Hadrianus'un Anıları

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
714 gösterim
Bir imparator. Öyle sıradan biri de değil. Hadrianus. Edirne'yi kuran adam. Londra'daki son sergide, British Museum'da, Türkiye'deki Sagalassus yani Burdur'un Ağlasun ilçesindeki kazılarda çıkan bir heykeli de sergilendi. Sadece ayağı 80 santimetre idi. Anlayın. Büyük imparator.

Ama ben bu büyük imparatorların nasıl adamlar olduğunu hep merak etmişimdir. Düşünsenize, dünyanın en büyük gücü elinizde. Ne yaparsınız? Kendinizi kaybedip, hubris'e, yani çılgınlığa mı kapılırsınız, yoksa, ne yaparsınız? Tek lafınızla adamların kaybolabildiği, keyif için şehir yaktığınız, herkesin ayağınıza kapandığı dönemlerden söz ediyorum. Hayâl etmesi bile bana zor gelirken, işte çıkıyor biri, mesela Yourcenar, kalakalmış tüm tarihsel belgeleri, bilgileri didik didik ediyor ve bir roman yazıyor. Elbette, Hadrianus bu değil. Bu, Yourcenar'ın Hadrianus'u.

Ve işte görkem de burada başlıyor: Bir imparatorun günlük çilelerini, acılarını, düşüncelerini düşünmeye çalışan bir yazara eşlik ediyorsunuz. Stoacı felsefe izi var mı? Belki. Hele de Hadrianus'tan sonra imparator olacak olan, ve romanın bir mektup gibi kendisine yazıldığı Marcus Aurelius'un Anılar'ını düşünürsek. Okuyun, imparator neye benzermiş, bir düşünün derim.
-Levent Yılmaz, Yayın Yönetmeni-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055819040
 • Çeviri:
  Nili Bikur
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Simurg / Elfli 
 13 Ağu 12:50 · Kitabı okudu · 3 günde

....Her huzurlu saat kazanılmış zaferdir.
" Kendime ilişkin bilgiler için kendi içimin derinliklerinde yaptığım araştırmalardan ortaya çıkan bulgular belirsiz, içe dönük, biçimlenmemiş ve herhangi bir suç ortağı gibi gizli.."
Marguerite Yourcenar

Kitaptan 5 Alıntı

"En büyük yanlışımız, insanların iyi yanlarını geliştirmek yerine onlarda olmayan dürüstlükleri aramaktır; insanların çoğunda ne iyilik ne de kötülük tutarlıdır."

Hadrianus'un Anıları, Marguerite YourcenarHadrianus'un Anıları, Marguerite Yourcenar

"Bir kez kanın tadına varan hayvan örneğine benzer şekilde, suçun suçu besleyeceği görüşünü paylaşırım."

Hadrianus'un Anıları, Marguerite YourcenarHadrianus'un Anıları, Marguerite Yourcenar

"Korku ile yürekliliğin, boyun eğme ile karşı koymanın, aşırı arzu ile akılcı ödünün yan yanalığı, sonunda kendimi kabul etmeyi öğretti bana."

Hadrianus'un Anıları, Marguerite YourcenarHadrianus'un Anıları, Marguerite Yourcenar