Günümüzün Nevrotik İnsanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.614
Gösterim
Adı:
Günümüzün Nevrotik İnsanı
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaprak Yayınları
Baskılar:
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Çağımızın Tedirgin İnsanı
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Günümüzün Nevrotik İnsanı
Eser, kanaatime göre; kendisini tanımak isteyenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken kitaplardandır. Tamamen nevrotik insan yapısını anlatması sebebiyle de konuya oldukça detaylı bir şekilde değinilmiş, nevrotik insan üzerine konunun esas sebeplerini irdeleyici geniş bir perspektiften bakılmıştır. Kitap tarzı gereği okuma esnasında her bir satırın önemli bilgi içerdiği bir üslupla derlenmiş. Kitabı dikkatli ve zamana yayılan bir şekilde okumak içeriğin anlaşılması adına gereklilik arz ediyor. Ama kesinlikle okunduğuna, verilen emeğe, gösterilen pür dikkate değiyor diyebilirim. Önemli, değerli bir eser.

İçeriğe değinecek olursak; kitap, nevrotik insanın ruhsal anatomisidir diyebiliriz. Bildiğiniz gibi korku ve kaygı farklı şeylerdir. Pekçok insan korkusuz yada korkularıyla yüzleşme cesaretine sahipken, insanın kaygılarıyla yüzleşmesi, aşması zordur. İnsanın aşamadığı kaygıları, çekinceleri zamanla kendisini mental anlamda yormakta ve zihinsel savunma mekanizmalarının hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. İşte bu savunma mekanizmaları bizim nevroz olarak bildiğimiz refleksi oluşturmaktadır. Tamamen hayatta kalma, başarılı olma, sevilme ve kabul edilme ihtiyacından doğan beklentilerimiz giderilmedikleri takdirde, bilinçaltımız bizi koruyacak reflektif davranışlar yaratmaktadır.

Eserde nevrotik karakter yapısının oluşması için gerekli şartlar ifade edilirken belki okuyuculardan bazıları da kendinden bir parça birşeyler bulacak ve kendi açmazlarının sebeplerini görebileceklerdir. O büyük güç istencinin, herkes tarafından beğenilme arzusunun altında yatan güçsüzlüğü ve çocuksu kaygıları hissedeceklerdir.

Eserle alakalı bir fikirin oluşması için, kitaptan oldukça değerli bazı satırbaşlarını sizlerle paylaşmak isterim:
Bir insan ancak sahip olduğu kültür kadar acı çeker... Entellektüel birikimi artan bireyin ruh hali nevrotikleşir... Nevrotik kendisini kendi önünde engel olarak görür... Nevrotik, herşey kontrolü altında olsun ister... Nevrotik insan sabırsız ve acelecidir, bilinmeyene tahammülü yoktur... Nevrotik bireyde asla doyuramadığı sınırsız bir sevilme ihtiyacı vardır... Nevrotikler için hiç tanımadıkları insanların yorumları ve beğenileri bile çok önemlidir... Nevrotik insan güven duygusunu tatmin etme amacıyla sürekli kendi varlığında bulunduğunu zannettiği zayıflıklarını tamamlamaya çalışır... Nevrotik güç peşindedir, ön planda olma peşindedir, para peşindedir, çünkü zayıflıkları ancak bu şekilde giderilebilir... Nevrotik bazen önde olma duygusunu tatmin etmek için kitaplara, çok bilgili olma yoluna da gidebilir, araştırmacı bir yapıya bürünür, kitap kurdu olabilir...

