Güneşe Dön Yüzünü

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.498
Gösterim
Adı:
Güneşe Dön Yüzünü
Baskı tarihi:
5 Haziran 1999
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751407494
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Güneşe Dön Yüzünü
Güneşe Dön Yüzünü
İlk baskısı 1984'de Yazko tarafından yayınlanan Ayşe Kulin'in ilk öyküleri. Ayşe Kulin bu kitaptaki öykülerinde, 40'lı yıllardan başlayıp 80'li yıllara uzanarak, öykü kahramanlarının gözünden, Türkiye'nin siyasal ve toplumsal panoramasını yansıtıyor.
Sevgili gönül dostlarım.Gönlümde farklı bir yere sahip Ayşe Kulin ile karşınızdayım Kulin ile ilk tanışmam son kitabi "Tutsak Güneş" ile olmuştu. Kalemi o kadar lezzetliydi ki.. Bu dev kalemin ortaya çıkış serüvenine şahit olmak için adım adım ayak izlerini takip etmek lazımmış İşte bu kitap tamda o zaman karşıma çıktı. Kulin'in emeklemeye başladığı ilk kitap yaş aldıkça yıllandıkça kelime denizi, derinliği o kadar artmış ki insan hayran kalıyor. Zaten kaleme aldığı yazılılar ya hayrından izler taşıyor ya da büyük bir emek harcanarak araştırılarak adeta puzzle parçalarını bir araya getirmek gibi.. İlmek ilmek işliyor.. Velhasıl bu kitap da sıcacık birbirinden samimi 9 öyküden oluşuyor ️Ona dair yaşanmışlık, hayata dair birikimleri.. Bir ikindi vakti odana sızan güneş ışığı gibi kelimeleri aydınlatır yüreğini.... Yüreğinden akan kelimelerine sağlık..
️"Çiçekleri yolup durma," dedi babası, "bozkırda susuz büyür çiçek ve kısadır ömrü. Kıymetini bilmek gerek. Gözlerinle sev, koparma sakın"

