Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
9 gösterim
Abdülmecîd Hânî (kuddise sırruhu) hazretlerinin dedesi Muhammed Hânî (kuddise sırruhu) hazretleri Mevlana Halid-i Bagdadî (kuddise sırruhu) hazretlerinin halifesidir. Abdülmecîd Hânî (kuddise sırruhu) Hadaiku’l-Verdiyye ismini verdigi bu eserini Peygamber Efendimiz’den (sallallahu aleyhi vesellem) dedesine kadarki Naksibendî silsilesindeki zatların hayatlarını anlatmak için yazmıstır. Kitabında hem en meshur silsile olan Hz. Ebu Bekir’den (radıyallahu anh) gelen altın silsileye hem de Hz. Ali’den
(radıyallahu anh) gelen iki ayrı silsileye yer vermistir.

Naksibendî büyüklerinin hayatlarını okuyup ögrenmek büyük bir feyiz kaynagıdır. Her halleri sünnet-i Resûlullah üzere olan peygamber varisi bu zatların hayatlarında pek çok hikmetler vardır. Hadaiku’l-Verdiyye ise kendisinden önce yazılmıs silsile kitaplarındaki bilgileri topladıgı için Mevlana Halid-i Bagdadî’ye (kuddise sırruhu) kadarki silsileyi anlatan en meshur kaynak konumundadır.

Özenle tercüme ettirdigimiz eserin içerisinde geçen bütün ayet-i kerime ve hadis-i seriflerin tahkikleri, tahriçleri yapıldı. Gerekli dipnotlar eklendi. Kitabın sonuna indeks koyuldu.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  1000
 • ISBN:
  9786054491728
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Şükreden insan, bu şükürle bir şeylerin çoğalmasını beklerse, nefsani isteklerine boğulmuştur.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 250)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 250)

Gece, irfan sahiplerine bir kandil, Hak yolcusu müridlere uyanıklık, gafillere de helaktir.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 271)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 271)

Ma'ruf-i Kerhi Hazretleri'nden...
Allah, bir kul hakkında hayır dilerse onun darlığını giderir, sadık fakirler arasında tutar. Eğer bir kul hakkında şer dilerse, onu salih amelden alıkoyar ve zenginler arasına koyar.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 192)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 192)

Edep, aklın tercümanıdır, ondan anlatır.
Dil kalbin tercümanıdır, onu dile getirir.
Yüz ise kalbin aynasıdır. Yüzler, kalplerin gizlediği şeyleri açığa çıkarır.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 201)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 201)

Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri'nden
İnsanlarla fazla ünsiyet, yüce Allah ile kulu arasında bir perdedir.
Sadece insanlardan bir şey ummak da iki cihanda fakirliktir.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid HaniHadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani

Yoksul ile konuşma adabı
Bir yoksulla karşılaşırsan ilk anda ona şefkatli ol, ilimden bahsetme. Çünkü o halinde ilim onu ürkütür, şefkat ise onu sana yakınlaştırır.

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 267)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 267)
huzurkarane 
 15 Nis 01:47 · Kitabı okuyor

Sözün bittiği yer
Cüneydi Bağdadi anlatıyor: Seri es Sakati hastalandığı zaman geçmiş olsuna gittim. "Kendini nasıl hissediyorsun? " dediğimde şu şiirle karşılık verdi:

Nasıl şikayetçi olayım doktorumdan
Zaten başıma gelen hep doktorumdan...

Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 268)Hadaiku'l-Verdiyye / Nakşi Şeyhleri, Abdülmecid Hani (Sayfa 268)