Günlük Yaşamın Psikopatolojisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,7bin
Gösterim
Adı:
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056985874
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İkilem Yayınları
Freud, dil sürçmesinin veya bir yazı yazarken önemsiz gibi görünen hataların gizli hırslarımızı, endişelerimizi ve bilinçaltımızı ortaya çıkarabileceğine inanıyordu. Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, Freud’un keyifli anlatımıyla insan hayatındaki önemsiz gibi görünen detayların izini sürdüğü özel bir çalışmasıdır.

Freud bu kitabında, bir zamanlar bir İtalyan ressamın adını nasıl unuttuğunun hikayesinden başlayarak, karışık anıların, yanlışlıkla yapılan eylemlerin ve sözel karışıklıkların altında yatan anlamları yorumluyor. Derin yorumları ile psikanalitik düşünceye mükemmel bir giriş sunuyor.
349 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Neden Sigmund Freud okumalıyız?
Aslında bu sorudan önce şunu cevaplamalıyız; neden okumalıyız? Vakit geçirmek, sanatsal haz almak, öğrenmek, insanı tanımak, kendimizi bulmak...
Herkesin okumak için farklı sebepleri var elbette ama her ne sebeple olursa olsun bir kitabın son sayfasını bitirdiğimizde bir şeyler değişmiş olarak kapatıyoruz kapağı. Eğer bir şeyler değişsin, değiştirebilelim isteyenlerden isek okuyacağımız kitapları iyi seçmemiz gerektiğini düşünenlerdenim ben, sayılı kitap sığdırabileceğimiz ömrümüzde neden en iyilerine; Freud, Adler, Fromm ve daha nicelerine yer açmayalım ki?
Freud, insan aklının bilimsel olarak incelenmesini sistematik hala getiren ilk kişi, psikanalitik kuramın kurucusu olmakla birlikte nörolog, bilim adamı, psikiyatr, filozof ve yazar. Psikolojiye birkaç kilometre uzaktan ilgi duyan ya da eğitim fakültesi koridorlarından tesadüfen geçmiş birinin bile muhakkak tanıdığı bir bilim insanı. Freud denildiğinde akıllara ilk gelen ölüm ve cinsellik, Elektra, Oedipus kompleksleri oluyor kuşkusuz. –Çünkü toplumsal değerlere aykırı bir ifade varsa kulak kabartıp dinliyoruz hemen, içeriğini öğrenme zahmetine girmeden- Freud'un düşünce ve fikirleri bunlarla sınırlı değil elbette 1900'lü yılların başında ortaya koyduğu kuram ve teorileri bugün hala insanı anlamada bize yol gösterici ve hala id-ego-süperego gibi kavramlarla insanın yapısal tanımı üzerine en güçlü görüşlerin sahibi.
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, günlük hayatta sıkça karşılaşılan durumlar hakkında Freud'un düşünce ve psikanalizlerini ele alan bir kitap. Dil sürçmeleri, amnezi, yanlış okumalar, çocukluk anıları gibi durumlara farklı bir açıklama getiriyor. Bizim günlük hayatta karşılaşıp üzerinde durmaya değer görmediğimiz olaylar Freud'a göre hiç de değersiz değil çünkü ona göre hiçbir şey tesadüf olamaz, ufak bir dil sürçmesinin bile altında, kişinin iç dünyasını ele veren sebepler var. İşte bu noktada da dillerden hiç düşmeyen bilinçaltı kavramına değiniliyor tabii kendi kuramı çerçevesinde. Freud'un üzerinde çalıştığı konuların çok kısıtlı bir kısmı bu kitapta yer almakta ancak insana ve günlük olaylara bakış açısını anlamak adına önemli bir kaynak. Okunması fazla zor bir kitap değil Günlük Yaşamın Psikopatolojisi ancak alana uzak biri için kitapta yer alan bazı kavramlar yabancı olabilir. Yine de kitapta yer verilen vaka örnekleriyle akıcı bir okuma fırsatı sunuluyor okuyucuya.
