Günlük Yaşamın Psikopatolojisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.899
Gösterim
Adı:
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
327
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753854474
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Özel Adların Unutulması, Dil Sürçmeleri, Yanlış Okumalar ve Kalem Sürçmeleri, İzlenimlerin ve Tasarıların Unutulması, Unutkanlık, Baştan Savma Eylemler, Batıl İnançlar ve Yanılgılar, Adların ve Sözcük Kümelerinin Unutulması, Çocukların Anıları ve Perde Anılar gibi ana bölümlerden oluşan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, ruhbilimin yaygınlık kazanmasında Freud?un tüm kitaplarından daha fazla katkıda bulunmuş bir yapıt.
Gün içerisinde yaşadığımız bazı olayların aslında bilinçaltının bize yolladığı bir mesaj olduğu ve bu mesajın aksilikler, unutkanlıklar, sürçmeler olarak hayatımızı nasıl etkilediğini oldukça güçlü anlatan bir kitap.
Bu kitabının her yeni baskısında, temel kuramlarını değiştirmeden yeni örnekler ve bölümer ekleyen Freud?un hiçbir yapıtı bu kitap kadar sık basılmamış ve böylesine yaygın bir okur kitlesi tarafından okunmamıştır.
Hala çok okunan kitaplarından biri olan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, aynı zamanda Freud?u okumaya başlamak için en iyi bir seçim.
349 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Neden Sigmund Freud okumalıyız?
Aslında bu sorudan önce şunu cevaplamalıyız; neden okumalıyız? Vakit geçirmek, sanatsal haz almak, öğrenmek, insanı tanımak, kendimizi bulmak...
Herkesin okumak için farklı sebepleri var elbette ama her ne sebeple olursa olsun bir kitabın son sayfasını bitirdiğimizde bir şeyler değişmiş olarak kapatıyoruz kapağı. Eğer bir şeyler değişsin, değiştirebilelim isteyenlerden isek okuyacağımız kitapları iyi seçmemiz gerektiğini düşünenlerdenim ben, sayılı kitap sığdırabileceğimiz ömrümüzde neden en iyilerine; Freud, Adler, Fromm ve daha nicelerine yer açmayalım ki?
Freud, insan aklının bilimsel olarak incelenmesini sistematik hala getiren ilk kişi, psikanalitik kuramın kurucusu olmakla birlikte nörolog, bilim adamı, psikiyatr, filozof ve yazar. Psikolojiye birkaç kilometre uzaktan ilgi duyan ya da eğitim fakültesi koridorlarından tesadüfen geçmiş birinin bile muhakkak tanıdığı bir bilim insanı. Freud denildiğinde akıllara ilk gelen ölüm ve cinsellik, Elektra, Oedipus kompleksleri oluyor kuşkusuz. –Çünkü toplumsal değerlere aykırı bir ifade varsa kulak kabartıp dinliyoruz hemen, içeriğini öğrenme zahmetine girmeden- Freud'un düşünce ve fikirleri bunlarla sınırlı değil elbette 1900'lü yılların başında ortaya koyduğu kuram ve teorileri bugün hala insanı anlamada bize yol gösterici ve hala id-ego-süperego gibi kavramlarla insanın yapısal tanımı üzerine en güçlü görüşlerin sahibi.
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, günlük hayatta sıkça karşılaşılan durumlar hakkında Freud'un düşünce ve psikanalizlerini ele alan bir kitap. Dil sürçmeleri, amnezi, yanlış okumalar, çocukluk anıları gibi durumlara farklı bir açıklama getiriyor. Bizim günlük hayatta karşılaşıp üzerinde durmaya değer görmediğimiz olaylar Freud'a göre hiç de değersiz değil çünkü ona göre hiçbir şey tesadüf olamaz, ufak bir dil sürçmesinin bile altında, kişinin iç dünyasını ele veren sebepler var. İşte bu noktada da dillerden hiç düşmeyen bilinçaltı kavramına değiniliyor tabii kendi kuramı çerçevesinde. Freud'un üzerinde çalıştığı konuların çok kısıtlı bir kısmı bu kitapta yer almakta ancak insana ve günlük olaylara bakış açısını anlamak adına önemli bir kaynak. Okunması fazla zor bir kitap değil Günlük Yaşamın Psikopatolojisi ancak alana uzak biri için kitapta yer alan bazı kavramlar yabancı olabilir. Yine de kitapta yer verilen vaka örnekleriyle akıcı bir okuma fırsatı sunuluyor okuyucuya.
