1000Kitap Logosu
Hacı Komünist

Hacı Komünist

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

302 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 33 dk.
Adı
Hacı Komünist
Basım
Türkçe · Türkiye · Ortaoyuncular Yayınları · Şubat 2005 · Karton kapak · 9789757904106
"Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da, onlara eşitlik duygusu, insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir." diyen adamın gizemli adasına doğru alçalmaya başladı uçak. (Arka Kapak)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 35.3
Erkek
% 64.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.6
10 üzerinden
138 Puan · 31 İnceleme
302 syf.
·
8/10 puan
ferhan şensoy'un, "şans kapıyı kırınca" adlı filminin çekimlerinde yaşadığı ve gördüğü olaylar anlatılıyor. bir nevi filmin kamera arkası da diyebiliriz. tabi yazar ferhan şensoy olunca, anlatılanlar da tam bir komedi oluyor. özellikle gıcık olduğum oyuncu ilkay saran'ı bile bu kitapta sevdim gibi oldu. bu arada film küba'da çekilir ve bir komünist olan ferhan, komünistliğin ana vatanı küba'ya gidip döndüğü için kendini hacı komünist ilan eder. eğlenceli bir kitap.
Hacı Komünist
8.6/10 · 454 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
302 syf.
"Bu resmen tesadüfün iğne deliği!"
'“Piyango günler efendim! Bugün size çıktım", "Merhabalardan bir demet". Nevi şahsına münhasır incelememiz (miz derken? Tanışıyor muyuz? Siz kimsiniz de mizleşiyoruz. Pardon yani) "Tanışmamayı sürdürelim o halde.” (“Krem karamelleşmeyelim lütfen.”) E tamam daa aç ve kapa parantezler! Spoi ve Gilleri bulunmaktadır. -İspanyolca sözlük! -İspanyolca mı öğreniyorsunuz? -Evet. Küba'ya gidiyorum. -Küba'ya mı gidiyorsunuz? Niye? -Hacı komünist olucam! Çok içten ve mizahi başlıyor kitap. Filmden (Şans Kapıyı Kırınca: i.hizliresim.com/934fnzf.jpeg) çok, Küba'yı gezip görmek için kabul ediyor teklifi. Uçakla beraber gidiyorlar bütün ekip. -Zeki Alasya sonradan dahil oluyor- O çok popüler konu kitapta geçiyor. Ferhanağbi'nin, uçakta nikotin özlemi aşırılaşıyor. Gel gör ki: “Condor Hava Yolları'nın Thomas Cook uçağındayız. Ve sigara içmek yasak! Tayfun'u öldür­meyi düşünüyorum! Sigara içilebilen bir uçuş koşu­luyla anlaşmıştık. Kasım ayında serbestmiş, bu ay kaldırılmışmış! Bu salak aralık ayının ilk gününü yaşı­yor olmamız çok saçma. Dün binseydik bu uçağa pü­für püfür içiyorduk sigaramızı.”, “Sigara içmek istiyorum ... Şeytan diyor çıkar bir sigara, efendi gibi yak! Bakalım n'olu­cak? Ben bu uçakta sigara içilemeyeceğini bilsem bi­nermiyim, bu filimde oynar mıyım be?” “İdeal bir oyuncu sözleşmesi şöyle başlamalı; madde 1: oyuncu her yerde sigara içebilir. ” Ve tabi ki çözüm buluyor: “Sigarayı yakıp yakmama duraksamamı yaşıyorum. Birden çalışıyor kafam; lavabo deliğinde şiddetli bir vakum düzeneği var. Büyük bir gürültüyle musluktan akan suyu anında emiyor lavabo deliği... Dumanı da emer o zaman! Deliğin içinde yuvarlak, madensel bir zımbırtı var. Kurcalıyorum, çevirince çı­kıyor yerinden. Lavaboya iyice eğilerek yakıyorum si­garayı, hemen deliğin içine sokuyorum sigaranın ucu­nu, anında