Hadislerle Nasihatler

·
Okunma
·
Beğeni
·
211
Gösterim
Adı:
Hadislerle Nasihatler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
340
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758757374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server Yayınları
340 syf.
-Birbirinden bağımsız olmayan iki cildin incelemesi buradadır.-

Gönlü geniş bir dede, yoldaki çocuğun saçlarını nazikçe okşarken nasihatlerde bulunuyor. Ona bu yolda nasıl sabit ve sağlam bir şekilde yürüyeceğini anlatıyor; önüne çıkacak engelleri, sınavları ve bunları nasıl aşacağını söylüyor. Eskilerin yaşantılarından örnek veriyor. Sesini yükseltmiyor. Sürekli tebessüm halinde. Eli sıcacık. Güven veriyor. Söylediklerini akla kazımak yetmez. Taşıp gönle akıyor. Gönle akmalı, çünkü yaşanmalı.

Nur pınarı Rasulallah’ın (sav) nur sözleri… Ömrü boyunca İslam’ı dava edinmiş, yaşamış, yaşatmaya çalışmış ve haliyle nurdan nasibini almış nur yüzlü mübarek bir insan; Mehmed Zahid Kotku Hazretleri. Buram buram sohbet havası reyhalayan bu kitapsa bir derya. Kapağını kapattıktan sonra tümden rafa kaldırılacak değil, tekrar tekrar dönüp okunacak bir eser.

Diyanet Ansiklopedisi’nde Kotku Hazretlerinin damadı Es’ad Coşan Efendi onun hakkında şu ifadelere yer veriyor;

“1920’de, Cağaloğlu’nda bulunan Fatma Sultan Camii yanındaki Gümüşhânevî Tekkesi’ne giderek Şeyh Dağıstanlı Ömer Ziyâeddin Efendi’ye intisap etti. Seyrü sülûkünü onun vefatı üzerine postnişin olan Tekirdağlı Mustafa Feyzi Efendi’nin yanında sürdürdü. Yirmi yedi yaşında hilâfet aldı. Beyazıt, Fâtih ve Ayasofya cami ve medreselerindeki derslere devam ettiği bu yıllarda bir yandan da hâfızlığını tamamladı. Mustafa Feyzi Efendi’nin isteğiyle çeşitli kasaba ve köylerde dinî hizmetlerde bulundu.

Tekkelerin kapatılması üzerine Bursa’ya dönerek babasının imamlık yaptığı İzvat köyüne yerleşti. Babası ölünce onun görevini sürdürmeye başladı. 1946 yılına kadar köy imamlığı yaptı, ardından Üftâde Camii imamlığına tayin edildi. 1952 yılı Aralık ayında Gümüşhanevî Dergâhı’ndan arkadaşı Abdülaziz Bekkine’nin vefatı üzerine görevi onun vazife yaptığı Zeyrek’teki Ümmü Gülsüm Mescidi’ne nakledildi. Bu mescidin istimlâki söz konusu olunca Fatih İskenderpaşa Camii’ne tayin edildi (1958). Vefatına kadar bu camide görevini sürdürdü.”

İki adet not bırakayım buraya izninizle:

Dipnot 1: İkinci cildin 222. sayfasında Salabe kıssasını anlatıyor Hocaefendi fakat bu kıssanın doğruluğu sıkıntılıdır. Çokça anlatılan bu kıssa kısaca şöyle; Mescid Kuşu diye tabir edilen Salebe adlı bir sahabe mala çokça düşkünmüş ve Peygamber Efendimiz’den (sav) malının artması için ısrarla dua istemiş ve bu duası kabul olmuş; fakat Salebe bundan sonra cemaatle namazı, Cuma namazını terk etmiş ve hatta bu çokça artan malının zekatını bile vermemiş. Konuya dönecek olursak; hutbelerde, vaazlarda, kitaplarda çokça anlatılan bu kıssa hadis münekkidleri tarafından zaîf, illetli, münker, hatta bâtıl bir rivayet olarak bulunmuştur. Uydurma diyenler de var. Bunları ben demiyorum elbette. Zamanımızın değerli alimlerinden Ebubekir Sifil Hoca diyor.

- https://www.youtube.com/...amp;feature=youtu.be

- https://www.youtube.com/watch?v=cKvFrHe305A

Bu kitapta geçen hemen her hadisin Arapça metni ve kaynağı verilmiş olmasına rağmen bu kıssanın doğrudan Türkçe ve kaynaksız olarak yer alması yayınevinin bir eksiği olarak görülebilir. Kitabı hazırlayanların gayet güzel olan dipnotlardan bir tane de bu kıssa için yazması okuyucu için çok faydalı olurdu.

Dipnot 2: Server Yayınları kitapları çok güzel basıyor. Onlarca yayınevi kitabı gördüm ama kapağıyla, şirazesiyle, kağıdıyla bu denli kalitelisine rastlamadım.
340 syf.
M.Zahid Kotku önemli bir İslam alimidir. Aktardığı hadisler ile alakali yahut kitap ile alakali bir eleştiri yapabilecek yetkinlikte değilim. Lakin dini eserler okumak isterseniz ikinci cildi de bulunan bu eşsiz eser size çok faydalı olacaktır. Muhakkak okunacaklar listesinde lütfen başa yazınız.
Bu esma-i hüsna ve diğer sıfatlar Hakk'ın kalesi gibidir, kaleye sığınan kişi nasıl korunursa mü'min de öylece korunur.
İlmin afeti unutmak, israf ve ziyan edilmesi ise layık ve ehil olmayan kimseye anlatmaktır.

Darimi, "Mukaddime", 51, r.648
Allah hepimizi affetsin de beşeriyete her bakımdan hayırlı kul eylesin. Peygamberimiz'in hayırlı ümmeti, Allahu Teâlâ'nın da sevgili kulu eylesin. Âmin!
Mehmed Zahid Kotku
Sayfa 118 - Server Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hadislerle Nasihatler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
340
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758757374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server Yayınları

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Burak YİĞİTBAŞI
  • Alper ÖZTÜRK
  • Faik Polat
  • erhan
  • Sena
  • Muhammed
  • Abdurahman
  • Elif Arı
  • Abdullah Cemil Üzer
  • Trødlabùndin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (3)
9
%16.7 (1)
8
%16.7 (1)
7
%16.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0