Gündelik Felaket Teorileri

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
497 gösterim
Çok okuyan değil, çok düşünen bilir...

Kimi zaman göz önünde olanları görmek için gözlerden fazlası gerekir.

Marisha Pessl'dan tüm dünyada büyük ses getirmiş, çarpıcı bir roman: Gündelik Felaket Teorileri. Harvard öğrencisi Blue van Meer'in izinde, kitaplardan filmlere, filmlerden hayata uzanan Gündelik Felaket Teorileri, yüreğin ve zihnin düştüğü tuzakları coşkulu bir dille anlatıyor. Ders programı formatında yazılmış bu etkileyici romanın her bölümü, bir edebiyat eserinin başlığını taşıyor ve sizi, kitaplar ve popüler kültür yardımıyla muazzam bir komployu çözmeye davet ediyor.

Bugüne değin otuz dilde yayımlanmış olan Gündelik Felaket Teorileri, çok okuyan, çok düşünen ve çok sorgulayan Blue'nun macerasını Nabokov, Shakespeare ve Flaubert gibilerinin eserlerinden Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, Jane Russell ve daha nicelerine, doğru olduğunu varsaydıklarımızın ardında gizlenenlere uzanarak anlatıyor ve algı da denen göz kamaştırıcı kelebeği yükseklere uçuruyor.

Blue'nun anlattıklarını takip ederek kitaplardan filmlere, filmlerden yaşama atlamak ve romanın sonundaki bitirme sınavını vererek dersi, Gündelik Felaket Teorileri'ni geçmek, size düşüyor.

Gündelik Felaket Teorileri, tuzaklar ve umutlarla dolu hayatta yanılgıya düşmek istemeyenler, açıkgözlü geçinenler ve işaretleri önemseyenler için vazgeçilmez bir rehber, baş döndürücü bir roman.
(Tanıtım Bülteninden )
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9786055903473
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
cookiemonster 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güncel romanlar arasında en sevdiğimdir kendisi. Günümüz romanlarından farklı bir tarzı var. 16 yaşlarında zeka seviyesi çevresindekilerden yüksek, garip bir babaya sahip, az biraz da asosyal olan Blue'nun ağızından anlatılan bir hayat. Filmlere, kitaplara ve daha bir çok şeye bol bol göndermeler var. Ve bunlar dipnotlarla desteklenmiş. Kimisini sıkan bu özellikler beni kitaba çeken güzellikler oldu. Kısacası dolu dolu bir roman. Umarım yazarın diğer kitabı da en yakın zamanda ülkemizde kendine yer bulabilir.

Kitaptan 1 Alıntı

cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

..hayatımda yer alışı sadece Hitchcock usulü kadraja girip çıkmakla sınırlı kalsaydı dahi yine de hatırlardım onu.

Gündelik Felaket Teorileri, Marisha PesslGündelik Felaket Teorileri, Marisha Pessl