Güzel Susma Sanatı

7,4/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
10 beğeni  · 
727 gösterim
Bülent Akyüreki yıllardır çok satan ve çok okunan "İçinizdeki Öküze Oha Deyin", Yılgın Türkler Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır", Mavi Marmara Risalesi" gibi kitaplarından tanıyorsunuz.

Yazar bu kitabında yüzyılın gürültü çağı, boş laf üretme yüzyılı olduğundan yakınıp, sosyal medya, sokak filozoflarını topa tutup, edep açısından susmanın hikmetlerinden yine her zamanki sert diliyle bahsediyor. Yine çok orijinal, yine ufuk açıcı benzersiz bir Bülent Akyürek kitabıyla karşı karşıyasınız.
(Tanıtım Bülteninden)
sinem gülen 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitap fuarında yazarın kendisiyle de tanışmıştım.Kitaptan çok yazarın sessiz sakin hüzünlü havasının altında yatanları merak ediyor insan.Kitapta da anlıyoruz zaten nedenlerini.

Sky K 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap benim için değerli bir kitap. Kişisel Gelişim tarzı kitaplar okumayı seviyorum fakat bana göre aralarından en iyisi bu kitap. Yazar eşsiz bir yazım tarzıyla yazmış. Ayrıca sizle konuşuyormuş gibiydi. Çok cana yakın yani sizin arkadaşınızmış gibiydi. Rahatlıkla küfür ediyor, sizi uyarıyor ve sizi eleştiriyordu.
Eleştirilerine katıldığım noktalar vardı. Bu kitapta cımbızla çekip alabileceğiniz güzel sözler vardı. Gerçekten okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitaptan 15 Alıntı

Ben Boş Konuşmayı Sevmem
Boş konuşan adam Yeşilçam filmidir... Hangi dakikada filmi izlemeye gelseniz konuyu hemen anlar, çekirdeklerinizi çitlerken dinlersiniz...

Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 30)Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 30)

Dil insanoğlu için ceza mı?
Tekrar insan olabilmek için hayvanlar gibi aynı dili konuşmalıyız ya da onlar gibi susmalıyız. Onların konuşması da susması da zikirdir. Ya bizimkisi? Biz konuşurken nefsimizin heykelini oymuyor muyuz? Bir de susmamız kibrimizden kaynaklanıyorsa eğer işte o zaman yandık!

Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 20)Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 20)
Arzu Şentürk 
01 Eyl 23:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kutsal kitabımız: "Kimse gelecekten haber veremez, gaybı Allah bilir" derken, sanırım bizi kapitalizmden korumaya çalışmıştır.

Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 69)Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 69)
Arzu Şentürk 
 01 Eyl 22:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dolu konuşmak için dolu bakmalıyız. Bakış kültürdür. Bilginiz, kültürünüz yoksa göremezsiniz. İnsanlar 3.Dünya Savaşı'nın ne zaman çıkacağını soruyorlar bana. Düşünsenize Amerika Vietnam'a girdi, Afrika perişan, Somali, Sudan, Cezayir, Tunus, Fas, Ürdün, Lübnan, Mısır, Azerbaycan, Bosna, Irak, Afganistan, Gazze, Filistin, Urumçi perişan... Yani bunları göremeyen insan 3.Dünya Savaşı'nın aslında bitmiş olduğunu, yıllardır 4.Dünya Savaşı'nı beklediğimizi nereden bilecek?

Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 14)Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 14)

"Konuşan milyonlarca cahilin arasında susmak en zor erdem, belki de keramet.. Sözün para ettiği bir çağda susmanın maliyeti büyük, eğer bir karakteriniz yoksa susmayı beceremezsiniz.. Konuşmanız gerektiği zamanda da susmak karaktersizliktir, imtihan büyük..'”

Güzel Susma Sanatı, Bülent AkyürekGüzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek
Arzu Şentürk 
01 Eyl 23:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Özünde her insan iyidir, içi temizdir.
-İyi de kardeşim, her insanın özü iyidir, derinliklerinde temizdir. Çünkü insanın özünde Allah'tan parçalar var.
İyi hoş da özüne inmek için aylarca sondaj mı vuracağız yüreğine?!

Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 88)Güzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek (Sayfa 88)

'Güzel susmak sanattır. Karşındaki cahile verilen gizli bir konferanstır. Bilmediğin için değil, bildiğin halde susmak anlamlıdır.. Biliyor gibi yapıp susmaktan bahsetmiyorum, bilip susmak kıymetlidir!'

Güzel Susma Sanatı, Bülent AkyürekGüzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek
Sky K 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Anlamsız, samimiyetsiz, sahte günlerin tozunda sözlerimizle parlatmaya çalışıyoruz kendimizi ama her söz hikmetten uzaklaştırıyor insanlığı, ağızdan çıkan her sözle biraz daha yakınlaşıyoruz cehenneme, oysa cennet suskunların krallığı olacak.

Güzel Susma Sanatı, Bülent AkyürekGüzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek
Sky K 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanlar 3. Dünya Savaşı'nın ne zaman çıkacağını soruyorlar bana. Düşünsenize; Amerika Vietnam'a girdi, Afrika perişan, Somali, Sudan, Cezayir, Tunus, Fas, Ürdün, Lübnan, Mısır, Azerbaycan, Bosna, Irak, Afganistan, Gazze, Filistin, Urumçi perişan... Yani bunları görmeyen; insan 3. Dünya Savaşı'nın aslında bitmiş olduğunu, yıllardır 4. Dünya Savaşı'nı beklediğimizi nereden bilecek?

Güzel Susma Sanatı, Bülent AkyürekGüzel Susma Sanatı, Bülent Akyürek
2 /