#ayşekulin #güneşedönyüzünü #kitapmüptelaları #kitapaşıkları #kitapyorumu #kitapmanyakları #kitapkurdu #kitspaşkı #okuyanbilir #okumaaşkı #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm
Farklı öyküler oluşan bir eser. Hikayeler basit bir şekilde ifade edilmiş. Sade bir anlatımı var. Yazarın ilk okuduğum eseri beğendim söylenemez. İyi okumalar.
1940’lı yıllardan 80’li yıllara kadar, Türkiye’de olan değişimler, yozlaşmalar dokuz ayrı öyküde anlatılmaya çalışılmış. Yer yer güzel mesajlar verdi ama çok da içine giremedim kitabın. Sade bir dil kullanıldığından ve 82 sayfalık bir kitap olduğundan çabucak okuyup bitirebilirsiniz. Çevremdekilere “Bunu da okumalısın” diyeceğim kitaplardan değil.
40 lı yıllardan 40 yıla uzayan periyotlar da, anlatılan ilk hikayeler..
. Bir bayan yazarın o zarif anlak ve kaleminden harikalar dökülerek anlatılan küçük kitapçık.
zevke okunacak bir ilk yapıt.
Tavsiye edilir...
Farklı öyküler ile farklı dönemleri anlatan bir kitap .Çok içine çekemedi beni .
okunmaya değer acemilik dönemi bi yapıt kısa hikayelerden oluşan kitap çok akıcı sayılmasada yakın tarih olaylarını güzel bi anlatımla hikayelendirmiş....
Eğer Ayşe Kulin'in kendi biyografisini yazdığı kitap serisini okuduysanız burada yer alan tüm öykülerin kendi yaşadığı olaylar olduğunu göreceksiniz. Çok ince okuması kolay bir kitap.
Kitabın içinde birbirinden güzel 9 öykü var. İlk iki öyküsünde bir dörtlemesininden izler var. O dörtlemeyi okuduysanız ne demek istediğimi anlarsınız. İlk öykü o dörtlemenin taslakları diye düşünüyorum.
Kitabın beşinci öyküsü kitabın en güzel öykülerinden biri. Sosyete dünyasının görünmeyen karanlık yüzünü çok güzel özetlemiş.
Kitabın 7. Ve 8. Öyküsünde yazar büyülü gerçekçi öykü yazmaya çalışmış çok güzel olmuş.
Son öykü... bizler reklamları ve dizileri izliyoruz ne zorluklarla çekildiğini kamera arkasında neler yaşanıyor bilmiyoruz. Kamera arkasında olanları çok güzel anlatmış.
Keşke Ayşe kulin melo hanım'ı ve sami beyi anlatan roman yazsa... Bu kitap yazarın ilk kitabı. Yazar -sade ve akıcı- kolay okunan bir dil kullanağını ilk kitabından belli etmiş. Ayşe kulin su gibi. Yazar bu kitabını parayla bastırmış.
Lisede sınav da çıkacak diye zorla okutturmuşlardı, o kadar iticiydi ki 80 sayfalık kitabı ancak 1 haftada bitirebildim.Lafın kısası o kadar dünya klasiği varken zaman ayrılacak bir kitap değil 10/1 (yazma zahmetine girdiği için)
Bir çırpıda okunan, akıcı, dokuz öyküden oluşan güzel bir kitap. Özellikle sembolik ifadeler ve kişileştirme ile konuşturma sanatları etkileyiciydi. 1940'lı yılların Cumhuriyet'in yenilikçi ruhunun hissedildiği hikayelerden itibaren 1980'lerin sonuna doğru kendine ve topluma yabancılaşmış, kutuplaşmış ve sonradan görmelik kokan hikayeleri takip etmek keyifliydi. Metaforlardan vitrin mankenlerinin ve Açelya ile fesleğenin diyalogları hoş bir tat bırakıyor okurken insanda. Kulin'in Atatürkçü bakış açısı hissediliyor kitabın ruhunda da.
Keyifli okumalar...
bir yaşanmışlık, bir birikmişlik, bir günlerin, anların tortusu, açık pencereden odaya akan mahallenin sesi kıvamında bir anlatım, gün'den koparıp götüren bir akış...
güzeldi...
Okurken ne zaman nasıl bittiğini anlayamadığım hayatın içinden yakalanmış eğitici öyküler. Güzel, başarılı bir eser. Güneşe dön yüzünü derken ; hayata , insana bakış açılarımızı zaman zaman değiştirmemiz gerektiğini ifade ediyor yazar.
" Çiçekleri yolup durma, " dedi babası, bozkırda susuz büyür çiçek ve kısadır ömrü. Kıymetini bilmek gerek. Gözlerinle sev, koparma sakın.
"Çiçekleri yolup durma," dedi babası, "bozkırda susuz büyür çiçek ve kısadır ömrü. Kıymetini bilmek gerek. Gözlerinle sev, koparma sakın."
Ayşe Kulin
Sayfa 13 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Bozkırda Susuz Büyük Çiçek" adlı öyküden
Hiç düşünmemişim etten kemikten bir insan gibi babamı, İnsanoğlu değil de mavi gözlü bir dağ delme makinesi,coşku ve umuttan ibaret bir alet sanki...
'Kokteyl' sözcüğünü doğru telaffuz etmeyi öğrenebilmişti nihayet ama, Allah'ı var aslında hiç sevmiyordu bir elinde içki bardağı, öyle saatlerce dikilip ahkâm kesmeyi, tepside dolaşan muzur yiyeceklerden atıştırmayı. Ayaklarına kara sular iniyor, midesine gaz oturuyordu. Ama ne çare ki yaşamın icaplarındandı bu da.
Ayşe Kulin
Sayfa 53 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Sami Bey'in Ruhu" adlı öyküden
"Sağcısını da solcusunu da sallandırdın mıydı ipin ucunda, bak nasıl hizaya gelir hepsi. "
Ayşe Kulin
Sayfa 47 - Everest Yayınları
" Tanıdığım bütün erkeklerin gözleri güzelse, dişleri çürük, boyları uzunsa, saçları döküktür. Görüntüleri kusursuzsa, akılları eksiktir. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Güneşe Dön Yüzünü
Baskı tarihi:
5 Haziran 1999
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751407494
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Güneşe Dön Yüzünü
Güneşe Dön Yüzünü
İlk baskısı 1984'de Yazko tarafından yayınlanan Ayşe Kulin'in ilk öyküleri. Ayşe Kulin bu kitaptaki öykülerinde, 40'lı yıllardan başlayıp 80'li yıllara uzanarak, öykü kahramanlarının gözünden, Türkiye'nin siyasal ve toplumsal panoramasını yansıtıyor.

Kitabı okuyanlar 218 okur

  • Sergül Kato
  • özlem KARA TOKGÖZ
  • Kbly krz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0