Başucu kitabı yapılabilecek bu kıymetli eseri tüm okuyuculara tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.
Psikolojik kitapların en enfes olanlarından biri. Bazı kısımlarının ağır olmasına karşın her bölümü heyecanla ve ilgiyle okunabilir. Kendinize ve değişen çağın insanın davranışlarına "Neden?" sorusu soruyorsanız Karen Horney'in bu kitabı baş tacı. Ayrıca Freud eleştirileri oldukça ilgi çekici.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.903 Oy)9.174 beğeni30.096 okunma922 alıntı146.107 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.914 Oy)19.831 beğeni45.411 okunma3.483 alıntı191.927 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.704 Oy)9.655 beğeni27.104 okunma1.995 alıntı125.495 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.903 beğeni36.019 okunma3.754 alıntı153.041 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.214 Oy)9.204 beğeni27.481 okunma2.920 alıntı121.106 gösterim
 • Nietzsche Ağladığında
  9.1/10 (2.175 Oy)2.359 beğeni6.461 okunma1.827 alıntı55.885 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.261 Oy)6.613 beğeni17.593 okunma2.935 alıntı90.020 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.601 Oy)4.085 beğeni13.597 okunma1.530 alıntı56.140 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.749 Oy)8.361 beğeni23.904 okunma947 alıntı95.239 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.420 beğeni26.498 okunma1.791 alıntı135.241 gösterim
Öncelikle kitap önerisi için Barış Karahan arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Kitap kendimize acaba ben de nevrotik miyim dedirtiyor gerçekten, belki öyle olduğumuz içindir.

Öyleysek eğer bu hastalığın mahkumu değiliz öncelikle hastalığın bilincine varıp onunla yüzleşmemiz gerekecek işte kitap bize bu olanağı sağlıyor.
Nevrotik nedir günümüz değerlendirmesi nedir? Nevrotik hangi temeller üzerinden gelir? Hangi durumlarda nasıl tepki veririz konular ( kaygi-düşmanlık, duygusal yakınlık- yakınlık-cinselliğin rolü, güç- prestij-mülkiyet arayışı, rekabetçilik, acı çekme, kültür)üzerinden bazen kendi hastaları örneklemesinden faydalanarak çok güzel çıkarımlarla irdelemiş.

Sonuç biz nevrotikler modern kültürün üvey evlatlarıyız.
Karen Horney'in olan bu kitap hakkındaki izlenimlerim 'iyiymiş kitap'tan başlayıp 'vay canına'ya doğru giderek yükselen bir grafiğe benzer. Konusu bakımından kitabın adı yeterince açıklayıcıdır aslında: Günümüzün nevrotik kişiliği. Peki, nedir bu nevrotik kişi?

Kitaptan alıntı yapmadan, kendi anladıklarıma güvenerek diyorum ki, nevrotik kişi, bütün yoğunluktaki duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını hem kendi tarafından hem de başkaları tarafından abartılı bir şekilde yaşayan insandır. Aslında nevrotik kişi, son derece hassas olmasına rağmen çok da güçlüdür ve bu gücüyle birlikte kendini bile devirebilmektedir.

Kitabı okurken, yazarın çalışma hayatı boyunca edindiği bilgileri size muazzam ve sistematik bir şekilde veriyor olmasına şaşırıyor ve yazara karşı büyük bir minnet duyuyorsunuz. İlk sayfalardan aklınıza takılacak o soruya- "ben de mi bir nevrotiğim aslında?" sorusuna- sayfaları çevirdikçe bazı cevaplar bulacak, ister yirmi ister kırk isterseniz altmış yaşınızda olun hayatınız boyunca kendinizde olan bazı düşüncelere, davranışlara ve hatta duygulara bazı anlamlar bulmaya çok yakın olacaksınız.

Okur, kitapta kendisiyle ilgili bazı sorulara cevap bulurken bir yandan da çevresinde olan diğer kişi ve olaylara karşı bakış açısında bazı değişikliklerin olacağını gizliden gizliye hissedecek. Çünkü kendini anlamaya başlayan okur, çevresine karşı da daha anlayışlı bir duruma gelecektir. Ne var ki kendini anlamak demek, sorunu çözmek demek değildir. Kitapta bu soruna karşı, yani nevrozlara karşı, gerek kendi yaşantısından gerekse kendi hastalarının yaşantısından çok güzel örneklerle, bu soruna karşı kişiye dürüst ve yalın bir şekilde neler yapılabileceği hakkında bazı noktalara değiniyor. Ancak, elbetteki kişi, yalnız kendisi bunu isterse yeterince doyum sağlayacaktır.