Günlük yaşamdaki sıradan olayları, insan davranışlarını daha farklı bir açıdan değerlendirmeye başlayacaksınız bu kitabı okuduktan sonra. Evet, bazen ortaya koyduğu psikanalizleri yanlış ya da fazla bulabilir veya düşüncelerine katılabilirsiniz. Her ne tarafta olursanız olun, insan davranışlarını bir başka pencereden değerlendirmek yeni bir deneyim, farklı bir bakış açısı yaratacak okuyuculara.
Freud'un ifadeleriyle 'Günlük malzemeyi bir araya getirmek ve onu bilimsel malzemeye dönüştürmek.' şeklinde özetleyebiliriz bu kitabı. Benim, çevremde okumayı seven herkese önermeye başlayacağım bir eser, ayrıca Freud okumaya başlamak için de en ideal kitaplardan biri olduğu söylenmekte.

Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar...
349 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Freud'un okuduğum ilk kitabıydı.Daha önceden eğitim derslerinden tanıyordum.Psikoloji kitabı olmasıyla da beni zorlayacağını düşünüyordum.Ama öyle olmadı.Freud'un kendine has bir anlatımı var.Okurken sıkılmadan bir sonraki sayfayı çeviriyorsunuz.Anlattığı olaylar günlük hayatta başımıza gelen olaylar.Bu tür şeyleri bende yaşadım diyebiliyorsunuz.Tabiki bu olaylara bir psikoloğun baktığı gözle bakamıyorduk.Hayatta yaşadığım çoğu olayın nedenini öğrenmiş bulunmaktayım.Kitaba değinecek olursak önce konu hakkında Freud bilgilerini ve tecrübelerini paylaşıyor sonra bu konuyla ilgili örnekler vererek işte şu veya bu durumlarda olur gibisine getirmeye çalışıyor.Çok faydalı bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.
349 syf.
Felsefe ve Psikolojide, teoride kalmayan, doğrudan hayatın içinde olan görüşler toplumları nesilden nesile etkileyen, değiştiren, uyandıran bir itkiye sahiptir. Psikoloji anabilim dalında da Freud etkisi hayatın içindeliğine dair en güzel örneklerden biri. Genel anlamda Freud okuyunca ruhsal ve davranışsal çözümlemelerin tamamının kuramsal kimlikten çok kanıtlanabilir, hayatın içinden, çoğu noktada tedavi süreçlerinden alınarak gerçekleştirilmiş tespitler ışığında ortaya konmuştur.

Bu eserle de Freud, kişinin günlük rutinine dair doğrudan ilgilendiği konu başlıklarını ele almış. Dil sürçmelerinden, çocukluk anılarına kadar bir çok günlük patolojik durumlar üzerinden a priori çıkarımlar yaparak günlük yaşamın psikopatolojisini ortaya koymuş. Keza tespitlerinin bugün de geçerli olması kitabı sık sık açıp okumaya itecek kadar iyi. Oldukça güzel bir eser. İlgilisine keyifli okumalar dilerim.
293 syf.
·Puan vermedi
Kitap; günlük hayatta yaşadığımız unutkanlığın, dil sürçmesinin, kalem sürçmesinin, bilerek yapılan kazaların, hatalı hareketlerin, rüyalar ve nevrotik davranışların altında belirli nedenlerin olduğunu dile getirir. Bunlar çoğu zaman bilinçdışı ve karmaşıktır. Kitabı bitirdikten sonra, insan unutkanlığını, bilinçsizce dile getirdiği kelimeleri, aklına aniden gelen sayının ve yanlış yerde bulunmanın altında yatan asıl nedenleri sorguluyor. Psikoloji kitaplarına ilgisi olan herkese iyi okumalar....
