Günlük Yazılar 2 - Sütun

9,1/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
315 gösterim
Bu kitap, 4 Aralık 1967-30 Eylül 1968 tarihleri arasında Bâbıâlide Sabah Gazetesi'nde Sütun başlığı altında yayınlanan günlük yazılardan oluşmuştur. Kitabın ilk baskısı, 1969'da Fatih Yayınevi'nce, iki cilt olarak yapılmıştır. İkinci baskısı, 1975 yılında Yayınevimizden yine iki cilt olarak çıkmıştır. Üçüncü baskıdan itibaren, bütün baskılar Yayınevimizce tek cilt halinde çıkarılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  657
 • ISBN:
  9789123441723
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Ömer Kavas 
12 May 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Genç insana on öğüt saymaya kalksam birincisi ; putlaştırmayacaksın olurdu. Çünkü kurumuş bir ağaçtan farksız olan put , eninde sonunda hafif veya şiddetli bir rüzgarda devrilir ve puta dayanan da onun altında kalır.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai KarakoçGünlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç
V'DAT G'zik 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hesap
Evet, ister inansın ister inanmasın, insan, bir gün gelecek bütün yaptıklarından hesap verecektir. Kanun ve toplum önünde verdiği hesaptan ayrı olarak bu dünyada geçirilen her saniyenin hesabını verecektir.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai KarakoçGünlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç

Yoksa Ayasofya' yı açar açmaz Batı' nın bir haçlı seferi düzenleyerek üzerimize yürüyeceğininden mi çekinmekteyiz ? Öyleyse sırf bu korkuyu yenmek için Ayasofya' yı açmalıyız.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç (Sayfa 24)Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç (Sayfa 24)

Örtünüş, İslam'ın, kadına haysiyetini bağışlayan bir buyruğudur. Kadının, erkeğin bir iştiha konusu olmadığını, saygıya değer olduğunu telkin eden bir buyruk. Üniforma askerlikte nasıl saygının bir aracı ise, örtü de kadının toplumda sayılmasını sağlayan bir araçtır. Örtü, kadına şehvetle bakışı kırar. Örtü, medeniyetin verimidir. Örtü, insanlar arasında etin etle olan maddi ilişkisini kırarak, ruhun ruhla ilişki kurmasını sağlayan bir peygamber perdesidir. İdris peygamberin buluşu, daha doğrusu peygamberlik ödevinin bir unsurudur.

Örtü, bir hayâ vasıtasıdır. Hayâ da imanın psikolojik temellerinden birisidir.

Örtü, mahremiyetin vasıtasıdır.

Örtü, estetiktir.

Örtüsüz insan, perdesiz evden farksızdır.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç (Sayfa 311)Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç (Sayfa 311)

Ne yazık ki biz, elli yıl bile geçmeden, daha dün denebilecek kadar yakın bir zamanda bir imparatorluğun sahibi olduğumuzu unuttuk. Biz unuttuk ama o imparatorluğu batıranlar bunu asla unutmadı.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai KarakoçGünlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç

Batı, ateş hırsızı gibi, İslâm'dan esasında çok faydalı bir nimet olan ateşi çaldı. Ancak korka korka kaçarken, hırsızlık psikolojisi içinde, ateşi oraya buraya döktü. Bunun farkında bile olmadı. Farkında bile olsa geriye dönüp yanıkları söndüremedi. Ve bugün çağ, cayır cayır yanıyorsa, bundan. Halbuki ateş ocakta faydalıdır. Batılı, ateşi ocağına götürmeden dünyayı ateşe verdi. Hatta şimdi o ateşi uzaya da saçmak hevesinde. İşte, batılının ruhunu kavuran ateş bu ateştir. Hırsızlama ateştir.

Günlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai KarakoçGünlük Yazılar 2 - Sütun, Sezai Karakoç