Dilerim ki, herkes bu kitabı okuma şansını kendisinde bulsun ve bu şansı kendisine tanısın.
Bu incelemeye bir söz ile başlanması gerekse idi bu kesinlikle Freud'un ki olacaktır. Freud der ki ; "Nevrotik kişiler hastalıklarından sürekli şikayet edip dururlar; ancak, hastalıklarının tadını çıkartmaktan da geri kalmazlar. Hadi gelin sizi bu hastalıktan kurtaralım denildiğinde ise, tıpkı dişi bir aslanın yavrusunu koruması gibi, kendilerini korurlar."

Karen Horney insan tabiatının derinliklerine iniyor. Freud'un geçtiği yollardan geçerek insanın hem iyi hem kötü yönlerini, gelişim açılarını inceliyor. İnsan ve toplum arasındaki ilişkilerin ve bu ilişkilerin yarattığı çatışmaların, oluşturduğu bozukluklar çağımızın tedirgin insanını yaratıyor. Oluşan nevrozların aşamalarını çocukluktan itibaren incelemeye başlayarak sağaltım yoluna uzanan bir serüvene giriş yapıyoruz. Kitap beklediğimden daha doyurucuydu sanırım Karen Horney okumaya devam edeceğim.
Nevrozların kraliçesidir ya hu !
Psikanaliz dünyasına womb envy kavramını kazandırmış, psikanalizi feminzmle süslemiştir.
Ayrıca güzel ya da akıllı olmaktan, akıllı olmayı seçmiş bir hatunkişidir. Abisine aşık olduğu, abisinin onu uzaklaştırdığı için depresyona girdiği falan söylenir ama bu işin magazin boyutu mu yoksa hakikat mi bilemiyorum. Her eseri okunası bir bilimkadınıdır.
En büyük kötülük, her zaman için, gerçek bir sevginin bulunmamış olmasıdır.
Karen Horney
Sayfa 87 - Tur Yayınları PDF
Nevrotik kızlar, herhangi bir zayıflığa yönelik küçümsemeleri nedeniyle, "zayıf" bir adamı sevemezler, eşlerinden sürekli bir boyun eğme bekledikleri için "güçlü" bir erkeğe de katlanamazlar. Dolayısıyla gizlice aradıkları şey, aynı zamanda onların bütün isteklerine tereddüt etmeden uyacak kadar zayıf olan bir kahraman, süper güçlü bir adamdır.
Gerçekte insanların bizi sevmesi genelde çok korkunç derecede önemli değildir. Aslında, sadece belirli kişilerin bizi sevmesi önemli olabilir. Böyle kişilerin haricinde sevilip sevilmememiz pek de önemli değildir. Ama nevrotik kişiler, varlıkları, mutluluk ve güvenlikleri sanki sevilmeye bağlıymış gibi hisseder ve davranır.
Kişi büyük bir tehlike karşısında aktif ve cesur olabilir. Fakat kaygı durumumda kişi çaresiz hisseder ve gerçekten de çaresizdir. Çaresiz hale gelmek, gücün, üstünlüğün, her durumun hakimi olmanın ağırlıklı amaç olduğu kişiler için özellikle kaçınılmazdır.
Sevme yeteneksizliğinin daha önce üstü kapalı bir şekilde belirtilmiş olmakla birlikte, burada özellikle üzerinde durmak istediğim son bir ayırt edici niteliği daha vardır: Başkasının kişiliğini, özelliklerini, zayıf taraflarını, ihtiyaçlarını, isteklerini, gelişmesini hesaba katmamak.
Karen Horney
Sayfa 114 - Tur Yayınları PDF

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günümüzün Nevrotik İnsanı
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaprak Yayınları
Baskılar:
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Çağımızın Tedirgin İnsanı
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Çağımızın Nevrotik Kişiliği
Günümüzün Nevrotik İnsanı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0