·
Okunma
·
Beğeni
·
72,8bin
Gösterim
Adı:
Güneşi Uyandıralım
Baskı tarihi:
18 Şubat 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725050
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vamos Aquecer O Sol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
"Şeker Portakalı"nın sevimli, küçük kahramanı "Zeze", işte yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl, ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. Küçüklüğündeki küçük "Şeker Portakalı" yok, ama bu kez de yüreğinde sevgili kurbağa'sı var. Zengin ve aşırı alıngan bir aile onu evlat edinmiştir. Ama Zeze, babalığının iyi niyetli davranışlarına bir türlü karşılık verememektedir. Evdeki tek dostu, aşçı Dadada'dır. Bir de düşlerindeki, yeri hiçbir zaman doldurulamayacak olan, yüreğine sokulup yerleşen kurbağa'sı ve filmlerde görerek gerçek babasının yerine koyduğu ünlü Fransız şarkıcı ve oyuncu Maurice Chevalier vardır. Çok parlak bir öğrencidir Zeze. Şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. Üstelik sırılsıklam aşıktır. Şeker Portakalı'nın devamı olan Güneşi Uyandıralım'ı da çok seveceğinizi biliyoruz. Bu kitabın da devamı var: Delifişek. O kitapta Zeze'yi daha da büyümüş bulacak, artık onun delikanlılık serüvenlerini izleyeceksiniz.
(Arka Kapak)
280 syf.
·4 günde·8/10 puan
“José Mauro De Vasconcelos” “Güneşi Uyandıralım” kitabı ile tekrar karşımıza “Zeze” karakterini çıkarıyor. Zeze yine bildiğimiz Zeze… Devasa bir hayal gücü... (Hayal gücü o kadar yüksek ki bazen hayal ettikleri şeyleri okurken karıştırabiliyorsunuz.) Yine hüzünlü bir Zeze… Yine yaşamdan bıkmış bir Zeze… Ve yine umut dolu bir Zeze… “Şeker Portakalı” ile çocukluk dönemini okuduğumuz Zeze’nin şimdi ise ergenlik çağındaki yaşamını okuyoruz. Şeker Portakalı’nda olan yaramazlıklar, komiklikler ve hayaller yine burada da var. Kitabın ilk 50 saylayasına gelene kadar size aynen Şeker Portakalı tadını veriyor. Fakat sayfalar ilerledikçe nedendir bilmiyorum, o tattan uzaklaşmaya başlıyorsunuz. (Muhtemelen Zeze’nin yaşından dolayı yaptığı yaramazlıkların sayısının azalması ve büyüdüğü için hayal dünyasının temel taşlarını yavaş yavaş terk etmesi olabilir. ) Yani eğer oran verecek olursak içindeki “Şeker Portakalı” tadı yüzde 70’lerde diyebiliriz. Ben kesinlikle Şeker Portakalını okuyan herkese aynı zamanda serinin diğer kitaplarını da tavsiye ediyorum. Her ne kadar geri kalan iki kitapta Şeker Portakalı kadar kaliteli olmasa bile. Tek başlarına dünya sırlamasına girebilecek eserler. “Güneşi Uyandıralım” kitabı da böyle çok kaliteli ve akıcı bir eser olmuş. “Güneşi Uyandıralım” ile “Şeker Portakalı”nın arasındaki farklara bakarsak: Zeze kendi ailesinden alınıp farklı bir aileye veriliyor. ( Kendi ailesinden çok fazla şiddet gördüğü ve mutlu olmadığı için aslında durumundan memnun görünüyor.) Fakat Zeze bu ailede yine istediği sevgiyi göremiyor. Her zaman dediği gibi sevgisiz yaşanmaz ki. Zeze zaten yaşamak istemiyor. Aradığı şey tekrar sevgi oluyor. Sevgiyi aradığı için tekrar hayal dünyasını zenginleştirmeye başlıyor. Gerçek hayatta bulmadığı sevgileri kendi dünyasında kurmaya başlıyor. Siz de hemen o dünyaya girmeye başlıyorsunuz. Yeni arkadaşlarımız karşımıza çıkıyor. Kurbağa, Dadada, Maurice Chevalier, Fayolle…
Yeni Arkadaşlarımız ve yeni çevremiz; aynı hayal dünyamız ve Zeze… Keyifli okumalar.
280 syf.
·190 günde·8/10 puan
Bu bir Zeze sevdasıdır. Şeker portakalı ile gönlümüze taht kuran Zeze bu eserde yine karşımızda. İlk kitapta duygu patlaması yaşayanlar aynı hissiyatı burada da bulabilir. Diğer eserde çocukluk dönemini okuduğumuz Zezenin bu sefer ergenlik dönemini okuyacaksınız. Şeker portakalı fidanı yerine kurbağası var bu sefer Zeze'nin. Okurken kendinizden birşeyler bulacaksınız..

