Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

8,2/10  (31 Oy) · 
86 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.820 gösterim
Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır - ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu'nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."

Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız - her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789759971335
 • Orijinal Adı:
  Staring At The Sun: Overcoming The Terror Of Death
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babyiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Güneşe bakmak kadar zor olduğundan bahsetmiş ölümle yüzleşmenin, ölüm korkusunu yenmenin...

Aslında bu kitabı okuyana kadar hiç düşünmemiştim, ölüm hakkında ne hissederiz, neler aklımıza yer etmiştir de zaman zaman farklı olaylarda nasıl karşımıza çıkar diye.

Hastalarından örnekler vererek anlatması, özellikle rüyalardaki olayları ve kişileri açıklaması, ünlü düşünürlerin cümlelerini hayat felsefesi haline getirip kitabında da sıkça yer vermesi çok hoşuma gitti. Bu arada makale, kitap ve film önerileri de var.

Dili gayet anlaşılır, sadece meslektaşlarının anlayacağı şekilde yazmaması da bizim için avantaj olmuş.

İyi okumalar dilerim.

Gökhan Taşpınar 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Varoluşçu psikoterapinin öncülerinden olan yazarın bu kitabı da önceki okuduğum kitapları gibi etkileyici özellikte...Her ne kadar danışanlarıyla olan terapi deneyimlerine fazlaca yer vermiş olsa da, hatta kitabın son bölümünde daha çok psikoterapistlere hitap etmiş olsa da yazarın okuyucuya vermek istediği mesajlarını genel anlamda etkin şekilde verdiği düşüncesindeyim. Yazar kitabında, yaşadığımız bir çok kaygı ve korkunun aslında kaynağının ölüm anksiyetesi olduğu, ancak bunun farkında olmadığımız için korkularımızı dışsal etmenlere dayandırdığımızı ifade etmektedir. İşimizle, sosyal çevremizle, ailemizle olan ilişkilerimizde bu üstünü örttüğümüz asıl sorunun yaşamımızı son derece olumsuz etkilediğini, bunun en güzel çözümünün ise fani olduğumuz bilinciyle ölümle yüzleşmek ve burada ve şimdi duygularımızı kullanarak(anda kalmak), başkalarına katkı sağlamak suretiyle(dalgalanma) yaşamın anlamını kavramak ve yaşama sıkı sıkı sarılarak, kendimizi gerçekleştirmek olduğunu aktarmaktadır. Varoluşçu yaklaşımının en önemli amacının insan umutsuzluğuna yardım etmek olduğunu belirten yazar, canımızı sıkan konuların yalnızca biyolojik genetik kaynaklı olmadığını, yalnızca bastırılmış içgüdüsel çabalarımızdan ortaya çıkmadığını, yalnızca içselleştirdiğimiz ilgisiz, sevgisiz ilişkide olduğumuz insanlardan kaynaklanmadığını, yalnızca bozulmuş düşünce biçimlerimiz yüzünden olmadığını, sadece unutulmuş travmatik anıların buna sebebiyet vermediğini, yalnızca kariyerimize bağlı önemli kişilerle olan ilişkilerimizden kaynaklanmadığını, aynı zamanda; varoluşumuzla yüzleşmememizden de kaynaklandığını önemle vurgulamaktadır. Kısaca yaşamın anlamı ölümle ve varoluşumuzla yüzleşmemizde saklı...Bunun farkına vardığımızda yazara göre bütün kaygı ve huzursuzluklarımızın da üstesinden gelebilir, olabildiğince mutlu, ahlaklı ve anlamlı bir yaşam sürdürebiliriz. Yaşamınıza farklı bir perspektiften bakmak, içselleştirdiğiniz sorunların çözümü için alışılmışın dışında bir yöntem geliştirmek istiyorsanız bu kitap tam size göre diyebilirim. İyi okumalar...

Osman Çağrı Oğuz 
 02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Irvin Yalom yine yazdıklarıyla adeta zihnimi doyurdu diyebilirim. Çok güçlü bir kalemi olduğundan 4. kitabını okuduktan sonra iyice emin oldum. Kitap adından da anlaşılacağı üzere ölüm anksiyetesi ve bunun tedavisiyle ilgili. Yalom, kitaba aslında ölüm anksiyetesinin hiç hafife alınacak bir sorun olmadığını belirterek başlıyor. Hatta nedeni olmayan anksiyete ölüm anskiyetesidir diyerek duruma farklı bir boyut kazandırıyor. Sonrasında psikoterapi anıları anlatarak düşüncesini örneklerle pekiştirmiş. Ölümle yüzleştiğimiz andan itibaren bir daha aynı hayatı yaşamayacağımızı, bu yüzleşme sayesinde daha radikal kararlar alıp hayatı anlamlandırabileceğimizi belirten Yalom, ayrıca bu yüzleşme sırasında etkili olabilecek fikirleri vermiş. Terapilerinde en çok işine yarayan fikirleri bizle paylaşmış:
- Epikurosun simetri iddiası(doğumdan öncesiyle ölümden sonraki bilinçsizlik hali aslında aynıdır, yani benim olduğum yerde ölüm yoktur, ölümün olduğu yerde de ben yokum)
- Dalgalanma (Bulunduğumuz her ilişkide diğer insanlar üzerindeki etkimizin sürerli olduğu ve hatta kuşaklar boyunca bu etkinin görülebileceği fikri)
Bunlara ek olarak da Nietzsche'den alıntılar: (Amor fati, yani kaderinizi sevin -sevebileceğiniz bir kader yaratın)
Kitabın sonuna doğru da yeni terapistlere önerilerde bulunmuş. Bir terapistin hastasıyla olan ilişkisinde her zaman dürüst olmasının, burada ve şimdi kuralını kontrol etmenin gerekliliğini, hastadan uzaklaştığını, ona ulaşamadığını hissettiğinde bunu hastayla güzelce paylaşmanın ve bu durumun üstünden beraberce üstünden gelinmesinin ilişkiyi güçlendireceğini belirtmiş.
Kitabı okumak kendinizden uzaklaşıp adeta bir terapistin bakışıyla kendinizi incelemenizi, buna bağlı olarak ufkunuzun açılmasını, ölümle yüzleşmenin (bir başka deyişle güneşe bakmanın) kolaylaşmasını, ve daha sağlıklı kararlar vermenizi, daha güzel ilişkiler kurmanızı, kısacası daha doğru yaşamanızı sağlıyor.
Böyle kitaplar iyi ki var, okuyun, okutturun...

