Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

7,7/10  (10 Oy) · 
39 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.046 gösterim
Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır - ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu'nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."

Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız - her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789759971335
 • Orijinal Adı:
  Staring At The Sun: Overcoming The Terror Of Death
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babyiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Osman Çağrı Oğuz 
 02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Irvin Yalom yine yazdıklarıyla adeta zihnimi doyurdu diyebilirim. Çok güçlü bir kalemi olduğundan 4. kitabını okuduktan sonra iyice emin oldum. Kitap adından da anlaşılacağı üzere ölüm anksiyetesi ve bunun tedavisiyle ilgili. Yalom, kitaba aslında ölüm anksiyetesinin hiç hafife alınacak bir sorun olmadığını belirterek başlıyor. Hatta nedeni olmayan anksiyete ölüm anskiyetesidir diyerek duruma farklı bir boyut kazandırıyor. Sonrasında psikoterapi anıları anlatarak düşüncesini örneklerle pekiştirmiş. Ölümle yüzleştiğimiz andan itibaren bir daha aynı hayatı yaşamayacağımızı, bu yüzleşme sayesinde daha radikal kararlar alıp hayatı anlamlandırabileceğimizi belirten Yalom, ayrıca bu yüzleşme sırasında etkili olabilecek fikirleri vermiş. Terapilerinde en çok işine yarayan fikirleri bizle paylaşmış:
- Epikurosun simetri iddiası(doğumdan öncesiyle ölümden sonraki bilinçsizlik hali aslında aynıdır, yani benim olduğum yerde ölüm yoktur, ölümün olduğu yerde de ben yokum)
- Dalgalanma (Bulunduğumuz her ilişkide diğer insanlar üzerindeki etkimizin sürerli olduğu ve hatta kuşaklar boyunca bu etkinin görülebileceği fikri)
Bunlara ek olarak da Nietzsche'den alıntılar: (Amor fati, yani kaderinizi sevin -sevebileceğiniz bir kader yaratın)
Kitabın sonuna doğru da yeni terapistlere önerilerde bulunmuş. Bir terapistin hastasıyla olan ilişkisinde her zaman dürüst olmasının, burada ve şimdi kuralını kontrol etmenin gerekliliğini, hastadan uzaklaştığını, ona ulaşamadığını hissettiğinde bunu hastayla güzelce paylaşmanın ve bu durumun üstünden beraberce üstünden gelinmesinin ilişkiyi güçlendireceğini belirtmiş.
Kitabı okumak kendinizden uzaklaşıp adeta bir terapistin bakışıyla kendinizi incelemenizi, buna bağlı olarak ufkunuzun açılmasını, ölümle yüzleşmenin (bir başka deyişle güneşe bakmanın) kolaylaşmasını, ve daha sağlıklı kararlar vermenizi, daha güzel ilişkiler kurmanızı, kısacası daha doğru yaşamanızı sağlıyor.
Böyle kitaplar iyi ki var, okuyun, okutturun...

Kitaptan 9 Alıntı

"Her anı ölümün tamamen farkında olarak yaşamak hiç kolay değildir. Bu, güneşe dosdoğru bakmaya benzer: Fazla dayanamazsınız."

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom

Hepimiz her gece uykuya dalarken ya da anestezi altında bilincimizi kaybederken ölümü tadarız. Yunan sözcük dağarcığında ölüm ve uyku yani Thanatos ve Hypnos ikiz kardeştir....

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)
Müjgan Şahin 
08 Şub 11:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ölüm varken ben yokum." Korku, üzüntü, keder, yoksunluk yaşayacak bir ben olmayacak. Bilincim yok olacak, ışıklar kapanacak. Epikouros'un simetri iddiası da beni rahatlatıyor: ölümden sonra doğumdan önceki var olma hali olacak.

İki bölümlü bir taşra mezarlığının tasvirini okumuştum: "hatırlanan ölüler" ve "gerçekten ölüler." "Hatırlanan ölülerin" mezarlarına bakılıp çiçeklerle bezenirken "gerçekten ölülerin" mezarları unutulmuştu: çiçeksizdiler, yabani otlarla kaplıydılar, mezar taşları eğrilmiş ve aşınmıştı. Gerçekten ölüler, tanınmayan kadim, yaşayan hiç kimsenin görmemiş olduğu ölülerdi. Yaşlı bir insan –bütün yaşlılar- pek çok insanın görüntüsünün son deposudur. Çok yaşlı biri öldüğünde onunla birlikte pek çok kişi daha ölür.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
Müjgan Şahin 
08 Şub 11:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Klinik çalışmalarımda insanın yalnızca cinselliğini değil, bütün yaratılmış benliğini ve özellikle sonlu doğasını da bastırabileceğini öğrendim.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom
DeliBilge 
18 Oca 22:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Önemli kararların her zaman derin kökleri vardır. Her seçim bir vazgeçiştir ve her vazgeçiş sınırlılıkların ve geçiciliğin farkına varmamızı sağlar.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 57)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 57)
DeliBilge 
18 Oca 11:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Çoğu insanı ölüm konusunda dehşete düşüren şey geleceğin kaybı değil, geçmişin kaybıdır. Aslında unutma davranışı hayatın içinde her zaman var olan bir ölüm biçimidir."
(Milan Kundera)

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)
DeliBilge 
19 Oca 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşlı bir insan -bütün yaşlılar- pek çok insanın görüntüsünün son deposudur. Çok yaşlı biri öldüğünde onunla birlikte pek çok kişi daha ölür.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 160)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 160)

Cicero, "Felsefe yapmak ölüme hazırlanmaktır." der. St Augustine, "Bir adamın benliği yalnızca ölümün karşısında doğar." diye yazmıştır. Montaigne, insanın düşüncelerini keskinleştirmek için çalışma odasının mezarlığa bakması gerektiğini ileri sürmüştü.Ölümün fizikselliği bizi yok etse de, ölüm fikri bizi korur.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 37)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 37)
mundo 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her yer simsiyah. Limana giren teknede yalnızım. Diğer teknelerin ışıklarını görüyorum. Onlara ulaşamayacağımı ya da onlara katılamayacağımı biliyorum. Ama limanda inip kalkan o ışıkları görmek ne kadar rahatlatıcı."

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 160 - Kabalcı)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 160 - Kabalcı)