Gurur Dünyası

8,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
481 gösterim
İngiliz edebiyatında devrim niteliği taşıyan ve gerçekçi akımın en güzel örneklerinden biri kabul edilen Gurur Dünyası, hiciv ustası Thackeray'in Napolyon Savaşları sırasındaki İngiliz toplumuna eleştirel, alaylı ve sevecen bakışını yansıtır. 

On dokuzuncu yüzyılın başındaki İngiliz toplumunu bütün çeşitliliği ve değişikliği içinde yansıtması açısından Thackeray'in başyapıtı sayılan Gurur Dünyası, anlatımın ustalığı, karakterlerin incelikli biçimde yansıtılması ve betimleme gücüyle, döneminin en önemli romanlarından biridir. Kurgunun çekirdeğini, birbirine zıt kişilikte iki yakın kız arkadaşın ve onları seven-sevmeyen erkeklerin, savaş yaşantılarıyla harmanlanmış aşk serüvenleri oluşturur. Amelia'nın yumuşak başlı ve uysal olduğu yerde; arzulu, zevk düşkünü olan pervasız arkadaşı Becky, edebiyatta eşine az rastlanır, çarpıcı bir karakterdir. 

İngiliz edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alan, eserleri defalarca tiyatroya ve sinemaya uyarlanan Thackeray için, ünlü İngiliz yazar Anthony Trollope şöyle der: 

Thackeray, edebiyat dünyasının bugüne kadar tanıdığı en büyük yıldızlardan biridir...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  685
 • ISBN:
  9789755334813
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem Biçen 
22 Tem 22:28 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Tipik 19. yüzyıl kitabı. 19. yüzyılın bütün özelliklerini görmek istiyorsanız buyrun başlayın lakin beni saran bir kitap olmadı. Kadınların toplumda hatrı sayılır bir yer edinebilmeleri için zengin erkeklerle evlenmesi fikri ne yazık ki bir kadın olarak beni ziyadesiyle üzdü ve devam edemedim.

Kitaptan 1 Alıntı

İçinde bulunduğumuz yüzyılın daha yirmi yaşını doldurmamış olduğu sıralardaydı. Haziran ayında güneşli bir sabah, Miss Pinkerton'ın Chiswick Çıkmazı'ndaki özel kız okuluna, başı peruklu, şapkası üç köşeli, şişman bir arabacının saatte altı kilometre hızla sürdüğü, koşum takımları parıl parıl göz alan bir araba geldi

Gurur Dünyası, William Makepeace ThackerayGurur Dünyası, William Makepeace Thackeray