Günlerin Götürdüğü

8,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
11.811 gösterim
Günlerin Götürdüğü, “Yarına İnanmak” denemesiyle başlamakta. Bu denemenin ilk cümlesi, başlı başına bir kitabın özeti gibi:” İkinci Dünya Savaşı bittiği gün, Üçüncü Dünya Savaşına hazırlıklar başladı.”

Bu denli yerinde bir tespit ve çarpıcı bir itiraf!.. Sekiz kelime ve bu sekiz kelimeden ikisinin tekrarı ile on kelimelik bir anlatım. Yazar, edebiyatı ve sanatı eksen aldığı denemesinde savaştan bahsetmemektedir. Sözü gerçek yazara ve şaire getirmek için İkinci Dünya Savaşı’nın beraberinde getirdiği ülkedeki sanata ve edebiyata eleştiriye zemin hazırlamaktadır.
Hamdi Topçuoğlu 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Suut Kemal Yetkin , bir denemesinde “ İçten dostlukların dışındaki bütün dostluklar geçicidir; çünkü bunların büyük bir bölümü çıkarcı ve sözde dostluklardır.” der. Bence dostluk kavramına haksızlık var bu sözde. Dost gibi görünmek başka, dost olmak yine başka şeylerdir. Dost gibi görünenler o güzel duygumuzun kemirgenleridir. Öylelerinin ilişkileri zaten dostluğa dayalı değildir ki dostluk sözcüğünü onlarla birlikte analım. Yalancı dost, sözde dost, çıkarcı dost, sahte dost....hiç olur mu böyle şey? Onlar yalnızca yalancı, çıkarcı, sahte, sözde insanlardır. Dostlukla yakından uzaktan ilişkileri yoktur.
Genç Mektuplar - Hamdi Topçu, Babil Yayın Dağıtım, Ankara 2004