz hayal kırıklığı yarattı.

Merve 
19 Şub 21:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam bir zaman kaybı. Basit durumu abartıp asıl abartılacak vaziyeti ise çok normalmiş gibi göstermiş yazar. Bu oldukça sinir bozucu. Aşırı ve yerli yersiz her yerde de edebi bir üslup kullanması ya da kullanmaya çalışması da komik. Okumayın, okutturmayın!

Damla Taşkın 
04 Şub 12:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çok uzun yıllar oldu okuyalı.. ama çok beğendiğimi hatırlıyorum. ......

Kitaptan 4 Alıntı

Ramazan Baysal 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevdanı bulutların üzerine yazmışsın.
Yağmur olarak dökülüyor gözlerimden...

Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 59)Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 59)
Salih Çermik 
09 Oca 21:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayatta en büyük yitiği kendisidir.

Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 91 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 91 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)
Salih Çermik 
09 Oca 21:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatı kaybetmekten daha acı bir şey vardır, bu da yaşamın manasını kaybetmektir.

Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 177 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 177 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)
Salih Çermik 
09 Oca 21:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan hayata yakaladığı yerden başlamalı. Vuslat ne kadar gecikse de yaşamaya değer…

Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 251 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)Günahın Rengi, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 251 - Timaş Yayınları - 16. Baskı)