Günlük yaşamdaki sıradan olayları, insan davranışlarını daha farklı bir açıdan değerlendirmeye başlayacaksınız bu kitabı okuduktan sonra. Evet, bazen ortaya koyduğu psikanalizleri yanlış ya da fazla bulabilir veya düşüncelerine katılabilirsiniz. Her ne tarafta olursanız olun, insan davranışlarını bir başka pencereden değerlendirmek yeni bir deneyim, farklı bir bakış açısı yaratacak okuyuculara.
Freud'un ifadeleriyle 'Günlük malzemeyi bir araya getirmek ve onu bilimsel malzemeye dönüştürmek.' şeklinde özetleyebiliriz bu kitabı. Benim, çevremde okumayı seven herkese önermeye başlayacağım bir eser, ayrıca Freud okumaya başlamak için de en ideal kitaplardan biri olduğu söylenmekte.

Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar...
349 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Freud'un okuduğum ilk kitabıydı.Daha önceden eğitim derslerinden tanıyordum.Psikoloji kitabı olmasıyla da beni zorlayacağını düşünüyordum.Ama öyle olmadı.Freud'un kendine has bir anlatımı var.Okurken sıkılmadan bir sonraki sayfayı çeviriyorsunuz.Anlattığı olaylar günlük hayatta başımıza gelen olaylar.Bu tür şeyleri bende yaşadım diyebiliyorsunuz.Tabiki bu olaylara bir psikoloğun baktığı gözle bakamıyorduk.Hayatta yaşadığım çoğu olayın nedenini öğrenmiş bulunmaktayım.Kitaba değinecek olursak önce konu hakkında Freud bilgilerini ve tecrübelerini paylaşıyor sonra bu konuyla ilgili örnekler vererek işte şu veya bu durumlarda olur gibisine getirmeye çalışıyor.Çok faydalı bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.
293 syf.
·Puan vermedi
Kitap; günlük hayatta yaşadığımız unutkanlığın, dil sürçmesinin, kalem sürçmesinin, bilerek yapılan kazaların, hatalı hareketlerin, rüyalar ve nevrotik davranışların altında belirli nedenlerin olduğunu dile getirir. Bunlar çoğu zaman bilinçdışı ve karmaşıktır. Kitabı bitirdikten sonra, insan unutkanlığını, bilinçsizce dile getirdiği kelimeleri, aklına aniden gelen sayının ve yanlış yerde bulunmanın altında yatan asıl nedenleri sorguluyor. Psikoji kitaplarına ilgisi olan herkese iyi okumalar....
313 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Basit bir dil sürçmesi, unuttuğunuz sıradan gibi görünen bir isim ya da el sürçmesiyle yanlış yazdığınız bir sözcük ; bilinçaltınızın karanlık odalarının kapılarını aralatabilir mi? Peki davranışlarınızın ve güdülerinizin kaynağı, yanlış okuduğunuz o kelimede saklı olabilir mi?
Günlük Hayatın Psikopatolojisi hiç bir parapraksininin ( dil ve hareket sürçmelerinin) tesadüf olmadığını kanıtlayan örneklerle dolu bir kitap.
Kişinin kendisine psikianalitk uygulayıp uygulayamayacağı tartışılan bir konudur. Kendi kendine analiz yapmayı başaran Freud'un parapraksilerini bu nedenle büyük bir ilgi ve şaşkınlıkla okuyacaksınız.
Şunu da söylemeliyim ki; ben bazı bağlantıları biraz fazla zorlanmış buldum. Yok artık dedirten örnekler mevcut. Ayrıca, örnekler yabancı bir dildeki kelimelerin ilişkisiyle açıklandığı için aralardaki bağlantıları kurmak çok kolay olmuyor ne yazık ki.
Keyifli okumalar :)
349 syf.
·10 günde
Günlük yaşamda yaşadığımız bazı olayların aslında bilinçaltının bize bir mesaj yolladığı ve hayatımızı nasıl etkilediğini anlatan faydalı bir kitap. Günlük yaşamda sık sık karşılaşılan dil sürçmelerinin, unutmaların veya akla gelen çeşitli sayıların ardındaki sebepleri incelediği eser. Freud'un kesinlikle okunması gereken eserlerinden biri.
