Güneşi Özledik Atatürk'ü Özleyiş

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
328 gösterim
“Her şeye rağmen muhakkak bir nura doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yas¸atan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki muhabbetim değil; bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat askıyla ışık saçmaya ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdendir. “
Mustafa Kemal’e ait yukarıdaki satırlarda övgüyle söz edilen gençliğin ve Türk milletinin 1938 senesinden bu yana ne büyük kayıplar verdiğini, Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanlığı döneminde genel sekreterliğini yapmış, en yakınındaki isimlerden biri olan Ruşen Eşref Ünaydın’ın birinci el tanıklıkları, gözlemleri ve hatıralarını anlattığı, bazılarını ilk defa işiteceğiniz Milli Mücadele ve Atatürk’e dair bu eserin her satırını ibretle okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9786058391581
 • Yayınevi:
  Ka Kitap
 • Kitabın Türü:
CacavS 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

1959 yılında vefat eden yazar Ruşen Eşref Ünaydın'ın bu eseri hayranı olduğu Atatürk'e ilişkin hatıralardan, röportajlardan ve anılardan derleyerek hazırlamış. Yıllarca gazete köşelerde kısım kısım yayınlanan bu anılar ilk kez 1957'de bir araya getirilmiş. Yazarın ölümünden sonra 1981 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 10.000 adet olarak basılmış. 2001 yılında 3.000 adetlik bir ilave baskı daha yapılmış. Elimde var olan bu 2001 basımı yayını yıllar önce okuduğumda yazarın da, benim de Atatürk'ü gerçekten özlemiş olduğunu anlamıştım. Bu özlem günümüzde de artarak devam etmekte...

Kitaptan 4 Alıntı

Ayşen 
18 Oca 08:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onun üzerinde artık resmi devlet rütbesi yoktu, o rütbenin alameti yoktu.O, kendi sözlerinde zarif bir şekilde ifade ettiği gibi, "Artık sine-i millete ferdi millet" olmuş ve bu rütbeyle her rütbenin üstüne çıkmıştı.

Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 21)Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 21)
Ayşen 
18 Oca 08:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu tutuklayıp, İstanbul'a teslim etmeleri kendilerine emir ve tebliğ edilmiş insanlar dahi; valisiyle, kumandanlarıyla, polisiyle, jandarmasıyla, askeriyle, halkıyla onun cazibesine tutulmuş,ona tutunmuştu. Görüyorum ki bu, aydının ve halkın bir kahraman etrafındaki birliğidir.

Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 21)Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 21)
Ayşen 
18 Oca 08:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yahu! Memleketi ben mi batırdım? Yabancıyı Anadolu'ya ben mi soktum? Ben mi nizamı bozdum? Ben kalanı korumak, dağılanı kurtarmak ve nizamı kurmak için çalışıyorum. Bana müteşekkür olmaları lazım gelirken, müstevli düşmanlarımızın menfatine uyarak nankörlük ediyorlar. Yanlış yoldadırlar, hata ediyorlar"

Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 22)Güneşi Özledik, Ruşen Eşref Ünaydın (Sayfa 22)