Haçlı Seferleri Tarihi (I - III Cilt Takım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
360
Gösterim
Adı:
Haçlı Seferleri Tarihi
Alt başlık:
I - III Cilt Takım
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
1226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751605115
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Tarih Kurumu
Baskılar:
Haçlı Seferleri Tarihi
Haçlı Seferleri Tarihi
1226 syf.
·Puan vermedi
(I.Cildin İncelemesi)
Haçlı seferleri Türk ve dünya tarihi açısından şüphesiz büyük öneme sahiptir. Steven Runciman, eserinde(I.cilt) haçlı seferinin oluşumu, haçlı seferlerinin nedenleri, Papa II.Urban'ın Fransa'da haçlı seferlerini teşvik etmesinden bahsederek, seferin hazırlık kısmı hakkında bilgiler veriyor. Sefer başladıktan sonra haçlıların izlediği güzergah, haçlıların İstanbul'a gelişi gibi hadiseler anlatılıyor, I.cildin ilerleyen bölümlerinde haçlıların Urfa ve Antakya'yı istila etmeleri ve bu bölgelerdeki hakimiyet mücadelelerine değiniliyor. I.cildin son kısmı ise seferin en önemli ve asıl sebebi olan Kudüs'ün istilası ve burada kurulan krallık üzerine bilgiler veriyor. Yazar ayrıca haçlı seferlerine ait kaynaklar, haçlı ordularının sayısı gibi konularda da ayrıntılı bilgiler aktarıyor. Eser toplam 3 ciltten oluşmakta, eski basımı ayrı ayrı ciltler halinde iken yeni basımda 3 cilt tek kitap haline getirilmiş. Haçlı seferleri hakkında okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum, bu alana merakı olanlar için faydalı bilgiler veriyor, çok ağır bir dili olmadığı için de genel okuyucuya hitap edeceğini söylemek sanırım yanlış olmaz.
1226 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
1996 yılında fakülte bitirme tezim sebebiyle 3 cildini çılgınca okuduğum, ana referans olarak sürekli adı geçen "Recueil de Historian de Crusade "adlı Fransa kraliyeti tarafindan ilk derleme ve basımı yapılan , içeriğinde ermenice-latince-süryanice-arapça-eski yunanca vs. Haçlı Seferleri ile ilgili bilgi veren ilk elden tüm ana kaynakları barındıran( Haçlı Seferleri Tarihinin Büyük Külliyatını) uykularımı kaçırırcasına merak ettiren, bu merakın beni sürüklediği istanbul üniversitesi nde ziyaret ettiğim bu alanın sayılı uzmanlarından rahmetli Prof.Dr ışın Demirkent in, bu zapt edilemez merakımı gidermek için odasinda kilitli bulunan ciltlerden birini çıkartıp aslından ve fransızca çevirisinden okuması.....Aaah, ilim meraktan ibarettir. Rahmetli Işïn hanım, Bizans tarihine de Haçlı Seferleri Tarihine de daha farklı bakmamı sağlayan bir ders vermişti orada. Onu hep saygıyla anacağım. Runciman a da, keyifli, objektif, bilimsel ve güçlü anlatımı için müteşekkirim hâlâ....
Hristiyanların, İslamın Zaferinden şikayet etmeleri için bir sebep yoktu. Arada sırada patlak veren fakat sürekli olmayan takibat devirlerine rağmen durumları Hristiyan hükümdarların hükmünde bulundukları zamana göre daha iyi ve müsait idi.
Steven Runciman
Sayfa 20 - HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ I.CİLT TÜRK TARİH KURUMU YAYINLARI
İslamın sabrı tükenmişti. Uzun inanç savaşlarından usanan muzaffer Müslümanlar artık inançsızlara merhamet etmez olmuşlardı.
614 yılı ilkbaharında İran kumandanı Şehrbaraz Filistin'e girdi. Ülkeyi yapma ve tahrip ederek önüne çıkan kiliseyi yaktı. Şehrbaraz 15 Nisan'da Kudüs'ü kuşattı. Patrik Zakharias kan dökülmemesi için şehri teslim etmeye hazırdı. Fakat Hristiyanlar böylesine korkakça bir teslime razı olmadılar. 5 Mayıs'ta İranlılar, şehir Yahudilerinin yardımı ile içeriye girmeye muvaffak oldular. Şehirde bütün kiliseler ve evler yakıldı. Hristiyan ahali yaşa ve cinsiyete bakılmadan İranlılar ve daha çok da Yahudiler tarafından öldürüldü. Rivayete göre 60 bin Hristiyan öldürülmüş bunlardan 35 bni de köle olarak satılmıştı.
Steven Runciman
Sayfa 8 - Haçlı Seferleri Tarihi I. Cilt Sayfa 8 TÜRK TARİH KURUMU YAYINLARI
Hazreti Muhammet arkasında varlığı Kuranı Kerîm tarafından korunan devamlı bir organizasyon bırakmıştı. Peygamber tarafından Allahın kelamı olarak tedvin edilen bu dikkate değer eser, sadece yürek kabartan hikayeler değil aynı zamanda hayat tarzı ve bir dünya devletinin idaresi için kaide ve nizamlar ve tam bir kanunname ihtiva etmektedir. Eser, Arap çağdaşları tarafından kabul edilebilecek kadar açık ve haleflerinin kuracakları alemşümul bir genişliktedir.
Steven Runciman
Sayfa 12 - HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ I.CİLT TÜRK TARİH KURUMU YAYINLARI

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Haçlı Seferleri Tarihi
Alt başlık:
I - III Cilt Takım
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
1226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751605115
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Tarih Kurumu
Baskılar:
Haçlı Seferleri Tarihi
Haçlı Seferleri Tarihi

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Mathias Tenhauser
  • Mehmet
  • Mustafa BAKIRHAN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%20 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0