Günün Geceye Borcu

9,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
560 gösterim
"1962 ilkbaharında, Oran soluğunu tutmuş bekliyordu. Émilie'yi arıyordum. Onun adına korkuyordum. Ona ihtiyacım vardı. Onu seviyordum, bunu ona kanıtlamak için geri dönmüştüm. Fırtınalara, şimşeklere, her tür aforoz edilme, ayıplanma ve lanetlenmeye, toplum dışına itilmeye, dünyanın tüm acı ve sefilliklerine karşı savaşabilecek gücü hissediyordum kendimde."

Sömürge yıllarının Cezayir'i. İçten içe kaynayan, sömürge olmanın acılarını yaşayan, çaresiz ve güzel bir ülke. Tarihin adeta hızlanarak aktığı bir dönemde, iç savaşın en yoğun günlerinde, hayatı, dostluğu ve aşkı keşfetmeye çalışan genç bir adam. Yasmina Khadra, iç savaşın altüst ettiği Cezayir'de, iki toplum arasında kalan, yıllar sürecek bir pişmanlığın peşinde sürüklenen genç Yunus'un iç dünyasının kapılarını aralıyor. Akdeniz kentlerinin ışıkla yıkanan sahillerinden bereketli üzüm bağlarına, yoksulluğun kol gezdiği avlulardan acımasız çatışmaların kanlı karanlığına tanıklık eden Yunus, kendi ülkesinde kim olduğunu güç de olsa bulabilecek midir?

Kitapları 34 dile çevrilen, Prix des libraires, Prix Découverte Figaro Magazine gibi çok sayıda ödül sahibi Yasmina Khadra'nın olağanüstü kaleminden, Cezayir'in geçmişine aralanan bir pencere. Sarsıcı ve unutulmaz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789944756907
 • Orijinal Adı:
  Ce Que Le Jour Doit A La Nuit
 • Çeviri:
  Armağan Sarı
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Eserler bittiğinde durup, beyni soluklandırmak gerekir... Analiz denir ya... Hissettiğim; hüzündü...Mağlup ya da galip geldiğini bilemeyecek derecede hüzünlü bir hüzün. Beşeri insan yapabilecek kadar güçlü bir hüzün...

Kitaptan 6 Alıntı

Artık zaman durmuştu bizim için . Evet , gün gecenin önü sıra kaçmaya karanlıklar şafak sökmelerinin yerini almaya , yırtıcı kuşlar gökyüzünde dönmeye devam ediyorlardı hâlâ , ama bizim için her şey sona dayanmıştı . Yeni bir sayfa açılmıştı, ancak biz o sayfada yer alamıyorduk

Günün Geceye Borcu, Yasmina KhadraGünün Geceye Borcu, Yasmina Khadra

"Dinlemenin kimseye zararı olmamıştır şu ana dek. yaşam sonu olmayan bir öğrenme süreci; insan bildiğini zannettiği oranda az bilgi sahibidir, zaman değişiyor, zamanla birlikte zihniyetler de değişiyor."

Günün Geceye Borcu, Yasmina KhadraGünün Geceye Borcu, Yasmina Khadra

"Gerçeklerin en keyifsiz tarafı bir gün mutlaka kendilerini kabul ettirmeleridir, ama bir tanesi vardır ki en keyifsizidir: her şeyin bir sonu vardır ve hiçbir mutluluk ve üzüntü sonsuz değildir."

Günün Geceye Borcu, Yasmina KhadraGünün Geceye Borcu, Yasmina Khadra