Gurebahane-i Laklakan

6,2/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
623 gösterim
Ahmet Haşim'i daha çok şair yanıyla biliriz. Halbuki Haşim çok iyi bir nesir ustasıdır. Bize göre Gurebahane-i Laklakan isimli eseriyle onu usta denemecilerin arasında zikredebiliriz.

O dönemde günlük yazılar şeklinde 'fıkra' olarak yazılsalar bile Ahmet Haşim'in yazdıkları, günümüzdeki 'deneme' tanımına tamamen uymaktadır.

Hangi varlığı anlatsın Haşim'in dilinde o varlık birden nazarlarımızda büyümekte, önemli bir hale gelmektedir. Bu da onun üslubunun ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Bu kitap, Haşim'in Gurebahane-i Laklakan ve Frankfurt Seyahatnamesi adlı eserlerini içermektedir. Sizleri onun enfes üslubuyla baş başa bırakıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9786051123608
 • Yayınevi:
  Zambak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
03 Mar 11:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabımız fena değil. Aslında Yanlışlıkla bir deneme yazılmış desek yeridir. Hele ‘Yakından’ adlı bölümde yapılan bir Yakup Kadri düşmanlığı var ki, yazar Karaosmanoğulları (aile lakapları budur, soy isimlerinde de bu sebeple Karaosmanoğlu ismini almıştır) ailesine var gücüyle yükleniyor resmen. Sormazlar mı bu adam sana ne yaptı diye. 
Geçen kitap için bir kadın erkek çatışması yaşadığından bahsetmiştim. Hiç özetlemeden onu da aktaracağım. Varın kararını siz verin dostlar.
“İnsan cinsinde de, dişinin erkekten daha güzel olması için hiçbir sebep yoktur. Kadının süslenmeye muhtaç olması, saçlarını bir uzatıp bir kısaltması, hayvan kürklerine sarılması, yaratılıştan güzel olmadığının ve bunu kendisinin de bildiğinin kâfi bir delili değil midir? Erkek, suni süs vasıtalarına tenezzül etmez, zira erkek güzelliği buna muhtaç değildir.”
Varın, kararı siz verin derim. Tam böyle hak veresim de geliyor ama emin olamıyorum. Acaba kişisel tercihleri nasıldı daha çok onu merak ediyorum diyebilirim.
Bu arada asıl diyeceğimi unuttum. Şimdi aklıma geldi onu da ekleyelim. Kitabın adı nereden geliyor diye merak ederseniz Göçmen Kuşların bakım evlerine verilmiş bir isimdir. 19. yüzyılda kurulmuş dünyanın ilk hayvan hastanesidir aynı zamanda. Dönemini göze alınca oldukça büyük bir adım olduğunu da görmemek imkansız.
Keyifli okumalar ve iyi günler diliyorum..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Kocak 
03 Mar 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yeni Bina
Maziye ait şekillere fazla rağbetin şu ahlâkî fenalığı vardır ki yaşayanları hayatlarından zevk almaz bir hale getirdikten başka, gelecekten de ümidini keser. Arkaya baka baka, yere yuvarlanmaksızın, istenilen istikamette kaç adım gidilebilir? Ecdada hürmet, onları taklit etmekle değil, fakat azim, zekâ ve kabiliyette, onlardan hiç de aşağı olmadığımızı ve bize bıraktıkları şeref mirasını omzumuzda taşıyacak kuvvette olduğumuzu göstermekle mümkündür. Kasım veya Sinan’a hayran olmaktan başka yapacak bir hüneri olmayan bir mimar; Fuzulî, Bâkî veya Nedim’i taklit eden bir şair bu şanlı ecdat silsilesine torun olmaya lâyık değildir.

Gurebahane-i Laklakan, Ahmet HaşimGurebahane-i Laklakan, Ahmet Haşim