Günde Bir Elma

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
560 gösterim
Yiyecekler kadar karmaşık bir şeyi, insan bedeni kadar karmaşık bir şeyle buluşturunca ne olur? Bu sonuçla ilgili basit tahminlerde bulunmayı düşünmek akılsızca olur.


Somon balığı yiyin. İçinde omega-3 var. Somon balığı yemeyin. İçi cıva ve poliklorlu bifenil dolu. Bol bol sebze yiyin. Böylece bol miktarda antioksidan alırsınız. Sebze yemeyin. Tarım ilaçları sizi kanser yapar. Görünüşe göre bugünlerde yemeğe oturmadan önce beslenme uzmanı olmanız lazım aslında tam da bu yüzden Dr Schwarcza ihtiyacımız var. Dr Joe Schwarcz, GÜNDE BİR ELMA kitabında besin kimyasıyla ilgili derin bilgisini günümüz yiyecekleri hakkındaki yanlış bilinenlere, efsanelere, eğilimlere ve sorulara uygulayıp çıkan sonucu alametifarikası olan neşeli üslubuyla mayalıyor. En sonunda, yemeğimizden bir ısırık aldığımızda vücudumuzda gerçekleşen bilim mucizelerinin eğlenceli bir anlatımı çıkıyor karşımıza.

Dr Schwarcz öncelikle yediklerimizin sağlığımıza etkisini anlamak için domatesin, soyanın ve brokolinin içinde ne olduğuna ve bir yiyeceğin içindeki yüzlerce kimyasalın vücudumuza girdiğinde nasıl tepki verdiğine bakıyor. Ardından elimizdeki yiyecekleri nasıl idare ettiğimizi araştırıyor, yiyeceklerimizdeki katkı maddelerinin detayına iniyor; belli birtakım yiyeceklere içindeki bakterilerden nasıl bir çıkarımız olduğunu anlatıyor. Atık maddelerle ilgili kafa karışıklıklarını gideriyor, tarım ilacı kalıntılarından antibiyotiklerden geri kalanları ve pişirme gereçlerindeki ürkütücü trans yağlarını inceliyor. Bütün bunların yanında popüler diyetlerdeki kalori ve ağırlık bilimine kapsamlı bir bakış atıyor.

Günde Bir Elma yediğimiz yiyeceklerle ilgili gerçekleri hazmetmemiz için hepimizin okuması gereken bir kitap.

Dr Joe Schwarcz McGill Universitesinde Bilim ve Toplum kürsüsünü yönetiyor. Orada beslenme ve kimyanın günlük hayatımızdaki yeri konulu dersler veriyor. Royal Society of Canada McNeil ödülü de dâhil birçok ödül kazanan Dr Schwarcz ayrıca Amerikan Kimya Cemiyetinin prestijli Grady-Stack ödülünü alan tek yabancı yazar ünvanına sahip. Aralarında Let Them Eat Flax de olmak üzere 10 kitabı bulunan Dr Schwarcz, Daily Planet, CBC, CTV ve TVO kanallarının düzenli konuğu, ayrıca Torontoda CFRB ve Montrealde CJAD istasyonlarında da haftalık radyo programlarına çıkıyor. Montreal Gazettede köşe yazarlığı yapan Dr Joe Schwarcz halen Montrealde yaşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  295
 • ISBN:
  9786055056018
 • Çeviri:
  Rana Alpöz
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hasan Suphi 
28 Tem 17:17 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bugün hemen hemen herkesin kafasına taktığı bir soru: Ne yemeliyiz? Alanında oldukça saygın ve birçok ödül sahibi olan Dr. Joe Schwarcz, bugüne kadar yapılan çalışmaları ve ortaya atılan iddiaları derleyip toparlayarak yol gösterecek bir kitap hazırlamış. Kendi deyimiyle eskiden yemek yemek kolay bir işti, bir besinin sadece lezzetli olması yeterliydi; ancak bugün sağlıklı besin tüketebilmek neredeyse bilim insanı olmayı gerektiriyor. Bunun üstüne bir de, şirketler tarafından pompalanan "mucizevi yiyecek", "efsane içecek" reklamları eklemlenince, iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Dr. Schwarcz, yararını bilmediğimiz besin maddelerini tanıtıyor, yararlı sandıklarımızı çürütüyor, mucizevi yiyecekleri yalanlayıp, abartılan korkulardan sizi kurtarıyor. Siz de ne yemeniz gerektiğini gazetelerin magazin eklerinden ya da amatör sosyal medya hesaplarından değil işin uzmanı bir bilim insanından öğrenmek isterseniz, muhakkak bakmalısınız.

Kitaptan 2 Alıntı

Hasan Suphi 
28 Tem 17:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

500 küsur yıl önce Paracelsus'un bilgece söylediği gibi, "Zehri zehir yapan dozudur."

Günde Bir Elma, Joe Schwarcz (Sayfa 15 - NTV)Günde Bir Elma, Joe Schwarcz (Sayfa 15 - NTV)
Hasan Suphi 
28 Tem 17:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yaşam hemen hemen her bakımdan molekül düzleminde tasarlanmıştır, bu nedenle molekülleri anlamazsak yaşamın kendisini ancak baştan savma ve eksik anlayabiliriz."

Francis Crick

Günde Bir Elma, Joe Schwarcz (NTV)Günde Bir Elma, Joe Schwarcz (NTV)