Güvenli Bağlanma

9,4/10  (10 Oy) · 
37 okunma  · 
13 beğeni  · 
941 gösterim
Hayat bağlanmalardan ibarettir

Hayat bağlanmalardan ibarettir. Önce anneye… Sonra babaya… Aileye… Ardından "yaşama" ve "yaşamaya" bağlanma…
Yaşama sevincini kaybetmiş kişiler bağlanamayanlardır.

Birçok psikolojik sorunun kökeninde bağlanamamak ya da bağlanmanın şiddetini ayarlayamamak vardır. Ve bu duygusal kazanım ancak çocukluk yıllarında edinilir.

Bebeğin, kendisini tümüyle bebeğine bırakmış annesinin kucağında huzur bulmasıyla başlayan, yetişkinlik yıllarında romantik bağlanmalara kadar devam eden hayatın ana çizgisidir bağlanma.

Pedagog Adem Güneş yeni kitabı Güvenli Bağlanma'da insanın olmanın, kişilik gelişiminin, hayatın her döneminde sağlıklı ve doyum veren ilişkiler kurmanın esası olan "bağlanma" konusunu ele alıyor.

Emzirmeden birlikte uyumaya, aidiyet ilişkisinden ayrılmaya, sütannelikten tuvalet eğitimine, farkında olmadan bebeğe hissettirilen duygusal ve psikolojik şiddetten baba-bebek ilişkisinin sınırlarına varıncaya kadar pek çok konuyu "bağlanma" çerçevesinde değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050815061
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Taş 
12 Mar 13:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben öğretmenlik kitabı sanarken annelik kitabı çıktı dnfjfj ama yinede okumayı bırakmadım anne olunca işe yarar diye kitap anneler ve anne adayları için çok güzel, çok yararlı. Pedagog yazar, anneyle çocuğun arasında ki bağın ne kadar özel ve kutsal oluşuna parmak basmış ve bu bağın nasıl en güçlü yapılacağına dair yol göstermiş, gerçekten tavsiye ederim okumanızı.

Burcu Yenidoğan 
 16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hamilelik döneminde okudum, doğuma doğru ve doğumdan sonra da defalarca okuyacağımı düşünüyorum. Bağlanmanın daha anne karnında başladığını, bebeklik döneminde pekiştiği anlatıyor. Belki de bizim önemsemeyeceğimiz birçok konuşmanın, davranışın çocuk üzerinde kötü etkileri olabileceğini görüyorsunuz. Kitap sadece bebeğinizle, çocuğunuzla bağlanmanız için yardımcı olmuyor , aynı zamanda kendi yaşamınızı, annenizle ilişkinizi de sorgulatıyor.

Melek 
16 May 12:37 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Bütün anne ve babalarin okumasini kesinlikle tavsiye ederim. Bebek neden 2 yasina kadar anneyle uyumali? Bebegim beni neden emmek istemiyor? Ben cocugumu cok seviyorum ona cok bagliyim ama yinede her gece agliyor!!! Cocugum 5 yasina geldi hala kendi basina yetemiyor!! Cocugunuzla aranizdaki Bir cok sorununuzun nedenlerini bulabileceginiz bir Kitap. Ben zaten guzel yetistiriyorum diye dusunmeyin, ne kadar iyi ebeveyin olursaniz olun yinede okumanizi tavsiye ederim.

Sevgi Ceylan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bağlanma konusunda ne kadar çok bilmediklerimiz varmis.Anneyle çocuk,babayla çocuk arasinda bağlanma.Çocuğun anneyle yatmasi,anneye sarilmasi hep bağlanma kaynaklı davranişlar.Her anne farklidir ve her bebekte farklıdır.Genelleme yaparak tek bir yargıya varmak yanlistir.İyi ki okuduğum kitaplardan diyorum.

Sıla Aytamga 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

0-2 YAŞ Arasında bebeği olan bütün anne Babaların okuması gereken bir kaynak. Emzirmenin öneminden, anne Bebeğin birlikte uyumasına, tuvalet eğitiminden, çocuk terbiyesine aradığınız her şey bu kitapta.

Kitaptan 2 Alıntı