325 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Aslında kendimi inceleme yapmak için yeterli görmüyorum. Ancak ileride bu notlarımı okuyup değerlendirmek istediğim için bir inceleme de ben yazıyorum. Bu kitapta günlük yaşantımızda görmezden geldiğimiz küçük hataların, küçük yanlışların aslında bilinçaltımızda yer eden davranışlarımızı simgelediğini bol şaşkınlıklarla görmeniz mümkün. Bu kitap bana sürekli yanlış vapura binmemin bile anlamını gösterdi diyebilirim. İnsanlara, kitaplara, olaylara, arkadaşlarına ya da birçok şeye bakış açınızı genişletecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap insanı anlamak isteyen her bireyin Freud’un görüşlerini incelemesi gerektiğini bir kez daha düşündürdü.
313 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Basit bir dil sürçmesi, unuttuğunuz sıradan gibi görünen bir isim ya da el sürçmesiyle yanlış yazdığınız bir sözcük ; bilinçaltınızın karanlık odalarının kapılarını aralatabilir mi? Peki davranışlarınızın ve güdülerinizin kaynağı, yanlış okuduğunuz o kelimede saklı olabilir mi?
Günlük Hayatın Psikopatolojisi hiç bir parapraksininin ( dil ve hareket sürçmelerinin) tesadüf olmadığını kanıtlayan örneklerle dolu bir kitap.
Kişinin kendisine psikianaliz uygulayıp uygulayamayacağı tartışılan bir konudur. Kendi kendine analiz yapmayı başaran Freud'un parapraksilerini bu nedenle büyük bir ilgi ve şaşkınlıkla okuyacaksınız.
Şunu da söylemeliyim ki; ben bazı bağlantıları biraz fazla zorlanmış buldum. Yok artık dedirten örnekler mevcut. Ayrıca, örnekler yabancı bir dildeki kelimelerin ilişkisiyle açıklandığı için aralardaki bağlantıları kurmak çok kolay olmuyor ne yazık ki.
Keyifli okumalar :)
354 syf.
·7 günde·10/10 puan
İnsanın günlük hayatta farkında olmadan, sistematik bir şekilde yaptığı ve göz ardı ederek önemsemedikleri hataların bilinçaltımızdaki asıl anlamını açıklayan bir kitap. Kitabı biraz gecikmeli bitirdim fakat oldukça akıcı. Uzun bir süre bu kitabın etkisinden çıkabileceğimi zannetmiyorum. Daha şimdiden kendimi, kendi hatalarımı sorgular ve sebebini bulmaya çalışırken, çevremdeki insanların hareketlerinin altında yatan asıl anlamları anlamaya çalışır bir şekilde buluyorum.
349 syf.
·10 günde
Günlük yaşamda yaşadığımız bazı olayların aslında bilinçaltının bize bir mesaj yolladığı ve hayatımızı nasıl etkilediğini anlatan faydalı bir kitap. Günlük yaşamda sık sık karşılaşılan dil sürçmelerinin, unutmaların veya akla gelen çeşitli sayıların ardındaki sebepleri incelediği eser. Freud'un kesinlikle okunması gereken eserlerinden biri.
360 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar, bir süredir ders çalışır gibi okuduğum ve araştırma yaparak ilerlediğim bir kitap olan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi ders kitabı niteliğinde bir kitap olmasına karşın içerdiği yazım yanlışlarıyla okuma kalitesini fazlasıyla düşüren bir redaksiyona sahipti. Öyle ki birçok cümleyi defalarca okumama rağmen bazılarının ne anlatmaya çalıştığını anlamakta çok zorlandım. Bu olumsuz durum dışında, psikoloji alanına ilgi duyan ve özellikle günlük hayatta yazım yanlışlarının, dil sürçmelerinin ve bazı unutkanlık durumlarının altında yatan sebepleri anlamak adına oldukça güzel bir kitaptı diyebilirim. Vaka incelemeleri kitapta en keyif veren kısımlardı. Konuyla ilgilenen herkese daha iyi bir çeviriyle okumalarını tavsiye ederim.
