Güneş Yine Doğar

8,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
530 gösterim
Hepsi de savaş sonrasının bunalımlı günlerini yaşayan bir avuç gençtir. Henüz bir idealleri yoktu, burunlarının dibine gelen ölümden kıl payı kurtulmuş olmanın verdiği bir şaşkınlıkla, henüz hayatlarına bir yön vermemişlerdir.

Fransa'dan İspanya'ya Paris'in zevk ve sefa alemlerinden, boğa güreşi arenalarının nefes kesici heyecanına durmaksızın devam eden bu arayışın hikayesi.

Savaşta aldığı bir yara nedeniyle aşık olduğu insanla birlikte olmasına imkan olmayan Jake Barnes'ın dilinden anlatılan bu roman, savaş sonrası neslinin hayat tarzını, heyecanlarını, bunalımlarını, hayallerini, mutluluklarını ve acılarını gözlerimizin önüne seriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2003
 • Sayfa Sayısı:
  281
 • ISBN:
  9789756544761
 • Çeviri:
  Adil Demir
 • Yayınevi:
  Kastaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren 
19 Oca 01:39 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Öncelikle bu kitabı okuma sebebimi söylemek istiyorum. Okuma sebebim kitabın eski olması ve içindeki o sarı sayfalarıydı. Böyle eski kitapları çok severim ben. Bu kitap 1971 basımıydı. Kırk beş yıllık bir kitap... Tabi ki eski olduğu için birçok yazım hatası vardı ama böylesine hatıra dolu eski bir kitabın bu hatalarını her türlü affederim.
Girişte Hemingway 'i anlatıyordu çeviren kişi. O kadar övüyordu ki! Fakat överken şunu da diyordu "Hemingway ilk okunuşta anlanmaz. Birkaç kez okuyunca onu anlayabilirsiniz." Gerçekten de öyleymiş ki bana klasik bir roman gibi geldi. Ben yazarları anlamaya karşı büyük bir ilgi besliyorum. Bu yüzden tekrar okuyacağı illerdeki zamanlarda.
Hemingway, maceracı bir insanmış. Sürekli bir yerleri gezermiş. Durağan ve her günü aynı olan bir hayat ona ters geldiği için şeker hastası olunca ve doktor sıkı bir perhiz verince maceracı ruhu bunu kabul etmemiş ve intihar etmiş. Bu gezgin ve maceracı ruh romana çok güzel işlenmiş. Romanı okurken keşke bende böyle farklı ülkeleri gezsem demedim değil :))
Güneş Yine Doğar, bana bizim kültürümüzün diğer kültürlerden ne kadar farkı olduğunu gösterdi. Bunu kötü ya da iyi anlamda söylemiyorum. Kendi kültürümüz üzerine kurduğumuz bir dünya var ve ben bu dünyada yaşadığımı fark ettim. Bu farklı kültürü çok garipsedim. Mesela abartmadan söylüyorum. Sürekli şarap içiyorlar. Her sayfada şarap ya da likör kelimesi geçiyordu. Yazar kitabı kendi yaşadığı olaylardan yazmış. Yani böyle bir hayatları var demek ki. Sonra başka bir şeyi daha gördüm. Restoranlarda dine göre sıra veriliyordu. Şu zamanda Avrupa da var mı bilmiyorum ama eskiden varmış. Demek ki onlarda kendilerini içten içe ayırıyorlar. Romanda çizilen kadın portresi ise çok farklı geldi bana. Gezgin, macera delisi ve ne istediğini bilmeyen bir Brett... Açıkçası bu gamsız karakteri maymun iştahlı olması sebebiyle pek sevemedim. Uzun lafın kısası okursanız bir şey kaybetmezsiniz ve doğanın tasvir edilişine hayran kalırsınız. Güzel bir kitaptı.

Kitaptan 5 Alıntı

Yaren 
17 Oca 23:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yurdundan uzaklaşan kimse basılmaya değer bir şey yazmamıştır.

Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 128 - Doğan kardeş matbaacılık)Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 128 - Doğan kardeş matbaacılık)
Yaren 
19 Oca 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın gündüz her şeyi pişkin karşılaması kolaydır ama gece öyle değil.

Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 51 - Doğan kardeş matbaacılık)Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 51 - Doğan kardeş matbaacılık)
Yaren 
12 Oca 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şimdi doğrulmuş oturuyordu. Kolumu beline doladım,bana yaslandı. Pek sakindi. Insanı "acaba kendi gözleriyle mi bakıyor?" diye düşündüren bir bakışı vardı o anda ...

Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - altın kalem)Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 41 - altın kalem)
Yaren 
19 Oca 01:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Harvey :"Ama kendini tüketti artık. "diyordu." Bildiği ne varsa hepsini yazdı bitirdi, şimdi bilmediklerini yazmaya başladı. "

Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 58 - Doğan kardeş matbaacılık)Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 58 - Doğan kardeş matbaacılık)
Yaren 
19 Oca 01:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-"Herkesin yaradılışında kötü davranmak vardır. Fırsat düşmeye görsün. "dedim.

Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 197 - Doğan kardeş matbaacılık)Güneş Yine Doğar, Ernest Hemingway (Sayfa 197 - Doğan kardeş matbaacılık)