Güneşin Katli

9,5/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
714 gösterim
Kente yeni gelmiştim. Yerini aldığım meslektaşım öldürülmüştü. Gazetelerden okuduğum kadar biliyordum: "Bir öğretmen sınıfta kalan öğrencisi tarafından not yüzünden öldürüldü." Çok kişiden dinledim öyküsünü. Herkes bir başka türlü anlattı. Özellikle çopur yüzlü felsefe öğretmeninin: "Onu Güneş olduğu için öldürdüler." Sözü ile ilk gün huzuruna çıktığım valinin: "Senden önceki meslektaşın her yere burnunu soktuğu, üzerine vazife olmayan işlerle uğraştığı için belâsını buldu. Sana da ders kitaplarının dışına çıkmamanı tavsiye ederim." deyişi aklıma çakıldı kaldı. İlle de bir doğa betimi isteniyorsa "Bu serüveni yazmaya başladığım gün kara bulutlar dağların doruklarını süpürerek güneşin önünü kesmiş, kentte yapışkan ve sinsi bir yağmur yağıyordu."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1985
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  786056429422
 • Yayınevi:
  Ararat Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zeynep berktas 
08 Eyl 09:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tek solukta bitirdiğim kitaplar listesinde yer almayı başaran bir kitap . Güneş öğretmeni kahramanların gözünden görmek ve onların zihinleriyle düşünmek çok ayrı bir duygu oldu benim için. Dili net ve anlaşılır bir kitap. Anlattıkları ise insanın yüreğine ve gerçekliğine işliyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Ben bir kentte, bir öğretmenin öldürülüşünün öyküsünü istemiştim. Onlar altmış yedi ilde, yüz bin öğretmenin öyküsünü anlattılar.

Güneşin Katli, Memet TürkkanGüneşin Katli, Memet Türkkan

Öğrenci beyanı
Bu dersleri çalışmadan hatırlayışımızın gizi, yaşamımızdan alınmış örnekler olmasında ve bu örnekler üstünde özgürce tartışmamızda saklıdır gibime geliyor.

Güneşin Katli, Memet TürkkanGüneşin Katli, Memet Türkkan