emiyor dumanı mucidini sevdiğimin va­kum düzeneği. Çektiğim dumanı lavabo deliğine üflü­yorum. Ortada ne duman var, ne sigara kokusu! Afe­rin ben! Aferin lavabo!” GÜLMEK GARANTİ ≈)) Küba ve devrim süreci de anlatılmış Ferhanca (Çok samimi, içten, kelime şölenli cümleleri olan mizahın doruklarında renkli bir dil Ferhanca) Yazar, eksi/artı gördüğü şeyleri direkt yazmış. "Bu resmen tesadüfün iğne deliği!" diyeceğiniz devrimsel, edebiyatsal bilgiler sayısı fazla. Yönetmenin ilk filmi olması sebebiyle de setsel sıkıntılar bir hayli çok cereyan ediyor. Otelsel problemler peşini bırakmıyor bir türlü Ferhanağbi'nin. Yemeklerin tatsız tuzsuzluğu vs. Kısacası problemli bir seyahat olmuş. Neyse ki "Streslendim de duruldum!"vari bir sonuç tezahür ediyor. Kazasız belasız memlekete ulaşıyorlar. -Nasıldı Küba? -Güzeldi. Çok güzeldi. -Hacı komünist oldunuz mu bari? -Oldum elhamdülillah! Elhamdülillah ≈)) Zaman ayırıp okuyanlara mersilerden bir demet, keyifli okumalar, "Piyango günler" ≈)
Hacı Komünist
8.6/10 · 454 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
302 syf.
·
98 günde
·
Puan vermedi
Çokça Ferhanca tanımlamalar içeren okunası bir kitap. Not aldıklarımdan bazıları ; iyi akşamlarlaşmak, sinir matkaplatmak, inglizcem ingildek, sinir zımparalayan durum, küplere binecek, çevrede küp yok, bavullamak, sandıklamak, olumlu kikirdemeler, düşünceler öldürülemez ki...
Hacı Komünist
8.6/10 · 454 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
302 syf.
·
10/10 puan
Merhabalar... Üstadın FERHANCA diye tabir ettiğimiz akıcı, yaşayan ve yaşatan bir dille yazılmış eseri 'Hacı Kominist' kitabı; Şans Kapıyı Kırınca filminin senaryosunun ve bu filmin başrol teklifinin önüne gelmesiyle başlayıp Küba seyahatinin bitişine kadar geçen süreyi kapsıyor. Kitapta Ferhan Şensoy'un başından geçen olayların yanında Küba'nı tarihi, Fidel Castro ve Che Guevara' nın izlerine rastlamakta mümkün. Bunlara ek olarak hepimizin bildiği gibi kendine has üslubu, ince dokundurmaları , betimlemeleri ve akıcı anlatımı kitabı biz okumuyormuşuz da Ferhan Şensoy bize aktarıyormuş hissini uyandırıyor. Ferhan Şensoy'un diğer kitaplarını okumamış ve ilk olarak bu kitabını okuyacaksanız öncelikle Şans Kapıyı Kırınca filmini izlemenizi öneririm. Benim gibi Ferhan Şensoy'un diğer kitaplarını okumuş veya oyunlarını seyretme şansınız olmuşsa hiç düşünmeden bir an önce okumaya başlayın. Son olarak Ferhan Şensoy ile ilgili : İyi ki bu topraklarda doğmuşsun iyi ki yurt dışından ülkemize dönüp bu topraklarda eserlerini vermişsin. Sen her ne kadar aramızda olamasan da eserlerin ve oyunlarınla hep yanımızdasın. Huzur içinde uyu BÜYÜK ÜSTAD....
Hacı Komünist
8.6/10 · 454 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
302 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Ferhan Şensoy'un Küba'da geçen filmi sırasında başından geçenleri kendi içtenliği ile anlattığı bir eser. Konuşma diline yakın bir dille yazdığı bu eser Küba meraklılarına tavsiye edilir. Keyifli okumalar dilerim.
Hacı Komünist
8.6/10 · 454 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.