Güneşi Arayan Adam

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
239 gösterim
Yaratıklar yaratana delildir.
Sanat eserleri Sanatkarı gösterir.
Erişilmez sanat eseri de insandır.
İnsan sanatkarını bilmelidir.Yaratık olduğumuzu bilirsek yaratanı da biliriz.
Sanatkarlar Allah`ın Sami sıfatını, Bilginlerde o`nun ilim sıfatını anlamalıdır.
Allah`ın sıfatlarını anlayamayanlar yaratıklarıda anlayamaz. İman sahiline çıkmadan ilim okyanusunda boğulabilirler. ...

Ölüm, insan için bir kıyametken, insan kendi kıyametini değil de kainatın kıyametini düşünüyor. Halbuki ölülere kıyametten ne? Hekimoğlu İsmail'in "düşüncelerimin özetidir" diye takdim ettiği bu eser, bir düşünce adamının zihni haritasını nesir-nazım aras

Öncelikle düz yazı şeklinde değil, şiir gibi yazıldığı için okuması gayet basit ve zorlamıyor. Konusuna gelecek olursak insanın yaratılışından, doğadaki varlığına, yaptıklarına, yapabileceklerine, eğer kendini bilirse neleri başarabileceğine değiniyor.
Müslümanlara sitem var. Eğer İslam dinini, Kur'an-ı Kerim'i anlayabilseler ihya olabileceklerine değinmiş. Haksız da sayılmaz biraz. Müslüman olmayanların her türlü araştırmalarında, keşiflerinde Kur'an-ı Kerim'den faydalandığını az çok biliyoruz.
Bir hadisle kitabı özetleyecek olursak "“Sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir." İşte kitap bunun üzerine kurulmuş gibi. Bu iki dengeyi tutturmakta zorlanıyoruz sanırım ya ilki oluyor, ya ikincisi işte böyle olduğundan dolayıda Müslüman olan ülkelerin durumu ortada. Müslümanlar olarak her alanda var olmalıyız diyor. Sadece ahiret için değil dünya içinde birşeyler yapmalıyız ki müslümanlar kalkınsın, yaşasın.
"Kendine müslüman" tabiri varya işte böyle olduğumuz sürece maalesef bu durumlar değişmeyecek.