Güvenen Beyin (Nörobilim Ahlak Hakkında Bize Ne Anlatır?)

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
284 gösterim
Ahlak nedir? Nereden gelir? Neden pek çoğumuz ahlakın çağrısını önemser? Nörofelsefenin öncüsü Patricia Churchland Güvenen Beyin'de ahlakın beynin biyolojisinden kaynaklandığını öne sürüyor. "Bağ kurmanın nörobilimsel platformunu" tanımlıyor. Güvenen Beyin insanlara, dine, mutlak kurallara ve saf akla verilen önceliği yeniden değerlendirmemizi talep eden ahlakın provakatif bir soybilim araştırması. Churchland ahlaki kökenin evrim sürecinde tüm memelilerde ortak bir davranışta -yavruların bakımında- yattığını ileri sürüyor.

Bu kitap ahlakın kökenlerini ararken felsefi soruları, beynin nasıl çalıştığının kavranmasıyla ustaca dengeliyor. Ender bulunan bu kombinasyon son derece verimli. Churchland ahlakı bazı soyut ilkeler yerine sosyal duygularda sıkıca temellendiriyor, ancak bize bu ilkelerin nasıl ortaya çıktığını da gösteriyor.
Frans de Waal
İçimizdeki Maymun ve Empati Çağı'nın yazarı

Bilimin pek az alanı insanlığın geleceğiyle ahlak bilimi kadar ilişkili ve çok az akademisyen mevcut durum hakkında yorum yapmaya Patricia Churchland kadar hazır. Churchland soruna özgün bir yaklaşım oluşturarak temele ve abartılı yorumlara, baştan savma düşüncelere başvurmaksızın okuyucuya yeni olgularda rehberlik edecek becerilere sahip. Güvenen Beyin'in Churchland'ın diğer kitaplarından tek farkı daha iyi olması.
Antonia Damasio
Descartes'ın Yanılgısı'nın yazarı

Patricia Churchland ahlakın sadece empatiyle ilgili olduğunu söylüyor.,. Beyinlerimizin sosyal bağları sağlamlaştırmak üzere evrimleştiğini vurgulayan Churchland ahlakı "biyolojik" olarak açıklıyor.
Matt Ridley
Gen Çeviktir'in yazarı
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  307
 • ISBN:
  9786051066899
 • Çeviri:
  Yelda Türedi
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Erdal Pehlivan 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başlangıçta bilimsel terimlerle ,açıklamalarla başlıyor. Bilmediğim kelimeler fazlaca zorladı. Ama sabredip okumaya devam ederseniz, çok güzel tespitler bulabilirsiniz. Genel olarak beğendim. Beynin fonksiyonları , ahlak ,etik , din ,sosyal hayatın düzenlenmesinde beynin etkisini bilimsel olarak açıklamaya çalışılmş.