Psikoloji alanının en sevilen Yazarlarından biridir Yalom. Nietzsche Ağladığından sonra diğer kitaplarını da okumaya başladığım her kitabında alanıma dair çok değerli bilgiler öğrendiğim ve uyguladığım yazarın kitaplarını herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kübra karakaş 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşünmek için çok erken dediğimiz zamanlar olabilir ölüm için.Ta ki kapısını çalanları etrafımızda görene kadar veya bir kayıp yaşayana kadar kıymet bilmediğimiz şeylere üzülene kadar erkendir düşünmek.Kitap an'da kalmak şimdide var olmak adına yüzleşmek istemediginiz bir konu hakkında düşündürüyor sizi.yalom iyi geliyor en acı yanlara bile okuyalım şifa bulalım...iyi okumalar...

Özlem uyanık 
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap toplamda 7 bölümden oluşmaktadır.Yazar Her bölümde ölüme farklı şekilde yaklaşmış.Kitabın konusu kendi terapistliğini yaptığı hastalar üzerinden düşüncelerin aktarılmasıyla biçimlenmiş.Dünyaca ünlü filozofların sözlerinden yararlanılmış.Okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Deliler Cumhuriyeti 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ölüm korkusundan kurtulmak için okuyanlara üzülerek soyluyorum; kurtulmak diye bir şey yok ama korkunun üzerini örtmeyi öğretiyor diyebiliriz. Okumakta fayda var.

Seda Günebakan 
 27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Korkuyordum.Tehdit edici hiçbir şey yoktu.İnsanlara bunu anlatamazdım.Korkuyorum dersem,neyden korktuğumu soracaklardı.Bunu bende bilmiyordum.Korktuğum şey var olan bir şey değildi.Nereden geldiği belli değildi.Ama benim içimden geçiyordu.Acıtarak...Teşekkürler Yalom.Bu korkuya isim verebiliyorum artık.Kitabı bitirince fevkalâde hissettim.Son zamanlarda attığım adımların nirvanasaydı bu kitabı okumak.Her şeyle yüzleşmek o kadar da kötü değil.Denemelisiniz.Hayatta bir çok şeyi denemelisiniz.Kendimi o kadar iyi hissettim ki tarif edemiyorum.Yalom seni daha önce okusaydım öyle iyi olurdu ki.Ama keşke demeyeceğim.Demek doğru zaman buymuş.Ve bu zaman öyle bir zaman ki kazanmaya çalışıyorum hep.Bazen birini kaybedersiniz sonra hiçbirini kazanmak istemezsiniz diyordum hep.Şimdi kazanmak istiyorum bir insanı,bir sevgiyi,bir mesleği,bir yüreği kısaca bir hayatı.Aptallık etmişim.Sona yaklaşırken bağırmak istiyorum: Ölüm var.Evet.Ölüm kaçınılmaz.Ama bu hayatı dolu dolu yaşamak istiyorum.Korkusuzca,İçten ve Coşkulu....

Kitaptan 114 Alıntı

onur 
 01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nietzsche'nin bir asır önce söylediği bir söz var: "yorulduğumuzda ve cesaretimizi kaybettiğimizde yıllar önce yendiğimiz düşüncelerin hücumuna uğrarız."

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 91)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 91)

"Her anı ölümün tamamen farkında olarak yaşamak hiç kolay değildir. Bu, güneşe dosdoğru bakmaya benzer: Fazla dayanamazsınız."

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom

Çoğu insanı ölüm konusunda dehşete düşüren şey geleceğin kaybı değil, geçmişin kaybıdır. Aslında unutma davranışı hayatın içinde her zaman var olan bir ölüm biçimidir.

Milan Kundera

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19 - Kabalcı)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19 - Kabalcı)
Hilmi sevinç 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

bir şeyi bilmek ile kendi deneyimimizle öğrenmek arasında büyük bir fark var .

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 45 - kabalacı yayınevi)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 45 - kabalacı yayınevi)
onur 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat tatmini ne kadar azsa, ölüm anksiyetesi o kadar fazladır.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 51 - Kabalcı)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 51 - Kabalcı)

Hayatınızda yanlış giden şeylerden siz sorumluysanız o halde onu yalnızca siz değiştirebilirsiniz.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 196 - Kabalcı)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 196 - Kabalcı)
Gökhan Taşpınar 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hepimiz her gece uykuya dalarken ya da anestezi altında bilincimizi kaybederken ölümü tadarız. Yunan sözcük dağarcığında ölüm ve uyku yani Thanatos ve Hypnos ikiz kardeştir....

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom (Sayfa 19)

Hayatını, tren vagonlarında olduğu gibi, o ileri gittiğini sanarken aslında geriye gitme deneyimine benzetir. Kısacası var olmanın farkına varır.

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. YalomGüneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek, Irvin D. Yalom