Günden Kalanlar

8,2/10  (13 Oy) · 
23 okunma  · 
10 beğeni  · 
826 gösterim
Bir roman düşünün ki asıl anlattığı, tek bir satırında dahi geçmeyen duygular, umutlar, hayal kırıklıkları, özlemler olsun. Kazuo Ishiguro'nun benzersiz tarzını en iyi ortaya koyduğu eserlerinden biri olan Günden Kalanlar böyle bir roman...

İngiliz malikânelerinin ihtişamını yitirdiği dönemin son büyük başuşaklarından biridir Stevens. Amerikalı yeni işvereninin arzuladığı düzeni kurmak için birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmeye karar verir ve İngiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca karşılaştığı manzaraların ve insanların yarattığı izlenimler anılarıyla ve mesleğinin gereklerine dair düşünceleriyle birleşerek, özenle bastırdığı duygularını ortaya sererken, hayatını idealleri uğruna harcayan Stevens basmakalıp fikirleri ve saplantılarıyla okurun kalbini fetheden eşsiz bir kahramana dönüşür.

Dokunaklı bir dramın özündeki komiği okura yaşatmayı başaran Günden Kalanlar, edebiyat tarihinin köşetaşlarından biri.

"Katman katman açılan, büyüleyici bir roman."
-The New York Times-

"Okuru fark ettirmeden sarsan, parlak bir roman."
-Newsweek-

"Bir yazarın varabileceği en yüksek mertebe... Hayranlık uyandıracak derecede cesur ve bütünlüklü bir anlatı."
-The New York Review of Books-

YKY'deki Diğer Kitapları:
-Avunamayanlar
-Beni Asla Bırakma
-Gömülü Dev
-Öksüzlüğümüz
-Uzak Tepeler
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750832208
 • Orijinal Adı:
  The Remains of the Day
 • Çeviri:
  Şebnem Susam - Saraeva
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
RAŞİT ÇAYIRLI 
22 May 14:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romanın baş karakteri olan uşak Stevens için hayatta en önemli şey "verilen görevi en iyi şekilde yapmaktır." Bu neredeyse onun bütün hayat felsefesini özetleyen cümledir. Stevens'ın özel hayatı hemen hemen yoktur. Kendi hayatını yaşamak yerine önceden, başkaları tarafından tanımlanmış bir hayatı yaşamayı tercih eder. Bunun bedelini de sonunda yine kendi ödeyecektir. Hayatında ilk defa kendi hayatıyla ilgili inisiyatif almak istediğinde de yaşayacağı bir hayal kırıklığından başka bir şey olmayacaktır. Ama İshiguro onun hayal kırıklığına uğradığından hiç söz etmez, Stevens da buna dair ne bir söz söyler ne de bir davranış sergiler. Fakat okuyucu olarak biz o hayal kırıklığını derinden hissederiz. İşte İshiguro'nun dehası, "Günden Kalanlar"ın büyüklüğü burada gizlidir.
"Günden Kalanlar" varoluş sorumluluğunu üstlenmeyen bireyin sakince ama bir o kadar da acımasızca eleştirisidir.

Ahmet Polatkan 
 29 Ağu 11:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap; bir uşağın efendisi ve mesleği üzerinden biz okuyuculara hayatımızı, insan ilişkilerimizi ve mesleğimizi düşünme fırsatı veriyor.Kitabin sonuna doğru bizleri Stevens'in yolculugundan dışarı atan kopukluklar olduğunu da belirtmem gerekecek.Kitabı bitirdikten sonra şöyle bir soru belirdi kafamda "Hangimiz Stevens'a benzemiyoruz ki?"
Ayrica kitap çevirmeni okurun alkışlarını sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.Bize böyle bir eseri kazandırdığı için kendisine teşekkür ederim.

Elif Öksüz 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Filme de çevrildiği için, şimdi kitabı bitirdikten sonra tek isteğim hemen filmi bulup izlemek! Bir başuşağın, efendisine düzgün hizmet etme gayreti içinde nasıl etrafında olup bitenlerin farkına varmaması ve bunun yüzünden hayatının öylece akıp gitmesi anlatılıyor. Yani en azından ben bu çıkarımda bulundum. Zaman zaman anlatım ağır gelse de, diyalogları çok beğendim ve başuşak Stevens karakterini çok sevdim.

Gülşah Şahin 
06 Tem 01:20 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap yorumum blog da.
Blog adresim https://gulsahtoptas.blogspot.com.tr
.................................................................................................................................................................................................

bastianikalesindekipisi 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir dil, harika bir çeviri. Bitmesin diye yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara okudum. Şimdi sırada beyazperdenin Stevens'ın düşüncelerini nasıl yansıttığı var.

Kitaptan 1 Alıntı

Gülşah Şahin 
03 Tem 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama insan, geriye dönüp bakabilmenin aydınlığında geçmişinde bu tür "dönüm noktaları" aradı mı, bunları her yerde görmeye başlıyor galiba....

Günden Kalanlar, Kazuo Ishiguro (Sayfa 149)Günden Kalanlar, Kazuo Ishiguro (Sayfa 149)

Kitapla ilgili 1 Haber