Hadislerle Müslümanın Edep ve Ahlakı El-Edebü'l Müfred

8,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
729 gösterim
"Edep" kelimesi, insanın diğer insanlarla olan münâsebetlerinde veya günlük hayatında güzel ahlâk ve vasıflara sahip olması anlamına gelir. Çoğulu, "Âdab"tır.
Fıkıh ıstılahına göre ise Edep, "Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)'in sünnetine uygun olarak yapılan hareketlerdir." Daha geniş ifadesiyle Allah'ın ve Peygamber'in emir ve yasaklarına uygun biçimde hareket etmektir.
İmam Buhârî "el-Edebü'l-Müfred" isimli kitabını; Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)'in ahlâkî yaşayış ve emirleri ile ilgili hadislerini derleyerek meydana getirmiştir.
Genel olarak, bir ahlâk ve âdâp kitabı olma niteliğini taşımaktadır.
"el-Edebü'l-Müfred", günümüz İslam dünyasının her yerinde, alimlerin, ilim öğrencilerinin, vâiz ve hatiplerin ve özellikle de edep ve ahlâkla ilgili hadis okumak isteyen hemen her müslümanın adeta bir el kitabı olmuştur.

Bu eser;
Kişiyi; ahirete yöneltecek, İslamî edep kurallarını elde etmesini sağlayacak, insanların gönüllerini kötülük ile çirkinlikten alıkoyacak, vücut organlarının korunup manevî eğrilikleri gidermeyi sağlayacak, hayır ile iyilikleri özendirecek ve kötülük ile çirkinlikleri engelleyecek mahiyetteki hadislerden meydana gelen bir kitapolmayı hedeflemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  648
 • ISBN:
  9786055094331
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:
merve tosun 
12 Ağu 17:02 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Hadis ve usulü olan bu kitabı merak ederek okumak istiyorum ve mantıpıma yatan yerleri hayatımda uygulamak ve daha fazla bilgi edinmek istiyorum saygılar