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Freud'un tartışmasız en sevdiğim eseridir. İnsana hayata dair tanımsız bir heycan katar. Artık sizde Freud'un bir gölgesisinizdir. "Ufak ayrıntılara" takılmak hiç bu kadar zevkli olamaz artık. Kitaptan edebi bir anlatım beklememek gerekir Freud edebiyatçı değildir sonuçta. Ancak yalın bir anlatımı olduğunu düşünüyorum bence Freud herkes anlasın diye çabalamiş olmalı. Şunu da eklemeden geçemeyecegim bence Freud'un eserleri kendi dilinde okunmalıdır çevirisi kritik ve zordur.
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
bilinçinizin ne kadar altına inebilirsiniz? düşüncelerinizi iyice içinize çekin ve davranışlarınızın üstüne atlayın..
not : freud'un da dediği gibi; "bazen bir puro sadece purodur." değil mi :)
349 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap okuduğum en güzel psikolojik kitaplardan günlük yaşam üzerine Freud un çözümlemeleri insanı şaşırtıyor ve Freud un derin bilgisine bir kez daha şahit oluyorsunuz. Psikolojiyle ilgilenenlere duyurulur mutlaka okumalısınız.
%25 (75/301)
·Beğendi·9/10
Bu kitabı okuyabilmek için tasımı tarağımı alıp kamp yapmaya akdenize gitmiştim. Günlük yaşamda ki zihnimizi meşgul eden meşgaleleri ve konuşmada isim karıştırma vb. Şeyleri anlatıyor Freud.
349 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Özel adların unutulması,dil sürçmeleri,yanlış okumalar,yanılmak,şansa inanma gibi günlük hayatta yaşadığımız bir çok etkenlerin nedenlerinin açıklandığı önemli bir kitap...
312 syf.
·4 günde·10/10
- özel adların unutulması
- yabancı dilden sözcüklerin unutulması
- dil sürçmeleri
- okuma ve yazım hataları
- sakarlık ve yanılgıların derinlerdeki anlamıyla beraber psikolojik pek çok tahlillerde bulunulmuş..okuduğum anlamlı kitaplardandı.
349 syf.
·Beğendi·10/10
Freud'un bir kere konuşmasına denk gelmiştim. Kisaca psikolojiyi çözdüğünü ama bunun bedelini ağır ödediğiden bahsediyordu. Bu kitabi okuyunca gerçekten durumunu anladim. Yani Freud'a göre insanin konuşmasında ki gizler belli olabiliyor. Tabi biz bunun farkında olamayız ama o bence insanlarin ne gibi sorunları olduğunu konuşmasındaki ufak bir kelime hatasından bile anlayabiliyordu. Ve bence Freud karşısında ki insanın ona değer verip vermediğini belki kac defa farkina vardı. Dusunsenize gizli saklı birsey yok. Bu benim kafayi yememe sebep olurdu herhalde.
Siz Freudcular kendiniz de kafayı yiyinceye kadar kafayı yemenin nedenlerini araştıracaksınız galiba.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
327
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753854474
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Özel Adların Unutulması, Dil Sürçmeleri, Yanlış Okumalar ve Kalem Sürçmeleri, İzlenimlerin ve Tasarıların Unutulması, Unutkanlık, Baştan Savma Eylemler, Batıl İnançlar ve Yanılgılar, Adların ve Sözcük Kümelerinin Unutulması, Çocukların Anıları ve Perde Anılar gibi ana bölümlerden oluşan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, ruhbilimin yaygınlık kazanmasında Freud?un tüm kitaplarından daha fazla katkıda bulunmuş bir yapıt.
Gün içerisinde yaşadığımız bazı olayların aslında bilinçaltının bize yolladığı bir mesaj olduğu ve bu mesajın aksilikler, unutkanlıklar, sürçmeler olarak hayatımızı nasıl etkilediğini oldukça güçlü anlatan bir kitap.
Bu kitabının her yeni baskısında, temel kuramlarını değiştirmeden yeni örnekler ve bölümer ekleyen Freud?un hiçbir yapıtı bu kitap kadar sık basılmamış ve böylesine yaygın bir okur kitlesi tarafından okunmamıştır.
Hala çok okunan kitaplarından biri olan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, aynı zamanda Freud?u okumaya başlamak için en iyi bir seçim.

Kitabı okuyanlar 321 okur

  • Kreutzer
  • Elif Gözütok
  • Ergin Akman
  • Emine
  • Olcay Dilibal
  • faruk iskenderoğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları