Adı:
Güven
Alt başlık:
Cilt 1
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053140290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Güven - Cilt 1
Güven
Kemalistleri değerlendirmeler değişmiş; savaştan yana olmayan devlet sayılmış Kemalist Türkiye. Biz, “Kahrolsun kanımızı emen zenginler iktidarı, Kemalist burjuvazi,” diyoruz!
862 syf.
·Beğendi·7/10
Tkp nin ikinci dünya savaşı yıllarında bir takım zengin fakir genç tarafindan dan ve bazı belge ve bilgilere dayanılarak yazıya döküldüğü bu kitap iki ciltten oluşuyor ve Ask dostluk ve zengin fakir konularında ele alan bu kitabı bazen pür dikkat bazen de sıradan olarak göreceksiniz
862 syf.
·9/10
Güven hakkında sayfalarca yazılabilir. Hatta bu kitap hakkında kitap yazılabilir. Turkiye sol hareketinin bir donemini ele almış ama ne alma. Ilk okudugum Vedat Turkali kitabıdır. Hemen sonrasında bütün kitaplarını aldırdı bu kitap. Dediğim gibi Güven tarihi roman severler, özellikle de sol hareketin (TKP) bir dönemini merak edenler icin bir başyapıt. Tarihsel gerçekçiliķ , karakterlerin tek tek en ince psikolojilerine kadar incelenmesi, anlatımda ki ustalık.. Hangi birini saysam ki. Gerçekten üzerine kitaplar yazılacak bir kitap.
862 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Meraklıları için) 40'ların Türkiye'sinin aydın gözüyle derli toplu şekilde geniş anlatımını ve sol'un o güne kadar olan özetini güzel bir kurgu içinde okuyorsunuz. 2.Cilde hemen başlamalı...
862 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlk cildi 861, ikinci cildi 607 sayfa olan GÜVEN yazarın kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı, kurgusal karakterlere olduğu kadar gerçek hayattan kişilere de yer verdiği bir dönem romanı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen romanda, bir grup komünistin TKP'yi arayışı, bu süreçte yaşadıkları, aşkları; ülkedeki komünist ve casus avı, arka planda Almanya ve Sovyet Rusya mücadelesi ile farklı görüşlerdeki, toplumun çeşitli sosyal sınıflarına mensup karakterlerin bakışından anlatılıyor.

Oldukça sade bir dille yazılmış olan kitap, karakterlerin içsel konuşmalarından, anlatıcıya yaptığı ani geçişler ile okuyucuyu şaşırtıyor.

Türkali, ilk basımı 1999 yılında yapılan romanı yazarken rahatsız edilmemek için 10 yıl boyunca Londra'da yaşamış.
Güven'i okumak isterseniz, öncesinde yazarın çocukluğundan 1951 yılındaki tutuklanmasına kadar geçen anılarını anlattığı KOMÜNİST'i okumanızı öneririm. 94 sayfalık bu kısa kitap Güven'i anlamanın anahtarı.
862 syf.
Kitap yazarın 11 yıllık çalışması ile yazılmış. Yoğun bir emek sarfedildiği ve Vedat Türkali tarzını her yönüyle dolduran eşsiz bir kitaptır. 2. Dünya savaşı sonrası komünistlerin çözülmesi ve pasifleşmesine eleştiriler var. Tabi kitaptaki karakterler her biri ayrı bir dünya. Turgut, Seher , Halil, Rahmi Usta, Sahir Hoca, Canan ve bu karakterlern monologları hayata bakışları o kadar güçlü anlatılmış ki kitabın içinde gözlem yapan bir karakter bir kameraman rolüne giriyorsunuz sanki. Yakın tarihe dair de bilgilendirici bilgilere yer verilmiş. Vedat Türkali denince ben Güven derim. Keyifli okumalar.
800 syf.
·10/10
Türk edebiyatının efsane yazarlarından Vedat Türkali'nin nefes almadan okuduğum iki ciltlik kitabın ilk cildi. Sayfaların çok olduğuna bakmayın. Kişilerin derinlemesine analizleri ve olayların bütün şekilde devam etmesi, sizi soluksuz bırakıyor. Türkiye siyasetinin kasvetli günlerinde, solcu genç nesil, polis, sosyetik kişilerin gözlerinden, ayrı ayrı olaylara bakabileceğiniz müthiş roman. Çokça tavsiye ederim.
862 syf.
·8/10
Mustafa kemal den sonraki İsmet paşa dönemini.Hitlerin avrupayı kasıp kavurduğu dönemde Türkiye kominist hareketinin Tarihini modern bi âşk eşliğinde ele alan Vedat Türkali nin oldukça güzel bir romanı.
862 syf.
·Beğendi·10/10
1930 lu yıllarda demokrat olmanın aydın olmanın bedellerini çok ağır ödedik işkenceler maphuslar kimini döktü aldı götürdü kimileri de kızıl bir profesör olmak için için iyi bir süre dedi 2. dünya savaşında Almanya dan yana savaşı yaşayan Türkiye ve ülkedeki devrimcilerin tutumunu çok güzel anlatıyor.. anlatılanların çoğu gerçek.. aynı zamanda adına desantralizasyon denilen tkp nin daha derinlere çekilip partinin bir süre nasıl pasifleştirildiğinide eleştiriel bir dille anlatır ..
862 syf.
·Beğendi·8/10
İkinci cildin son 100 sayfasındayım.. 1400 sayfalık bir serüven.. Sonu nasıl bitecek, süpriz olacak mı merak içerisideyim. Tamamen bitince bir güncelleme yapmak düşüncesindeyim. Fakat şu kadarını söylemeliyim, karekterler çok fena.. Bayıldım, Necla, Turgut, Juide, Mükerrem Hanım, Galip, Halil, Lüsyen.. Daha niceleri.. Her birinden birer roman daha çıkar eminim..Şunu da itiraf etmeliyim ki, zaman zaman sıkıldığım hatta bıraksam mı dediğim zamanlar oldu ki en sevmediğim şeydir kitabı yarım bırakmak..Sıkıldığım yerler yazar biraz politik düşüncelerini okura aktarmak için kendini fazla kaptırdığı bölümler olduğu düşüncesi hasıl oldu bende.. Şunu söylemeden geçemeyeceğim, yazarın diğer kitaplarında da olduğu gibi rakı sofrası muhabetleri müthiş.. Kendinizi karakterlerle masada rakı içip muhabbet eder buluyorsunuz.. Keyifli okumalar..
Karnı tok olunca herkesi de tok sanıyormuş. Açık açık söyledi. Bir şey bilmez o daha. Açlığı tanımak için acıkmak yetmiyor.
"Niye Nazım'da yok bu özentiler de, senin küçük burjuva ozanlarında oluyor?
O hızla saldırdı gene,
-Fransız'ı bırakalım, Rus mu olalım?
-Nazım Rus mu ulan? Onun kadar bu halka, bu halkın güzelliklerine dayanmış hangi ozanın var senin?"
Vedat Türkali
Sayfa 38 - Everest Yayınları
Bir kadını sever insan! Ona da kavuşamaz çoğu kez ! Dünyanın bildiği bir şey bu ; boşuna mı yazıyor romanlar !
Vedat Türkali
Sayfa 661 - Ayrıntı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Güven
Alt başlık:
Cilt 1
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053140290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Güven - Cilt 1
Güven
Kemalistleri değerlendirmeler değişmiş; savaştan yana olmayan devlet sayılmış Kemalist Türkiye. Biz, “Kahrolsun kanımızı emen zenginler iktidarı, Kemalist burjuvazi,” diyoruz!

Kitabı okuyanlar 241 okur

 • Alper Demirkol
 • Keman Sesi
 • Yasemin keklik
 • Sergül Canpolat
 • Erbil mete
 • Hakan dağlı
 • Rahime Coskunlu
 • Burak Yıldırım
 • Özge Özmen
 • Demet Tunca

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.5 (3)
9
%3.5 (3)
8
%1.2 (1)
7
%1.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0