301 syf.
·5 günde·9/10 puan
Kitap henüz bitti ama aklımda hala birçok soru var. Ve Freud'u sevmemin nedenlerinden biri de bu. Sorgulama ve inceleme hislerini insana çok iyi aşıladığını düşünüyorum. (Psikoloji öğrencisi olmamın verdiği etkiyle daha da ilgiyle okudum.) Kitabı okumaya başladığınızda yoğun bir psikanalitik süreçle karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsunuz ve belki de bu gözünüzü korkutabilir. Ama Freud'un anlatımı sayesinde "bu olayı günlük hayatımda ben de yaşadım" diyerek bir anda kendinizi analiz yapmaya çalışırken buluyorsunuz. Unutmak, bir eşyanızı kaybetmek, dil sürçmesi (parapraksi) gibi durumların tesadüfi olmadığını, aslında zihninizdeki bastırılmış bazı etmenlerden kaynaklandığını bu kitapla kavrayabilirsiniz.(bazıları uçuk fikirler olarak gelebilir) Freud'un üzerinde durduğu konulardan biri de bilinçaltındaki veya bilinçdışındaki bir tasarıyı bilinç seviyesine çıkarmak. Ve bu tasarının bilinç seviyesine geldikten sonraki yansımalarını incelemek. Bu incelemelerini yaparken kendi hayatından da vaka incelemesi yapması ayrıca hoşuma gitti. Freud'un kendi yaşamında rastladığı olayları çözümleme serüvenini takip etmek, tabir olarak pek doğru olmasa da beni "psikoloji dedektifi" gibi hissettirdi. Son olarak bu kitabın bir defalık okumaya mahsus olduğunu düşünmüyorum; çünkü yaşam ve insan var olduğu sürece her zaman zihnin oyunlarıyla karşılaşacağız. Psikolojiye ilgisi olanların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Kişisel anlamda okuyucuya çok şey katacağına inanıyorum.
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Freud'un tartışmasız en sevdiğim eseridir. İnsana hayata dair tanımsız bir heycan katar. Artık sizde Freud'un bir gölgesisinizdir. "Ufak ayrıntılara" takılmak hiç bu kadar zevkli olamaz artık. Kitaptan edebi bir anlatım beklememek gerekir Freud edebiyatçı değildir sonuçta. Ancak yalın bir anlatımı olduğunu düşünüyorum bence Freud herkes anlasın diye çabalamiş olmalı. Şunu da eklemeden geçemeyecegim bence Freud'un eserleri kendi dilinde okunmalıdır çevirisi kritik ve zordur.
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
bilinçinizin ne kadar altına inebilirsiniz? düşüncelerinizi iyice içinize çekin ve davranışlarınızın üstüne atlayın..
not : freud'un da dediği gibi; "bazen bir puro sadece purodur." değil mi :)
Aynı şekilde, bir kişiye en iyi şekilde hakaret etmenin yolu da onun ismini unutmak değil midir? Böylece o insana farklı bir olmadığını, ne kadar önemsiz olduğunu göstermiş oluruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056985874
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İkilem Yayınları
Freud, dil sürçmesinin veya bir yazı yazarken önemsiz gibi görünen hataların gizli hırslarımızı, endişelerimizi ve bilinçaltımızı ortaya çıkarabileceğine inanıyordu. Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, Freud’un keyifli anlatımıyla insan hayatındaki önemsiz gibi görünen detayların izini sürdüğü özel bir çalışmasıdır.

Freud bu kitabında, bir zamanlar bir İtalyan ressamın adını nasıl unuttuğunun hikayesinden başlayarak, karışık anıların, yanlışlıkla yapılan eylemlerin ve sözel karışıklıkların altında yatan anlamları yorumluyor. Derin yorumları ile psikanalitik düşünceye mükemmel bir giriş sunuyor.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları