Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1

8,7/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.662 gösterim
Bir Uyumsuzun Notları... Geçen yüzyılın son çeyreğinde dökülmüş bu günler, sıcak dostlukları, muzip anıları, zehir zemberek eleştirileri, yazarının hayatını ve gözlemlediklerini yansıtıyor. Uyumsuzluk, değişen koşullara ayak diremekten kaynaklanıyor, gün geçtikçe dökülenler, memnuniyetsizliği daha fazla yansıtmaya başlıyor.

Okurların daha çok öyküleri ve çevirileriyle tanıdığı Tomris Uyar'ın, yirmi beş yıl boyunca tuttuğu gündökümleri, yeniden, iki ciltte toplandı. 2002 yılında Güzel Yazı Defteri adlı kitabıyla ödüller alan Tomris Uyar'ın yaşam ve edebiyatla ilgili pek çok "uyumsuz" gözlemi tarihe de tanıklık ediyor.

Bu notların üzerindeki kahve lekelerini, bulaşık deterjanlarını, uyku mahmurluğunu, rakı damlalarını seçen gözler, yazarın herşeyden önce insan olduğunu fark edecektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  406
 • ISBN:
  9789750805028
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Menudekitapvar 
02 Tem 13:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" ... para biriktiriyorlar. Harcamaya vakit bulamayacakları para'yı. Harcamaya vakit bulduklarında, satın alma gücü bu hırsı, bu tutkuyu karşılayamayacak kadar düşmüş olan parayı." sayfa 22

MeSu 
 05 Ara 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

"Gizlenmeyenler yani, gözden çıkaranlar, vericiler; sağlıklarını umursamayanlar, aşırılıktan korkmayanlar, soğuktan kaçmayanlar, rüzgarda hırpalananlar, bozkır güneşine katlanabilenler, kendilerini sürüp gitmesi gereken bir soy değil, doğada bir birim olarak görebilenler; beden harcayıcıları.

Başka türlü davranamayacakları için o türlü davrananlar, inançlarını bedenlerine böylesine sindirenler; evlerine sığınılabilir arkadaşlar, anneleri, kardeşleriyle." s.12

Bu tanıma uyan tanıdığım insanları düşünüyorum.
Ortak özellikleri var,
-Yerinde duramıyorlar,
-İşten kaçmayıp, sürekli bir çalışma, devinme, bir şey yapma güdüsü-çabası içerisindeler,
-Bedenlerindeki gücü, son takatine kadar kullnıyorlar,
-Yıkılmıyorlar,
-sadece kendilerine ağlıyorlar-sessizce, içine içine-kendilerine sızlanıyorlar,
-Her gün, her daim önemsenecek, üzülünecek, duygulanılacak, acıyacak-hiçbir şey yapamazsa oturup haberleri izliyor-birilerini, bir şeyleri buluyorlar,
-Bir yudumluk lokmasının kolayca varını geçip, daha fazla gereksinimi olduğunu düşündüklerine verebiliyorlar,
-zayıf, kemikli bir bedenleri var.
-Bir şeylere-tanrı, yaşam, gibi şeylerin yanında, doğa, toprak, ağaç, deniz gibi nesnel şeylere- inanıyorlar.
-Üstüne üstlük, iyi-kötü şansa, fala, bedduaya, iyilik dilememere, kin-nefret duymaya, daha pek çok şeye...


Gündökümü-Bir Uyumsuzun Notları'nı okuyorum. (Tomris Uyar-YKY)

Günlük yazmak-tutmak pek yaygın değil. Çocukça veya gençlik hevesi olarak kalıyor çoğu. Seviyorum günlük okumayı. Bu türde, yazılan, daha anlık ve doğaçlama oluyor. Günlerce düşünmeden, çala kalem yazılışı, onun samimiyetini daha da arttırıyor. Zevkle okuyorum. Arada hoş, duymadığım sözcükler araklıyorum; üşüyücü, gündökümü, gündökümcüsü, çiği, gibi. Sonra başka şeyler, şeb-i yelda, en uzun gece demek, bir cümledeki sıralı sözcükler; kesik-yeşil bakmak...

eylullegelen 
23 Şub 22:50 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Tomris Uyar'ın öykülerini seviyorum ama benim için Gündökümleri'nin yeri benim için bambaşka, sanki yazarla sohbet ediyormuşum onun sevdiklerini, kızdıklarını, mutsuzluklarını, aşkını ondan bizzat dinliyormuş gibi hissediyorum ve bittiğinde gerçekten üzülüyorum. Bu kitabın 2. de var onu da okumaya başlayacağım ama yavaş yavaş sindire sindire okumalı Gündökümleri'ni...

