Güneydoğudan Öyküler

8,8/10  (11 Oy) · 
22 okunma  · 
13 beğeni  · 
993 gösterim
Güneydoğudan Öyküler, Türkiye'nin en büyük sorununun bir yönünü bizzat yaşamış yüz binlerce insanın, yüz binlerce anılarından sadece küçük bir bölümünü içermektedir. Büyük çoğunluğu hâlâ devlet memurluğu statüsünde; gaziler, şehit aileleri, doktorlar, pilotlar, bekleyenler, hiç gidemeyenler, hâlâ orada olanlar ve dönenlerin anılarından oluşan öykülerde, anı sahiplerinin isteği üzerine, olaylarda geçen kişilerin kimlikleri ve olayları yaşandığı söyleşilerin ardından, olayların asıllarına sadık kalarak, anı sahiplerinin onayı ile öyküleştirilmiştir.
Güneydoğudan Öyküler'in -bazılarının inanmak istediklerinin aksine- solculukla sağcılıkla ya da herhangi bir ideoloji ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Çünkü yaşananlara şahit olanlar, dökülen kanların "sağ-sol" gibi basit yön kavramlarıyla asla sınıflandırılamayacağını çok acı bir şekilde öğrenmiştir. Ve aslında yazılanlar, "birer anı"dan çok "sürekli ağlayan bir yaradan akan kanlara ait, hafızalardan asla silinemeyecek derecede ruhla bütünleşmiş hatıralar"ın basit sözcüklerle ifadesidir.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  566
 • ISBN:
  9789752974937
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra Sarıoğlu 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap. Günümüzde bile hala devam eden çok bilgi olmaması nedeniyle terör örgütü PKK 'nın askerlerimize neler yaşattığının birinci ağızdan askerlerin , ailelerinin, eşlerinin ağızlarından yazılmış öykülerle dolu bir kitap.
Gerçek hikayelerden oluştuğu belirtilmiş. Bazılarının gerçekten olmamasını diledim. Okurken tüyler ürpertici, çok göz dolduran, düşündüren bir kitap. Herkes lütfen okusun. Ve sorumluluklarının farkında olsun. Umarım bir gün tamamen biter. Her duyguyu yaşadım bu kitapta. Gün birlik beraberlik günüdür.