Güvenli Bağlanma

9,4/10  (14 Oy) · 
53 okunma  · 
20 beğeni  · 
987 gösterim
Hayat bağlanmalardan ibarettir

Hayat bağlanmalardan ibarettir. Önce anneye… Sonra babaya… Aileye… Ardından "yaşama" ve "yaşamaya" bağlanma…
Yaşama sevincini kaybetmiş kişiler bağlanamayanlardır.

Birçok psikolojik sorunun kökeninde bağlanamamak ya da bağlanmanın şiddetini ayarlayamamak vardır. Ve bu duygusal kazanım ancak çocukluk yıllarında edinilir.

Bebeğin, kendisini tümüyle bebeğine bırakmış annesinin kucağında huzur bulmasıyla başlayan, yetişkinlik yıllarında romantik bağlanmalara kadar devam eden hayatın ana çizgisidir bağlanma.

Pedagog Adem Güneş yeni kitabı Güvenli Bağlanma'da insanın olmanın, kişilik gelişiminin, hayatın her döneminde sağlıklı ve doyum veren ilişkiler kurmanın esası olan "bağlanma" konusunu ele alıyor.

Emzirmeden birlikte uyumaya, aidiyet ilişkisinden ayrılmaya, sütannelikten tuvalet eğitimine, farkında olmadan bebeğe hissettirilen duygusal ve psikolojik şiddetten baba-bebek ilişkisinin sınırlarına varıncaya kadar pek çok konuyu "bağlanma" çerçevesinde değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050815061
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sedâbiyât 
 21 Tem 01:11 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim bir ütopyam var. Ütopyamda: Toplumda her önüne gelen evlenemiyor. Evlenmek için resmi başvuruda bulunanlar evlilik ile ilgili seminerlere katılmak zorundalar. Seminerlerde psikolojik, pedagojik konular işleniyor. Seminer boyunca çiftler belirlenen kitapları okumak*, filmleri izlemek zorunda. Seminer sonunda da yapılan sınavda barajın altında kalanlar sertifika alamıyor ve evlenemiyor. Evlenmeye hak kazananların da evliliklerinin ilk 3 yılı bakanlık tarafından denetlemeye tabi tutuluyor. Her yıl evlilik tarihlerinde uzmanlar tarafından inceleniyorlar. 3 yıl içinde boşanmak yasak ve evlilikte bir sorun olursa devlet tarafından karşılanan aile terapilerine katılıyorlar. Eğer terapistler evliliğin yürütülemeyeceğine hüküm biçerse çiftler 3 yıl içinde boşanma hakkı elde edebiliyor. 3 yıl sonunda boşanmak isteyenler için de aynı durum söz konusu: önce terapi görmek sonra evliliğin yürümeyeceğine hüküm biçilirse boşanmak. Bu düzenin amacı: Çocukların olması gerektiği gibi yetişmesini ve birer yetişkin olduklarında da olması gerektiği gibi çocuklar yetiştirebilmelerini sağlamak. Böylece uzun vadede toplumsal ve bireysel sağlamlık, ruh sağlığı, mutluluk, huzur, güven, refah elde edilebilsin.

*İşte bu kitap benim ütopyamda evlenmek isteyen anne-baba olacak çiftlerin okuması zorunlu olan kitaplardan biri.

Anne-baba adaylarının mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum. Eğer bebek bekliyorsanız ve öneri kitap arıyorsanız, öneriyorum: bu kitabı okuyun. Eğer bir yakınınız bebek bekliyorsa ve ona hediye almak istiyorsanız, bebek kıyafetlerini bırakın, öneriyorum: gidin o kişiye bu kitabı alın. Bebek kıyafetini bebek büyüyünce giyemez ama annesi babası ona yaklaşması gerektiği gibi yaklaşırsa işte o zaman bebek onu ruhuna giyer ve bir ömür boyu ruhunda taşır. Bu ise verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Şeyma Taş 
12 Mar 13:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben öğretmenlik kitabı sanarken annelik kitabı çıktı dnfjfj ama yinede okumayı bırakmadım anne olunca işe yarar diye kitap anneler ve anne adayları için çok güzel, çok yararlı. Pedagog yazar, anneyle çocuğun arasında ki bağın ne kadar özel ve kutsal oluşuna parmak basmış ve bu bağın nasıl en güçlü yapılacağına dair yol göstermiş, gerçekten tavsiye ederim okumanızı.