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
272 syf.
·7 günde·8/10 puan
Vasconcelos hayal gücü çok güçlü olan ve onu güzel,duygusal dille anlatan bir yazar.
Kitap Şeker Portakalı kadar etkileyici değil. sebebi Zeze'nin Şeker portakalında çok küçük olması,o kadar küçük yaşta çocuğun yaşadıkları. ama Güneşi Uyandıralımda artık Zeze biraz büyümüş ve bazı yaramazlıklar da yapmaya başlamış :)
280 syf.
·112 günde·5/10 puan
Ze, Zeca, Şüş, Zeze....
Şeker portakalındaki 5 yaşındaki Zeze, yazarımızın bu kitabında 11 yaşında karşımıza çıkıyor...
Zeze yine aradığı sevgiyi ailesinde bulamıyor. Hayalindeki kisilerde bulmaya çalışıyor sevgiyi...
Fayolle, Adam,Maurice gibi hayalindekilerle yaşıyor.
Kitap tabiki Şeker portakalı kadar etkilemiyor çünkü buradaki zeze biraz daha büyük.
Zeze nin sevgisizlikle olan hayatıni okumalısınız.
Ve sırada serinin son kitabıDelifişek diyorum...
Keyifli okumalar....
280 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
İlk kitap kadar etkileyici olmasa da güzel denecek bir kitaptı benim için. Küçük Zezé'nin büyümeye başladığını ve artık ailesinden uzakta yeni bir aile ile beraber olduğunu bilmek üzücüydü. Ama yine de Fayolle ile ilişkisini okumak benim için çok zevkliydi. Peder Fayolle'un baba şefkati ile yaklaşımı ve Zezé'ye olan sonsuz güveni sürekli Portuga'yı anımsattı bana. Belki de Portuga'nın yokluğunu kabul edememiş olabilirim. En nihayetinde Şeker Portakalı'ndan sonra okunmasını tavsiye ederim ama üçüncü kitabı okumam çünkü benim için Zezé'nin 15 yaşında bir genç olması bile fazla ve dayanılmaz.
280 syf.
·15 günde·Beğendi·5/10 puan
Şeker Portakalı'nın devamı olan Güneşi Uyandıralım ama Şeker Portakalı' nın yerini tutmuyor sanırım ilkler hep en iyi olan dır.

