Güneşe Dön Yüzünü

6,3/10  (25 Oy) · 
126 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.266 gösterim
Sami Bey’in ruhu bana mısın demiyordu ipil ipil yağan yağmura. Bir Fatih’e iniyor, bir gençliğine gidip Kumkapı sahillerinden karpuz kabuklarının yüzdüğü kristal denize atıyordu kendini, bir Perşembe Pazarı’ndaki hurdacı dükkânına, yeni yeni para kazanmaya başladığı günlere dönüyordu. Ama en büyük huzuru ilk karısının yanına vardığında duyuyordu. Önünde dilimlenmiş domatesi, kavunu, beyaz peyniri, karşısında yokluğuna alışamadığı ilk aşkı, karısı, buğulu ılık sesiyle ‘koklasam saçlarını bu gece taa fecre kadar’ı okuyordu… Çocuklarının doğumu… onları Florya’ya denize sokmaya götürdükleri günler… okula başlayışları… sonra bir hançer saplanıyordu göğsüne, karısının tabutunun arkasından yürüyordu ağır ağır. Gözyaşları sel gibi düşüyordu yanaklarına.

Güneşe Dön Yüzünü 1940’lardan 80’lere Türkiye’nin panoramasını çiziyor...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  82
 • ISBN:
  9789752892521
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

40 lı yıllardan 40 yıla uzayan periyotlar da, anlatılan ilk hikayeler..
. Bir bayan yazarın o zarif anlak ve kaleminden harikalar dökülerek anlatılan küçük kitapçık.
zevke okunacak bir ilk yapıt.
Tavsiye edilir...

EzGi21 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

okunmaya değer acemilik dönemi bi yapıt kısa hikayelerden oluşan kitap çok akıcı sayılmasada yakın tarih olaylarını güzel bi anlatımla hikayelendirmiş....

Filiz Çetin 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Farklı öyküler ile farklı dönemleri anlatan bir kitap .Çok içine çekemedi beni .

İbrahim Baran Talay 
 27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 1/10 puan

Lisede sınav da çıkacak diye zorla okutturmuşlardı, o kadar iticiydi ki 80 sayfalık kitabı ancak 1 haftada bitirebildim.Lafın kısası o kadar dünya klasiği varken zaman ayrılacak bir kitap değil 10/1 (yazma zahmetine girdiği için)

Ali Bulut 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

kısa ama üzerine düşünülmesi gereken bazen sizi elinizden tutup çok farklı dünyaların içine sokan ve orada çok uzun süre kalmanıza izin vermeden siz bambaşka bir dünyaya bambaşka bir hayata sürükleyen hikayeler zinciri.

Burak Koçoğlu 
28 Oca 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

saçmaydı. sadece "bozkırda susuz büyük çiçek" ve "bir çekim günü" adlı hikayeleri anladım ve beğendim...

Kitaptan 6 Alıntı

Zagor 
21 Tem 17:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Çiçekleri yolup durma," dedi babası, "bozkırda susuz büyür çiçek ve kısadır ömrü. Kıymetini bilmek gerek. Gözlerinle sev, koparma sakın."

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 13 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Bozkırda Susuz Büyük Çiçek" adlı öyküden)Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 13 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Bozkırda Susuz Büyük Çiçek" adlı öyküden)
Zagor 
22 Tem 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eski hurdacı, yeni işadamı Sami Bey
'Kokteyl' sözcüğünü doğru telaffuz etmeyi öğrenebilmişti nihayet ama, Allah'ı var aslında hiç sevmiyordu bir elinde içki bardağı, öyle saatlerce dikilip ahkâm kesmeyi, tepside dolaşan muzur yiyeceklerden atıştırmayı. Ayaklarına kara sular iniyor, midesine gaz oturuyordu. Ama ne çare ki yaşamın icaplarındandı bu da.

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 53 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Sami Bey'in Ruhu" adlı öyküden)Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 53 - Everest Yayınları 17.Basım Mayıs 2014 / "Sami Bey'in Ruhu" adlı öyküden)
Filiz Çetin 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Savaş çoktan bitti kızım ,"dedi yavaşça, "unut mekkare arabalarını. Her şey çok güzel olacak."

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 4)Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 4)

Ne sevinci, ne hayatı, ne eğlencesi para yok ki diyorsanız eğer ve eğlenmek için paranın gerekliliğine bu kadar inanıyorsanız, emin olun paranız olduğunda da eğlenemezsiniz, para eğlenmeyi çeşitlendirir sadece ama eğlenceyi yaratamaz, öpüşmek parayla değil, şarkı mırıldanmak parayla değil, acaba o şimdi ne yapıyor diye düşünmek parayla değil, tv'de iyi bir film seyretmek parayla değil, sizin için demlenmiş bir bardak çayı, bu benim için yapıldı diye neredeyse gururla alıp, bardağı ince belinden sıkıca kavrayıp içmek parayla değil.

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe KulinGüneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin
EzGi21 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bazen bir gövde gösterisi için, bir kurban vermek gerekir...

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 31 - güneşe dön yüzünü kitabi)Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 31 - güneşe dön yüzünü kitabi)
İlker Uludağ 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Devrimci geçinmenin sayısız yararları vardır. Akıl, onur, mertlik, ülkenin kurtuluşu devrimcilerin tekelindedir

Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları)Güneşe Dön Yüzünü, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları)