Hababam Sınıfı

8,6/10  (100 Oy) · 
476 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.386 gösterim
7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz'ın doğum günü. 7 Mayıs 2011'de tam 
100 yaşında olacak babam. Okurları ona "Koca Çınar" diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak...

Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, "gözü toplumda, kulağı halkta"ydı. 

O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim.

Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz'ın, 70'e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale... Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi 
bir gazeteci ve dizgiciydi de... 

Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz'ın 100. doğum yılında, onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz...
-Aydın Ilgaz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  516
 • ISBN:
  9786053601005
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Filmleri o kadar çok izledim ki neredeyse kareler kanlı canlı aklımda oynatabiliyorum. Televizyonda gezerken görsem hala tekrar izlerim. Kitabını okuyunca önceki düşüncelerimde biraz değişti. Filmde kitaba çok haksızlık edilmiş. Özellikle hababam sınıfına karşı yapıldığını düşünüyorum. Çok önemli bazı karakterleri almamışlar. İnek şaban ve tulum hayri karakterini basitleştirmişler. Sistemi eleştiren kısımların çoğunu atmışlar. Bazı kısımlarını çok basit işlemişler. Kel mahmut'u melek gibi göstermişler. Yani kitabın yanında film aşırı yüzeysel ve korkakça yapılmış. Kitaba dönecek olursak dili ve konusu çok güzeldi. Karakterlerin gerçek hayattan olması bakımından insanı daha çok çekiyor. Hayatımda yurtta kalmadığıma pişman oldum. Velhasıl bence herkesin başucunda olması gereken kitaplardan. Mutsuz oldunduğu zamanlar iki bölüm okuyup kafayı biraz olsun rahatlatacak güzel bir eser.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan bir mizah şaheseri. Defalarca izlediğimiz filmin esin kaynağı. Her ne kadar filmle uyuşmasa da çok güzel bir kitap. Sınıfın lideri Tulum Hayri olsa da, İnek Şaban gerçekten inek olsa da, Kel Mahmut ideal bir hoca olmasa da, filmde yer almayan Çolak Hamdi, Kalem Şakir, Sidikli Turan, Küp Arif gibi karakterler olsa da mutlaka okunması gereken bir başyapıt.

Bu kitabin ilk 50 sayfası sıkıyor okumak istemiyorsun ama sonra insani kendine bagliyo birakmiyor bagimlilik yapiyor. Denemenizi tavsiye ediyorum. :):):):)

Sevda 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir.

Eserde Hababam Sınıfının kopya serüvenlerini, hocalara kurdukları komplolar anlatılıyor.


Eser mizah türünün örneğidir. Güldürücü unsurlar eserde çok bulunmaktadır. Örneğin İnek Şabanla uğraşılması, sınıfın komploloru hocalara vs...

Eserde Hababam Sınıfinın her zaman söylediği bir şarkı vardır. Türküler söyledikleri kısımlar vardır. Bu parçalar esere şiirsellik katmıştır.

Türk eğitim sistemi ile ilgili bilgi vermektedir. Türk eğitim sistemi ezbercidir. Ezberlemediğin taktirde sınıfta kalma riski olduğu için öğrenciler kopya çekmiştir. Sınıfın öğrencilerinin hocalara davranışından, hocaların öğrencilere davranışından, öğrencilerin arkadaşlarına davranışlarından bahsedilir.

Eserin yalın bir anlatımı vardır.

Hababam Sınıfı sonradan sinemaya uyarlanmıştır. Eserde bulunan kahramanların bazıları filmde bulunmamaktadır. Örneğin; Çolak Hamdi, Yavşak Şadi, Sansar Behçet, Çıyan, Küp Arif (Paytak Arif) vs kişilerdir.

Okurken bazı yerler gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Eseri okurken gülümsediğim kısımlar oldu. Filmin izlenmesi kitabında okunması gereken eserlerden biri.

Dursun Yener 
03 Eyl 22:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filmlerini herkesin ezber bildiği, ancak kitabını çok az kişinin okuduğu bir eser. Özellikle bazı karakterlerin film ve kitap arasındaki uyumsuzluklarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım..

İnsanın moralinin olmadığı zamanda, gülmek için okuyabileceği güzel kitaplardan birisi :-)

Yine çok severek okuduğum ve filmlerini de izlediğim bir yapıt. Hala izliyorum. Evet. Unutulmaz oyuncuları; Adile Naşit, Münir Özkul,Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan... Yaşar Kemal'in de dediği gibi: O iyi insanlar o güzel atlara binip gittiler :(

Uğur KIRBUGA 
 08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Soru: ''Nasıl bu kadar çok güldürebildiniz?’’
Rıfat Ilgaz: ‘’ Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlamış. Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bürünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş. Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük.’’ Rıfat ILGAZ ile yapılan bi röportaj.
Bu kitabı sırf okumak için ya da sırf gülmek için okumayın. Bu kitabı okurken eğitim sistemimizi düşünün. Ne derece memnunsun, oluru olmazıyla yapılan hatalar aklınıza gelsin. 1. sınıf tan 12. sınıfa kadar gelen yanlışlara dikkat kesilin. Her sayfasında sistemi sert bir dil ile yerden yere vuruyor, yapılan yanlışları gözlerimizin önüne seriyor. Demem o ki bu kitabı her öğretmenin her velinin her yurtaşın okuması lazım. Öğrencinin aynı zaman da sesi niteliğinde bir kitap. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İyi okumalar..