Burcu Yenidoğan 
 16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hamilelik döneminde okudum, doğuma doğru ve doğumdan sonra da defalarca okuyacağımı düşünüyorum. Bağlanmanın daha anne karnında başladığını, bebeklik döneminde pekiştiği anlatıyor. Belki de bizim önemsemeyeceğimiz birçok konuşmanın, davranışın çocuk üzerinde kötü etkileri olabileceğini görüyorsunuz. Kitap sadece bebeğinizle, çocuğunuzla bağlanmanız için yardımcı olmuyor , aynı zamanda kendi yaşamınızı, annenizle ilişkinizi de sorgulatıyor.

Melek 
16 May 12:37 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Bütün anne ve babalarin okumasini kesinlikle tavsiye ederim. Bebek neden 2 yasina kadar anneyle uyumali? Bebegim beni neden emmek istemiyor? Ben cocugumu cok seviyorum ona cok bagliyim ama yinede her gece agliyor!!! Cocugum 5 yasina geldi hala kendi basina yetemiyor!! Cocugunuzla aranizdaki Bir cok sorununuzun nedenlerini bulabileceginiz bir Kitap. Ben zaten guzel yetistiriyorum diye dusunmeyin, ne kadar iyi ebeveyin olursaniz olun yinede okumanizi tavsiye ederim.

Sevgi Ceylan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bağlanma konusunda ne kadar çok bilmediklerimiz varmis.Anneyle çocuk,babayla çocuk arasinda bağlanma.Çocuğun anneyle yatmasi,anneye sarilmasi hep bağlanma kaynaklı davranişlar.Her anne farklidir ve her bebekte farklıdır.Genelleme yaparak tek bir yargıya varmak yanlistir.İyi ki okuduğum kitaplardan diyorum.

Sıla Aytamga 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

0-2 YAŞ Arasında bebeği olan bütün anne Babaların okuması gereken bir kaynak. Emzirmenin öneminden, anne Bebeğin birlikte uyumasına, tuvalet eğitiminden, çocuk terbiyesine aradığınız her şey bu kitapta.

Kitaptan 20 Alıntı

Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bekleyebilmek(sabır), hazzı öteleyebilmek fıtrat ve mizacı bozulmamış insanların önemli özelliklerinden biridir."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 127 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 127 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Güven öyle bir iksirdir ki, girdiği ruha umut verir, tebessüm ettirir, onu hayata bağlar."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 185 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 185 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Sedâbiyât 
20 Tem 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir sorunu çözmek ve uzun vadede de tekrar etmesini engellemek isteyenler sorun anında problem çözülmeyeceğini bilmelidir. Bu en temel prensiptir. Çünkü o esnada kişiler gergindir, sunulabilecek tüm tekliflere karşı taraf ön yargılıdır. Uzlaşmak mümkün değildir. İki tarafın sakinleşmesini beklemekten başka çare yoktur.

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 152)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 152)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir kadına yapılacak en büyük haksızlık, onun annelik yeteneğini elinden alıcı, onun güven duygusunu kırıcı, onun annelik hevesini kaçırıcı tavırlarda bulunmaktır."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 165 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 165 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Güven duygusu çocuğun annesine, babasına ya da kendine güvenmesi değil, içinin, benliğinin kendini güvende hissetmesi hâlidir."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 162 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 162 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan fıtratında kötülük asla yoktur. Kötülük, sonradan öğrenilen bir davranıştır."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 106 - Timaş Yayinlari-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 106 - Timaş Yayinlari-12. Baskı)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kişi kendi düşüncelerini ifade etmek yerine akılcı davranarak bulunduğu ortama ayak uydurur. Aslında bu üzücü durum zarara uğramış duygusal ve zihinsel auranın(kişilik sınırları) neticesidir."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 144 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 144 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Meryem Yılmaz 
27 Haz 17:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...anneyi annelik derinliğine eriştiren eğitim seviyesinin yüksekliği değil, kendini duyabilme yeteneğidir."

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 80 - Timaş Yayınları-12. Baskı)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 80 - Timaş Yayınları-12. Baskı)
Sedâbiyât 
21 Tem 12:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan yaşamı boyunca kendini sevgisiz hissettiği her an anne sevgisine gereksinim duyar. Zorda kaldığı zamanlarda bir baba tesellisi duymak ister.

Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 184)Güvenli Bağlanma, Adem Güneş (Sayfa 184)

"Her ebeveyn ancak kendi çocukluğunun özgürlüğü kadar ebeveyndir…
Zira her insanın özü kendi çocukluğudur…"

Güvenli Bağlanma, Adem GüneşGüvenli Bağlanma, Adem Güneş
2 /