Kitaptan 17 Alıntı

eylullegelen 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Sevginin yalnızca bir duygu olmadığını, bilgi de gerektirdiğini kendimden biliyorum. Sevgi savurganlığım yüzünden habire su vererek çürüttüğüm kaktüsler hâlâ aklımda. Bir dostum 'iyi ki akvaryumda balık beslemiyorsun' demişti, 'her halde havasız kalmalarına üzülür sudan çıkarırdın onları.' "

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar

25 Mart 1975
Saçma'yı keşfeden, sıfır'ı bulan doğu halkı değil miyiz? Yurdumuzsa dağlı, Asyalı, yalnız ayaklarını azıcık Akdeniz'e sokmuş.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 13 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 13 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)

26 Nisan 1975
Ertesi gün bol renkli bir gazetede okuyacağım manşeti gözlerimin önüne getirdim:
"TOPLUMCU GEÇİNEN KADIN YAZAR, HALILARINI ÇIRPTIRDIĞI ZAVALLI İŞÇİNİN BAŞINA GÜVEÇ GEÇİRDİ."
Sonra ufak harflerle: "Yukarda, olayın geçtiği bahçeyi, halıları, yandaki resimde de suç aleti olan içi dolmayla dolu kırık güveci görüyorsunuz. İşçinin çocukları, babalarını hastanede yokladılar. Karısı, 'O, hiç de kötü bir kadına benzemiyordu ama insanlar belli olmaz,' şeklinde konuştu."
Çok eğlenceli geldi birden bu düşünce.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 25 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)

15 Mart 1975
"Her girişte, vücudumuzun bir parçası madende kalır," dedi radyoda konuşan maden işçisi. Edebiyatta verilen fireler bu kadar elle tutulur olmasa da, kesinlikle var. Taze duygular, taze sözlerle aktarmak isteyen yazar, bu yüzden büyük sızılar çekiyor. Doğum sancısı gibi birşey "nasıl iletmek" sorunu...

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 7 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 7 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)
eylullegelen 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Tenekeye hanımeli ektim, toprağı az geldi. Bakalım… Çiçekleri tanımıyorum pek, adlarını bile doğru dürüst bilmiyorum. Ama açsınlar istiyorum, gözümün önünde serpilsinler, balkonu sarsınlar: o zaman tanıyabilirim ancak, tanışırız."

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar

Değil mi ama?
19 Mart 1975
Cağaloğlu, sabahın erkenci ayazında ne güzel!

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 10 - Yapı Kredi Yayınları - 2. Basım: İstanbul, Ağustos 2005)
Noir 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan’la dostluğumuzun önsözü olmadı hiç, “ilk bakışta dostluk” gibi bir şey. Şöyle konuşmalarla gelişti;
- Sabah kalkamıyorsan yataktan, böylesi bir dünyaya gözlerini açmak istemiyorsan, ne yaparsın? Devrime de çok var daha.
- En iyisi, iki musluk pompası aldırıp, birilerine kendinizi çektiriniz, çıkarttırınız yataktan. Ayaklarınızın altını spatulayla hafifçe kazısınlar, sonra çarşafta kalan izinizi ince bir telle iyice ovunuz. Çıkmışsınız demektir.
- “Meyhaneye gömün beni gide gele yoruldum,” diye bir şarkı var, biliyor musun?
- Var mısın birlikte intihara? İki kişi daha kolay olur.
- Varım ama nasıl?
- Ben derim ki, denize girip yürüyelim bitene kadar.
- Keskin toplumcularımız kızar. Yüksek sesle gülene bile kızıyorlar. Sonra intihar, zaten dünya görüşümüze uygun değil. Üçüncüsü: ben üşüyünce çıkarım.
- İstersen bu işi güze erteleyelim. Başka katılanlar da olur belki. Bahar geliyor şunun şurasında.
- Bir de şu var tabii: burada oturup durmamacasına bu havada konuşursak, sonunda ölürüz zaten.
- Sen mutlaka Fitzgerald’ı seviyorsundur.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar
bir uyumsuz 
17 Tem 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi açtığı sorularla genişleyen bir sessizliğin ortasında öylece duruyordu.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 114)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar (Sayfa 114)

Sevginin yalnızca bir duygu olmadığını, bilgi de gerektirdiğini kendimden biliyorum. Sevgi-savurganlığım yüzünden habire su vererek çürüttüğüm kaktüsler hâlâ aklımda. Bir dostum, ‘iyi ki akvaryumda balık beslemiyorsun’ demişti..

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar
2 /