Şeker Portakalı'nın sevimli küçük kahramanı Zezé, yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Bununla birlikte büyümek, ona yeni hüzünler getirmiş. Dahası, küçüklüğündeki şeker portakalı fidanı da yok artık. Zezé'yi zengin ve kuralcı bir aile evlat edinmiştir. Bu sayede kardeşlerine göre çok daha iyi maddi olanaklara kavuşmuş. Ancak sevdiklerinden uzak kalmıştır. Sevgisizlikle başa çıkabilmesini sağlayan birkaç arkadaşı vardır: Evdeki aşçıları Dadada, okuldaki öğretmenlerinden Fayolle, yüreğine sokulup yerleşen, her ihtiyacı olduğunda ona cesaret veren bir kurbağa ve bir filmde görüp gerçek babasının yerin koyduğu ünlü Fransız şarkıcı Maurice Chevalier. Çok parlak bir öğrencidir Zezé. Şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. Üstelik sırılsıklam âşıktır.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
İşte zeze yine karşımızda ,yine aynı duygu akışı ve patlaması devam etmektedir, ancak zeze biraz daha büyümüş, o artık ergendir ...
Ve tabi olmazsa olmaz aşk !!!
Fazla spoilere gerek yok.
Bunu okurkende kendinizden bir şeyler bulacak yada kendinize katacak şeyler olacaktır mutlaka.
Bir öncekinde de dediğim gibi her yaştan okurun okuması gereken muhteşem bir kitap...
Kitapla kalın,
sevgi,mutluluk,sağlık,ve huzurla kalın....
280 syf.
·3 günde·7/10 puan
Şeker portakalının ikinci kitabı. Zezenin çocukluktan yetişkinliğe yaşamını kapsıyor. Yüreğinin kurbağası olan Adamı çok sevdiğimi söylemeliyim. Şüş diye seslenen peder beni çok duygulandırdı ancak yine de kitap bittiğinde beni tarzıma çok uymadığını söyleyebilirim.
256 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
(EN SEVDİĞİM KİTAPLARDAN)

Çocuk olmak güzel birşey. Güzel olmayan tarafıda var, mesela zamanla biteceğini bilirsin, anlarsın. Bir bakmışız koskoca insanlar olmuşuz. Çocukluğu unutmuşuz, çocukları unutmuşuz... Zéze'yi kendime çok yakın görüyorum. Onun canı yandığında benimde canım yanıyor, kısacası acıların çocuğu diyebiliriz Zéze için...

5 yaşındaki Zéze'den sonra(Şeker Portakalı), 11 yaşındaki Zéze'yi okumakta bana çok iyi geldi. Şeker Portakalı fidanı olmasa da, onun yerini dolduracak kurbağası vardı Zéze'nin. Şeker Portakalı kitabı, Güneşi Uyandıralım'dan daha hüzünlü geldi bana. Kurbağası da ayrılıyor Zéze'den. Çok iyi, güzel, bir kitap. Devamını da okumayı düşünüyorum, Delifişek kitabını.

Şeker Portakalı kitabında, Zéze'den sonra en çok sevdiğim Portekiz'li arkadaşı olmuştu. Zéze'yi okuyan herkes bence yumuşak kalpli biridir ya da olmuştur. Elimde olsa bütün çocukların Zéze'yi okumasını sağlardım.

Kalbi çocuk olan herkese tavsiye edebilirim.
280 syf.
Şeker Portakalı'nın küçük kahramanı Zezé burada da karşımıza çıkıyor.
Şeker Portakalı fidanı yoktur artık onun yerine yüreğine yerleşen bir kurbağası, bir filmde görüp babasını yerine koyduğu Maurice ve aşçıları Dadada vardır.
Zezé zengin bir aile tarafından evlat edinilmiştir. Okulunda başarılı yüzmeye meraklı ve pırıl pırıl bir öğrencidir ve aşık olmuştur...
280 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Güneşi Uyandıralım'ı, "Şeker Portakalı" kitabı kadar etkileyici bulmadım. Çünkü Şeker Portakalı kitabında Zezé'nin küçük çocukluğunu okumuştum, bence bu daha etkileyiciydi. Bu kitapta ise Zeze'nin ergenlik dönemi anlatılıyor. Diğer kitap kadar güzel olmasa da verdiği mesajlar ve karakterler açısından başarılı bir kitap diyebilirim. Zeze'yi zengin ve oldukça kuralcı bir aile evlat edinmiş, iyi şartlarda büyümesini sağlamışlar. Hayalinde kurmuş olduğu bir kurbağa var : yüreğine yerleşen ve ona cesaret veren bir cururu kurbağası. Ve babası yerine koyduğu Fransız şarkıcı Maurice Chevalier var. Bunun dışında okuldaki öğretmenlerinden ona en yakın ve dost olan Fayolle ve evdeki aşçıları Dadada var. Kitap bu karakterler üzerinden devam ediyor. Beni en çok etkileyen bölüm, Zeze'nin hayali arkadaşlarının Zeze'nin büyüdüğünü ve onlara ihtiyacı kalmadığını anlayınca gittikleri bölüm...