Tamamen gereksiz bir kitap. Harcanan mürekkebe yazık. Kağıt düpedüz israf. Rıfat Ilgaz nasıl bu kadar kötü yazabilir anlamıyorum. Sadece filmlerden bildiğiniz tek tek esprilerden ibaret. Ortada hikâye diye bir şey yok. Karakterler hemen hemen aynı. İnek Şaban farklı. Bizim bildiğimiz anlamda, çalışkan, bir inek. Ertem Eğilmez bu kadar uyduruk bir kitaptan böyle güzel filmleri iyi çıkarmış doğrusu. Sakın okumayın, filmlerden de soğursunuz.

Banksy 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Doğrusunu söylemek gerekirse bu kitabı ilk aldığımda filmlerini izledğimiz hababam sınıf gibi eğlenceli şeyler bekliyordum ancak siyasi içeriğiyle beni hayal kırıklığına uğrattı. Benim gibi düşünenler için bu paylaşımı yapmak istedim :)

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Teyzemin Yumurtaları
Tulum, kutunun ipini çözdü, kapağını açtı, on kadar yumurta kâğıtlara sarılmıştı.
Bir tanesini açarak gözüne tuttu. Bir yumurtacı ustalığıyla incelemeye başladı. Sidikli'yi kızdırmak için.
"Bayat!" dedi. "Buzhane malı!"
Sidikli için bir hakaretti bu:
"Günlük yumurta bunlar! Teyzemin tavuklarından!"
Tekrar ışığa tuttu.
"Hayır!" dedi. "Teyzenin yumurtasına benzemiyor, amcanın yumurtası olmasın?"

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Kel Mahmut
"Bu Hababam Sınıfı, bir insana bir isim taktı mı, yerinde bir isimdir o... Bana Kel Mahmut dedikleri gibi...

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 11 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 11 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Gece Şey Olmuş da...
"Vay küçük bey..." dedi. "Kahvaltını yatağına mı getirsinler? Burasını beybabanın köşkü mü sandın!"
"Efendim..."
"Efendimi mefemdimi bırak! Fırla!"
"Kalkamam efendim!"
"Kalkamazsın ha! Sebep?"
"Gece şey olmuş da... Banyo yapmam lazım!"
"Bak soytarıya... Herkes senin gibi gusül abdesti alsa..."
"Öyle değil efendim! Ben çocukluğumdan beri hep böyleyim..."
"Pek erken başlamışsın!"

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

İnek Şaban, Güdük Necmi, Tulum Hayri
Yani demek istiyorum ki, her lisenin bir payı vardı Hababam Sınıfı'nda... Zaten olaylar o kadar birbirine benziyorduki... Adana Lisesi'nde geçen olay, tıpa tıp Haydarpaşa Lisesi'nde de geçmiş oluyordu. Oysa ben bizim Öğretmen Okulu'nda geçen bir olayı anlatıyordum. Hemen bütün tipler Kastamonu Öğretmen Okulu'ndaki sınıf arkadaşlarımdı. Tulum Hayri, 120 kiloluk Fehmi'yle takımın santrhafı Cemal'in ortalamasıydı. Güdük Necmi, Sinoplu Haydar'dı. Hele inek Şaban bir sıra Sağında oturan adı İnek'le başlayan bir arkadaştı... Kitabının sayfaları arasına otu, bizzat ben koymuş, küfrünü de afiyetle yemiştim! Ne yapalım ineğe takılan her şeyine katlanırdı!

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (Önsöz))Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (Önsöz))
Esra'nın Dünyası 
21 May 22:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Değişmesine çok şey değişti, ama Hababam Sınıfı'nı, Hababam Sınıfı Yapan nitelikler olduğu gibi kaldı.

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 318)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 318)
Mustafa Merthan Merdoğlu 
31 Mar 12:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cezalı Top
Biz camı kıranın hangi eşek olduğunu biliyorduk.Bu Hababam Sınıfı'nın en sempatik adamı Güdük Necmi'ydi. Güdük Necmi takımda yer alacak kadar gösterişli bir oyuncu değildi ama, ayağına geçirdiği bir topu istediği pencereden geçirecek kadar da bu işlerin ustasıydı.

Kel Mahmut bahçedeki topluluğa karşı sorusunu tekrarladı:

"Hangi eşek kırdı bu camı?!"

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 178 - Çınar Yayınları)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 178 - Çınar Yayınları)
Esra'nın Dünyası 
23 May 19:26 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Atatürk, Cumhuriyet'i bugünün gençlerine, daha doğrusu genç kalmasını bilenlere emanet etti.

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 507)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 507)

(Müfettiş Hüseyin Şevki Topuz ve Şaban)

- Balkan Savaşı'nı anlat!
- Balkan Savaşı... Eeee... Balkan Savaşı, bu çok kanlı bir savaştı, her yerde bombalar patlıyor, ölüler, yaralılar inim inim inliyordu. Çocuklar etrafta babaaa babaaa diye ağlıyorlardı. Birden tanklar gelmeye başladı. Tanklar dönüp çocukların üzerine doğru sürmeye başladılar!
-Oooğlum çocukların ne işi var! Çekin cocukları tankın önünden!
-Çekemiyorum. Geliyor tanklar!

Hababam Sınıfı, Rıfat IlgazHababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.