Adı:
Hacı Komünist
Baskı tarihi:
Şubat 2005
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757904106
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ortaoyuncular Yayınları
"Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da, onlara eşitlik duygusu, insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir." diyen adamın gizemli adasına doğru alçalmaya başladı uçak.
(Arka Kapak)
302 syf.
·2 günde
Ferhan Şensoy'un başrolünde oynadığı Şans Kapıyı Kırınca filminin çekimleri için gittiği Küba'da yaşadıklarını kendi üslubuyla anlattığı kitabı. Kesinlikle okumaya değer bir kitap olmuş.

- SPOILER -

Kitap aşırı derecede puro, Cuba Libre ve Amerikan Doları içerir.

- SPOILER -
302 syf.
·1 günde·Puan vermedi
oyunlarında filmlerinde piyeslerinde neyse o aynı Ferhan Şensoy. Bunları sevenler kitabını da severler. Küba'da çevirdikleri filmin kamera arkası aslında konu. Ama Şensoy'un nalına da mıhına da vurmaları burada da aynen devam. İroniler alışa geldiğiniz cinsten zekice. Film tuttu mu tutmadı mı bilmiyorum, ama ben seyrettim vasattı. Onun da çok umurunda değil film falan zaten. Yaşadığı anın keyfini almış sizde okurken öyle yapın. Küba, Castro ve Che ile ilgili duymadığınız bilmediğiniz pek çok şeyi de ayrıca bulacaksınız.
302 syf.
·Beğendi·9/10
Merhaba...

“Ülkemiz, insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da; onlara eşitlik duygusu, insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir!” diyen adamın gizemli adasına, yani Fidel Castro’nun ülkesi Küba’ya, ‘Şans Kapıyı Kırınca’ filminin çekimleri için giden sevgili Ferhan Şensoy’un, öyle sanıyorum ki tuttuğu günlüklerden ve kamera arkası anılarından derleyip kaleme aldığı muhteşem bir kitap ‘Hacı Komünist’ ...

Öncelikle şunu söylemeliyim, kitap o kadar güzel ve Ferhan Şensoy o kadar tatlı anlatıyor ki, gümrüğünden içeri adım atmadan Tüm Küba’yı gezmiş gibiyim... Hatta ve hatta kitap bittiğinde, oturup filmi yeniden izledim. Öyle bir hal vardı ki üzerimde, sanki filmi Ferhan Şensoy ile beraber çekmiş gibiydim.

Mesela reklam tabelaları olmayan Küba sokaklarını Ferhan Abi ile beraber turluyor, o meşhur Cohiba purolarını faturalı ve de bandrollü bir şekilde el altından nasıl temin edebilirsiniz onu öğreniyor, hem de Asuman Dabak, Rasim Öztekin, Fethi Kantarcı, Zeki Alasya ve adını daha hatırlayamadığım bir çok oyuncu ile birlikte filmin içinde buluyorsunuz kendinizi...

Ayrıca havasını atmadan da duramayacağım...

Trump Towers’ta “Ferhangi Şeyler”i izlemeye gittiğimde, ‘Kalemimin Sapını Gülle Donattım’ kitabı ile birlikte ‘Hacı Komünist’i de kendisine imzalatabilmiş olmam, bu kitabı daha da anlamlı kılıyor benim için..

Şiddetle tavsiye ediyorum. Okuyunuz, okutunuz efendim...

Keyifli okumalar, kitap sayfası kokulu günler diliyorum...
302 syf.
·Puan vermedi
Küba ve idari yönetimi hakkında ilginç bilgilerin edinildiği bir kitap. Bir de üslup Ferhanca olunca tadından yenmiyor. Uçakta içilmesi gereken sigara hikayesine epey gülmüştüm.
302 syf.
·Puan vermedi
Çok güzel ve samimi bir anı kitabı. Kitap "Şans Kapıyı Kırınca" filminin çekimi için Küba'ya giden Ferhan Şensoy ve yanındaki ekibin yaşadıklarına, duygu ve düşüncelerine tanıklık eder niteliktedir. Okuması gerçekten eğlenceli bir kitaptır öneririm...
Çünkü şansız insan yoktur cümlesi bence saçma. Babayı yoktur! Şansızlar çoğunluktadır. Büyük ikramiyeyi bir kişi kazanıyor! Geriye kalanların hepsi şanssız.
Zaten Amerika'nın genel politikası bu; bir ülkede iktidarı pohpohlarken, öte yandan iktidara gel­mesi olası muhalif güçleri de kolluyor. Aç parantez Fe­tullah Hoca! N'olmaz n'olmaz, biz bu hocayı da kolla­yalım. Bakarsın pat iktidara geçer ... Aslında Amerika her ülkede, iktidardakinin az biraz kendi adamı olma­sını istiyor, çünkü dünya haritasındaki bütün ülkeleri eyaletleri olarak görüyor, diyelim ki görmek istiyor ...
(...) zenci demenin çok ayıp olduğunu öğrendim Amerika'da. Nesi ayıpsa? Zenci olmak ayıp değil ki , söylenmesi ayıp olsun! Esmer vatandaş, desen ırkçı oluyorsun, ayıptır söylemesi ! Siyahlar denilecekmiş, formasına ikinci bir renk bulamamış yaratıcılığı sınırlı bir spor takımından söz eder gibi.
Ferhan Şensoy'un Kübalı TV showmeni Hilario'ya ; yaptığı eleştirilerden Fidel'in bozulup bozulmadığı sorusuna Hilario'nun verdiği cevap:
"Hilario halkın avukatı, adalet sistemi ile dalga geçiyor. O dalga geçilecek bir şey bulamadığı gün adalet sistemimiz yerine oturmuş olacaktır diye düşünüyordur. Sanıyorum yani, çünkü hiç tutuklanmadım. Zaten düşünceler öldürülemez ki..."
Artık her gün vergi var. Bu kriz döneminde her-
kesin, hiç vermesi gerekmese de şiddetle vergi vererek programı desteklemesi isteniyor. Hepimiz verirsek, toplananı bir hortumlayan bulunur, biz yeniden vermeyi iş ediniriz. Ve böylece bu hikaye sürer gider.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hacı Komünist
Baskı tarihi:
Şubat 2005
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757904106
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ortaoyuncular Yayınları
"Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da, onlara eşitlik duygusu, insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir." diyen adamın gizemli adasına doğru alçalmaya başladı uçak.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 86 okur

  • Ramazan Dolgun
  • Levent Göven
  • Erencan Şahin
  • Banu Uzun
  • Emrah
  • Emir
  • Ali
  • cali mero
  • Özcan_Озджан
  • koray karabulut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%4.8
25-34 Yaş
%47.6
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.6
Erkek
%61.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (6)
9
%35.7 (10)
8
%25 (7)
7
%14.3 (4)
6
%0
5
%3.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0