Şeker Portakalı kadar etkileyici olmasa da Zeze'nin yaramazlıklarını, hayali arkadaşlarıyla sohbetini okuduğumuz çok güzel bir kitap, Güneşi Uyandıralım.
Okumanızı tavsiye ederim...
280 syf.
·Puan vermedi
• Kitap insanın en Güzel çiçeği olmalı, okudukça ısıtan ve tohumları yeşerten güneş gibi olmalı.

•Şeker Portakalı’nın devamı olan Güneşi Uyandıralım kitabında Zeze biraz daha büyümüş ve romanda artık 11 yaşındadır. Ailesi, onun daha iyi bir yaşam sürmesi ve eğitim görmesi için zengin bir aileye evlatlık olarak verir. Tek dostu ve sırdaşı şeker portakalını kaybetmesinin acısı üzerine bir de ailesinden kopması eklenir.
Devamı sizde.....
"Yeniden Zeze olmak ister miydin?"
"Hayatta hiçbir şey geri dönmez.Bir yanım istiyor ,bir yanım istemiyor.Durmadan dayak yemesi,aç kalması var.
"Zeca,olmayı istediğin kadar kötü değilsin."
"Kötü ya da iyi olmak gibi bir isteğim yok."
"Sendeki sorun,kibirli bir çocuğa dönüşmen. "
"Her önüne gelenin yumruk attığı bir kum torbası olmak istemiyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Güneşi Uyandıralım
Baskı tarihi:
18 Şubat 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725050
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vamos Aquecer O Sol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
Güneşi Uyandıralım
"Şeker Portakalı"nın sevimli, küçük kahramanı "Zeze", işte yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl, ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. Küçüklüğündeki küçük "Şeker Portakalı" yok, ama bu kez de yüreğinde sevgili kurbağa'sı var. Zengin ve aşırı alıngan bir aile onu evlat edinmiştir. Ama Zeze, babalığının iyi niyetli davranışlarına bir türlü karşılık verememektedir. Evdeki tek dostu, aşçı Dadada'dır. Bir de düşlerindeki, yeri hiçbir zaman doldurulamayacak olan, yüreğine sokulup yerleşen kurbağa'sı ve filmlerde görerek gerçek babasının yerine koyduğu ünlü Fransız şarkıcı ve oyuncu Maurice Chevalier vardır. Çok parlak bir öğrencidir Zeze. Şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. Üstelik sırılsıklam aşıktır. Şeker Portakalı'nın devamı olan Güneşi Uyandıralım'ı da çok seveceğinizi biliyoruz. Bu kitabın da devamı var: Delifişek. O kitapta Zeze'yi daha da büyümüş bulacak, artık onun delikanlılık serüvenlerini izleyeceksiniz.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 18,3bin okur

  • Selçuk kutluay
  • Nakibe
  • Seda Şimşek
  • B Ü
  • Melek dilik
  • Burak Küçükkaya
  • Meltem
  • Artur Davidyan
  • Yaşar YOLCU
  • serap Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.6
13-17 Yaş
%10.6
18-24 Yaş
%25.6
25-34 Yaş
%28
35-44 Yaş
%20.1
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.5
Erkek
%20.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (814)
9
%11.3 (551)
8
%13.3 (648)
7
%6.9 (338)
6
%2.2 (107)
5
%1.2 (57)
4
%0.5 (22)
3
%0.2 (10)
2
%0.1 (7)
1
%0.1 (3)

Kitabın sıralamaları