Hababam Sınıfı Uyanıyor

8,5/10  (19 Oy) · 
82 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.014 gösterim
 Tulum Hayri, Güdük Necmi, Kalem Şakir, İnek Şaban, Domdom Ali, Çolak Hamdi, Kel Mahmut, Badi Ekrem, Hafize Ana ve diğerleri... İşte Hababam Sınıfı'nın unutulmaz kadrosu. 

Kendisi de uzun yıllar yatılı okullarda okumuş ve öğretmenlik yapmış olan Rıfat Ilgaz'ın anılarından yola çıkarak yazdığı Hababam Sınıfı ve bu sınıfın unutulmaz karakterleri, yıllardır yediden yetmişe herkesi kâh güldürdü kâh ağlattı. Yazar, eğitim sistemindeki bozukluğu, yöneticilerin ve eğitmenlerin halini, öğrencilerin bakış açısıyla anlattı bizlere. Öğretmenleri tarafından tembel, yaramaz, kopyacı diye suçlanan bu sınıfın parasız yatılı öğrencileri, aslında böylesi bir otoriter eğitim sistemine uyum sağlayamayıp kendilerini farklı yollarla ifade ettiler. Onların istedikleri, sevgi ve anlayıştan başka bir şey değildi. Bir türlü değişmek bilmeyen bu sistemle daha iyiye doğru mücadelenin sembolü olan Hababam Sınıfı'nda hepimizin ortak anıları var. Bu sınıf, hepimizin sınıfı...

 

Hababam Sınıfı Uyanıyor'da, edebiyat öğretmenleri Piyale İhsan'la başları dertte olan sınıf, bu sıkıntıdan kurtulabilmenin yollarını arıyor. Piyale İhsan öğrencilere ezberlemeleri için çok uzun ve zor bir şiir veriyor. Ayrıca, sınıfın bunu başaramayacağına ve kopyaya başvuracaklarına inanıyor. Ama bu Hababam Sınıfı... Her zamanki gibi el ele verip çok masum bir oyunla bunun da üstesinden geliyorlar.

 

Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanından uyarladığı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Baskında ve Hababam Sınıfı Uyanıyor adlı tiyatro oyunlarını okurken, kendinizi hiç yabancısı olmadığınız sınıfın şenlikli ortamında bulacaksınız...

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  122
 • ISBN:
  9786053602507
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem Ekici 
25 Mar 01:31 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Amcamlara misafirliğe gittiğimiz bir gün amcamın elime tutuşturması üzerine okumuştum. İyi ki de okumuşum. Filmleri kadar okumak da eğlenceliydi. Rıfat Ilgaz'ın ilk ve son okuduğum kitabı olarak kaldı. Keşke bitmeseydi demiştim sonunda. Diğer kitaplarını da okumayı not edeceğim.

Merve Akpınar 
21 Ağu 15:51 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kütüphanede can sıkıntısına bulup okuduğum keyifli bir tiyatro kitabıydı. Daha önceden eminim herkes filmini izlemiştir. Rıfat Ilgaz döneminin eğitim sorunlarına ve gençlerin bakış açılarına tam anlamıyla hakimdi. Herkese tavsiye ederim. :)

Özdemir 
09 Oca 09:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tulum Hayri, Güdük Necmi, Kalem Şakir, İnek Şaban, Domdom Ali, Çolak Hamdi, Kel Mahmut, Badi Ekrem, Hafize Ana ile karakterleri kafamız hatta yüreğimize kazıyan kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
27 Tem 00:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sus! Ne demek memleket gerçekleri. Gerçek, gerçektir. Gerçeğin memleketi olmaz. memleketin gerçeği olmaz!

Hababam Sınıfı Uyanıyor, Rıfat Ilgaz (Sayfa 30 - çınar)Hababam Sınıfı Uyanıyor, Rıfat Ilgaz (Sayfa 30 - çınar)