Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var 2 Hikaye

7,6/10  (49 Oy) · 
153 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.280 gösterim
"İstanbul'dan bahsedecektik. Uzakta kalanlar için İstanbul'un kaldırımları bozuk değildir, sokaklarda çamur ve süprüntü yoktur; tramvaylarda ve vapurlarda azap çekilmez. Musluklardan Terkos yerine kevser akar, sersemletici lodos ılık bir buse, dişleyici poyrazı bir serin nefestir. Bilhassa çölde onu konuşurken hep beyaz yelkenlerin kayıp gittiği şurup renkli denizler, avize gibi şıkırdayan pınarlar, ağızlarından şekerleme kadar tatlı sözler dökülen kızlar görürsünüz." 
-Refik Halid Karay-

Memleket Hikâyeleri'nin devamı niteliğinde olan Gurbet Hikâyeleri'nde ikinci sürgünlüğünü geçirdiği Ortadoğu'yu güçlü kalemiyle resmeden Refik Halid Karay, hatıra karakterindeki satırlarıyla gurbette duyulan vatan hasretini somutlaştırarak okura taşıyor. Yeraltında Dünya Var'da ise memleketlerinin sınırları dışında yaşayan Nihan ve Nebil karakterlerine hayat verirken, aşk, yalnızlık ve macera temalarının arasında İstanbul hasretini işliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Muhammer Ünal 
 21 Şub 13:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

davut aga'nın ağacın altında hizmet ederken ki halini, kitabın son cümlelerini okurken ampulün yanması gibi fark ettim. kurgunun ve konunun sarmallanarak sayfalar boyu sürüklemesi, sonun böyle latif bağlanması üstadın saygınlığını bir kat daha artırmıştır. satır aralarına sıkıştırılmış sinsi, ironik tecessüs okumaya değer...