Hababam Sınıfı İcraatın İçinde 100 Yaşında

9,0/10  (12 Oy) · 
52 okunma  · 
10 beğeni  · 
637 gösterim
7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz'ın doğum günü. 7 Mayıs 2011'de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona "Koca Çınar" diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak... Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, "gözü toplumda, kulağı halkta"ydı. O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim. Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz'ın 70'e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale... Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de... Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz'ın 100. doğum yılında onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz...
-Aydın Ilgaz-

Son Şiirim Elim birine değsin Isıtayım üşüdüyse Boşa gitmesin son sıcaklığım 19/ 11/ 1991
-Rıfat Ilgaz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9786053600329
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
fulden ufacık 
14 Oca 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Ben çocukken Hababam Sınıfı'nın filmlerini izlemeye bayılırdım. Hala da bayılırım. Usta oyuncuları izlemek hep mutluluk vermiştir. Sonra Hababam Sınıfı'nın kitabı olduğunu öğrendim ve okumam gerek dedim. Apartman komşumdan aldım bu kitabı. Okuyup geri vermek şartıyla.
Hababam Sınıfı filmindeki gibi mizah ögesi kitapta da var fakat kitapda siyasi yönler daha ağır basıyor. Özel sektörü eleştiriyor yazar. Ülkenin o zamanlardaki durumunu mizahla karışık lise sıralarına götürüyor. İcraatın İçinde, Hababam Sınıfı'ndaki sınıf başkanı seçimi ile kitap başlıyor. Tabi paralı yatılı ve parasız yatılılar olarak ayrım yapılarak. Mudür bu duruma el atmak ister fakat demokratik yollarla seçimin yapılması gerektiğini düşünen Hababam Sınıfı bunu Mahmut Hocalarına söyler. Sonuç olarak seçim yapılır ve parasız yatılılardan Palamut Recep başkan olur. Müdür, kendisinin patron olduğunu hatırlatmak ister fakat Mahmut Hoca ve Cafer Hoca varken bu mümkün değildir. Bu yüzden onları Milli Eğitime şikayet eder. Mahmut Hoca ve Cafer Hoca yapılan her şey rağmen kovulmak zorunda kalırlar. Ve emekliliklerini istemekten başka çareleri yoktur. Mahmut Hoca'nın son konuşmasını yapması için spor salonunda yer düzenlerler. Mahmut Hoca çok duygulanır ve konuşmasını yaptıktan sonra okuldan ayrılır. Fakat daha sonra anlaşılacaktır ki okul 5 yıldızlı otel yapılması için özel bir şirkete satılmıştır. Okuldaki öğrencilerde başka okullara gitmek zorundadırlar. Okul yıkılır ve Hababam Sınıfı birlik içinde yollarına devam ederler.

Kitaptan 12 Alıntı

Sadettin TANIK 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Laiklikten ne anlıyoruz, önce bunu açıklayalım. Laiklik, Atatürk'ün tüm ilkelerini sağlamlaştıran en önemli bir ilkedir. Laiklik devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine, inanışa değil de akla ve bilime dayandırılmasıdır."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 35)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 35)
Sadettin TANIK 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bilim yolu, akıl yolu öyle kolayına açılıvermemiş, uzun bir zamanın geçmesi gerekmiştir. Bu gerçeği algılayan din adamları gelişen insan zekasının önüne engeller koyarak kendi varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat IlgazHababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz
Sadettin TANIK 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kim istiyor anarşiyi, hangimiz! Demokrasiden yana olanlar mı yoksa karşısında olan tutucular, gericiler tarikatçı tekkeciler mi?

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 12)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 12)
Sadettin TANIK 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Başka nasıl çıkabiliriz çağdaş uygarlık düzeyine. Sahnelerimizi mescide okullarımızı camiye çevirerek!.."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 98 - Çınar - 2000)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 98 - Çınar - 2000)
Sadettin TANIK 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biz anarşi değil demokrasi istiyoruz, hem de... Çoğulcu demokrasi!..

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 14 - Çınar - 2000)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 14 - Çınar - 2000)
Sadettin TANIK 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yüreği ağzındaydı Şaban'ın.
"Vurdular bana!" dedi, "Dövdüler! Elham'ı bilmiyorum diye... Gavursun sen dediler!"

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat IlgazHababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz
fulden ufacık 
14 Oca 10:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bakın çocuklar, her şeyin tartışması olur da saygının tartışması olmaz!"

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat IlgazHababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz
fulden ufacık 
14 Oca 10:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ne sert yöneticiler, ne kötü niyetli gruplar,bizi, biz Hababam Sınıfı'nı birbirimizden ayıramadı. Ne düşünürsek düşünelim... Hangi görüşte olursak olalım. Biz okul arkadaşı, sınıf arkadaşıyız!"

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat IlgazHababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz
2 /